Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 18 сентябрь куни айрим солиқ ва божхона имтиёзларини бекор қилиш тўғрисидаги фармонни имзолади. Бу ҳақда «Ҳуқуқий ахборот» Telegram канали хабар қилди.
Унга кўра, 2025 йил 1 январдан бошлаб йўловчиларни ягона тарифлар бўйича ташиш хизматлари учун имтиёзлар бекор қилинади. Бугунги кунда улар шаҳар жамоат транспортида (таксидан ташқари, шу жумладан, йўналишли) ва шаҳар атрофи поездларида ташишга татбиқ этилмоқда.
Бундан ташқари, шу санадан бошлаб ягона муассислари ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари бўлган юридик шахслар томонидан ўзлари ишлаб чиқарган товарлар ва хизматларни реализация қилиш бўйича айланма учун ҚҚС бўйича имтиёз бекор қилинади. Бунда уларнинг сони ва меҳнатга ҳақ тўлаш фонди камида 50 фоизни ташкил этиши керак.
Шунингдек, янги барпо этилаётган боғлар, токзорлар ва тутзорлар эгаллаган ерлар учун юридик шахслардан олинадиган ер солиғини тўлашдан озод қилиш тарзидаги имтиёзни бекор қилган ҳолда, мазкур ер участкалари бўйича солиқ ставкаси 50 фоизга камайтирилади.
Эслатиб ўтамиз, 1 апрелдан бошлаб иситиш ва иссиқ сув таъминоти хизматлари учун тўловларга имтиёзлар бекор қилингандан сўнг, белгиланган тарифга ҚҚС 12 фоизга қўшилди. Илгари ушбу хизматларни кўрсатиш бўйича айланмага ноль даражали ставкада ҚҚС солиқ солиниши белгиланган эди.
Июль ойида президент тадбиркорлар учун имтиёз ва субсидиялар энди мақсадли кўрсаткич билан бир йилга ажратилишини маълум қилган эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 сентября подписал указ об отмене некоторых налоговых и таможенных льгот, сообщает канал правовой информации Министерства юстиции.
Согласно поправкам, с 1 января 2025 года отменяются льготы для услуг по перевозке пассажиров по единым тарифам. Сегодня они распространяются на перевозки в городском общественном транспорте (кроме такси, в том числе маршрутного) и пригородных поездах.
Кроме того, с этой же даты прекращается льгота по НДС для оборота по реализации товаров и услуг собственного производства юрлицами, единственными учредителями которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью. При этом их число и фонд оплаты труда должны составлять не менее 50%.
Теперь не будут освобождаться от земельного налога участки, на которых произведены новые посадки садов, виноградников и тутовников сроком на пять лет, независимо от использования междурядий для посева сельхозкультур. Вместе этого ставка налога на такие земли будет снижена на 50%.
Напомним, с 1 апреля после отмены льгот к оплате за услуги отопления и горячего водоснабжения к установленному тарифу добавилось 12% НДС. Ранее оборот по оказанию этих услуг облагался НДС по нулевой ставке.
В июле президент сообщил льготы и субсидии для предпринимателей теперь будут выделять на год с целевым показателем