АҚШ Марказий банки вазифасини бажарувчи АҚШ Федерал захира тизими (ФЗТ) асосий ставканинг пасайтирилишини эълон қилди.
Инфляциянинг юқори даражаси ортда қолганига ишонч билдирган ҳолда, Федерал захира тизими асосий фоиз ставкасини 50 базавий пунктга — 4,75%-5% гача пасайтирди.
Бу 2020 йил март ойидан бери, Федерал захира коронавирус пандемияси фонида иқтисодиётнинг пасайишини тўхтатишга ҳаракат қилганидан бери ставканинг илк пасайишидир.
«Сўнгги кўрсаткичлар иқтисодий фаолликнинг ишончли суръатлар билан ўсишда давом этаётганидан далолат беради. Иш ўринлари сонининг ўсиши секинлашди, ишсизлик даражаси юқорилади, аммо ҳамон паст даражада қолмоқда. Инфляция 2 фоизлик мақсадга эришишда янада илгарилаб бормоқда, бироқ ҳамон бироз юқори даражада қолмоқда», — дейилади Федерал захира тизими пресс-релизида.
The New York Times Федерал захиранинг ставкани пасайтириш қарорини «ғайриоддий катта қадам» ва «марказий банкирлар инфляцияга қарши курашда ғалаба қозонганини ва эътиборни меҳнат бозорини ҳимоя қилишга қаратганини аниқ англатувчи сигнал» деб атади.
«Юқори фоиз ставкалари иқтисодиётни секинлаштиради, уй сотиб олиш ёки бизнесни кенгайтириш учун қарз олишни қимматлаштиради, бу эса талабга ҳам, нархларнинг ўсишига ҳам босим ўтказади. Лекин улар ишга олиш жараёнини ҳам секинлаштиради. Буни ҳисобга олган ҳолда, ФЗТ балансни топишга ҳаракат қилади. Расмийлар нарх-навонинг ўсишини ишсизлик кескин кўтарилиб, иқтисодиёт инқирозга юз тутадиган даражада совитмасдан, унинг нормал ҳолатга қайтишини таъминлаш учун ўсишни етарли даражада секинлаштиришга ҳаракат қилмоқда», — дея таъкидлайди газета.
АҚШ Федерал захира тизими ставкасининг пасайиши жаҳон молия бозорларига, жумладан, Ўзбекистон каби иқтисодиёти ривожланаётган мамлакатларга ҳам таъсир кўрсатмоқда. АҚШда фоиз ставкасининг пасайиши доллар кредитлари ва инвестицияларни янада арзонлаштиради, бу ривожланаётган бозорларга сармоя жалб қилиш, қарз олиш нархининг пасайиши ва экспорт товарларига талабнинг ошишига ёрдам бериши мумкин, деб тушунтиради Spot.uz.
Шу билан бирга, экспертларнинг огоҳлантиришича, бошқа мамлакатлар бозорларида ставкалар бўйича кутилмалар кучайгани сабабли домино эффекти ҳам юзага келиши мумкин.

Федеральная резервная система США (ФРС), выполняющая функции центрального банка США, объявила о снижении базовой ставки.
ФРС, отметив уверенность в том, что высокий уровень инфляции остался позади, снизила базовую процентную ставку на 50 базисных пунктов — до диапазона 4,75%-5%.
Это первое снижение ставки с марта 2020 года, когда ФРС пыталась сдержать падение экономики на фоне пандемии коронавируса.
«Последние показатели свидетельствуют о том, что экономическая активность продолжает расти уверенными темпами. Рост числа рабочих мест замедлился, а уровень безработицы вырос, но остаётся низким. Инфляция достигла дальнейшего прогресса в достижении цели в 2%, но остаётся несколько повышенной», — говорится в пресс-релизе ФРС.
The New York Times называет решение ФРС снизить ставку «необычно большим шагом» и «чётким сигналом, что центральные банкиры считают, что они выигрывают войну с инфляцией, и переключают своё внимание на защиту рынка труда».
«Высокие процентные ставки замедляют экономику, делая более дорогим заимствование для покупки дома или расширения бизнеса, что давит как на спрос, так и на рост цен. Но они также сдерживают найм. Учитывая это, ФРС пытается найти осторожный баланс. Чиновники стремятся замедлить рост достаточно, чтобы гарантировать, что рост цен вернётся к норме, не охлаждая его настолько, чтобы уровень безработицы резко вырос, а экономика скатилась в рецессию», — отмечает газета.
Инвесторы, ожидавшие резких колебаний рынка после снижения ставки ФРС, увидели более сдержанную реакцию, но она может быть «мимолётной», пишет Reuters. По мнению аналитиков, с которыми поговорило агентство, рынок будет сосредоточен на предстоящих данных, таких как первичные заявки на пособие по безработице.
При этом, предупреждают эксперты, может также возникнуть эффект домино, поскольку усилятся ожидания по ставкам на рынках других стран.
Влияние на развивающиеся страны
Снижение ставки ФРС США оказывает влияние на глобальные финансовые рынки, включая страны с развивающейся экономикой, такие как Узбекистан. Снижение процентной ставки в США делает долларовые кредиты и инвестиции более доступными, что может способствовать привлечению капитала в развивающиеся рынки, снижению стоимости заимствований и увеличению спроса на экспортные товары, поясняет Spot.uz.