Олий Мажлиси Сенати 20 сентябрдаги йиғилишида маърифий фаолиятни тартибга солиш тўғрисидаги қонунни маъқуллади, деб хабар қилди парламент юқори палатаси матбуот хизмати.
Хабарга кўра, ёшлар ўртасида «носоғлом маънавий-маърифий хатти-ҳаракатлар кўпайиб, унинг натижасида аҳоли вакиллари, жумладан, ёшлар ва болалар онги, маданияти ва қарашларига бегона бўлган турли ёт ғоялар» ортмоқда.
Сенатнинг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси раиси Одилжон Иминовнинг таъкидлашича, гап зарур билим ва тажрибага эга бўлмаган сохта тренер ва ўқитувчилар ҳақида кетмоқда.
Унга кўра, амалдаги қонунчиликда ҳисобот, тақдимот, семинар, маҳорат дарси, курс, маъруза, марафон ва давра суҳбати тарзида ўтказиладиган фаолият турлари акс эттирилмаган. «Бу, ўз навбатида, фарзандларимизнинг маърифатига салбий таъсир кўрсатмоқда», — деди у.
«Таълим тўғрисида»ги қонунга маърифий фаолиятни амалга ошириш тартибини белгилашга қаратилган қўшимча киритилмоқда.
Маърифий фаолиятнинг бундай ҳаракат билан шуғулланиш ҳуқуқига эга бўлмаган шахс томонидан амалга оширилиши ёхуд қонунчиликда белгиланган чекловларга риоя этмаганлик учун фуқароларга БҲМнинг 5 дан 10 бараваригача (1,7 миллиондан 3,4 миллион сўмгача), мансабдорларга эса — 10 дан 15 бараваригача (3,4 миллиондан 5,1 миллион сўмгача) миқдорда жарима солинади.
Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо қўлланганидан кейин бир йил давомида такроран содир этилиши фуқароларга — БҲМнинг 10 дан 15 бараваригача, мансабдорларга эса — 15 дан 20 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Қонун маърифий фаолиятни амалга ошириш тартиби, шакллари, уни амалга ошириш талаблари ва шартларини, маърифий фаолиятни амалга ошириши тақиқланган шахслар доирасини белгилайди ҳамда жамиятда маърифий фаолиятни амалга оширишда мавжуд муаммо ва тўсиқларни бартараф этишга хизмат қилади.
Қонунчилик палатаси томонидан илгари қабул қилинган қонунга кўра, маърифий фаолият инсонни шахсий, интеллектуал ва маънавий ривожлантириш, ижтимоий-иқтисодий фаоллигини ошириш, интеллектуал ва ижодий салоҳиятни намоён этиш, индивидуал салоҳият ва имкониятлари, мулоқот қобилиятларини яхшилаш учун зарур кўникма ва малакаларни шакллантиришга қаратилган ҳамда давлат таълим стандартлари билан қамраб олинмайдиган фаолият тури ҳисобланади.
Маърифий фаолиятнинг республика ижро этувчи ҳокимият органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, жисмоний ва юридик шахслар томонидан қонунчилик ҳужжатларида назарда тутилган талабларни ҳисобга олган ҳолда амалга оширилиши мумкинлиги белгилаб қўйилган.
Қонун лойиҳасида маърифий фаолият билан шуғулланиши тақиқланган шахслар рўйхати ҳам белгилаб берилган.
Маърифий фаолиятини ўтказиш тартиби, унинг шакллари, талаблари ва шартлари Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланади.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 20 сентября одобрил закон о регулировании просветительской деятельности, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
По данным верхней палаты парламента, среди молодёжи увеличиваются случаи осуществления «нездоровой просветительской работы, в рамках которой на сознание, культуру и чувства населения и молодёжи оказывают влияние различные чуждые взгляды и идеи».
Председатель Комитета Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения Одилжон Иминов отметил, что речь идёт о фальшивых тренерах и лекторах, у которых нет необходимых знаний и опыта.
По его словам, в действующем законодательстве не отражены виды деятельности, которые проводятся как доклад, презентация, семинар, мастер-класс, курс, лекция, марафон и круглый стол. «Это, в свою очередь, оказывается негативное влияние на просвещение наших детей», — сказал он.
В закон «Об образовании» вносится дополнение для определения порядка осуществления просветительской деятельности.
За ведение просветительской деятельности лицом, не имеющим права заниматься этой деятельностью, или несоблюдение ограничений в законах при ведении просветительской деятельности вводится штраф для граждан от 5 до 10 базовых расчётных величины (от 1,7 млн до 3,4 млн сумов), а на должностных лиц — от 10 до 15 БРВ (от 3,4 млн до 5,1 млн сумов).
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, влечёт наложение штрафа на граждан от 10 до 15, а на должностных лиц — от 15 до 20 базовых расчётных величин.
Закон определяет порядок, формы, требования и условия осуществления просветительской деятельности, круг лиц, которым запрещено осуществлять просветительскую деятельность, и служит устранению существующих проблем и препятствий при осуществлении просветительской деятельности в обществе.
Согласно ранее принятому Законодательной палатой закону, просветительская деятельность — осуществляемый вне рамок государственных образовательных программ вид деятельности, направленный на формирование необходимых навыков и квалификаций для личностного, интеллектуального и духовного развития лица, повышение социальной и экономической активности, демонстрацию интеллектуального и творческого потенциала, совершенствование индивидуального потенциала, умений, коммуникативных способностей.
Предусматривается, что просветительская деятельность может осуществляться органами исполнительной власти, местными органами государственной власти, органами самоуправления граждан, физическими и юридическими лицами с учётом требований законодательства.
В законе также определяется список лиц, которым запрещается заниматься просветительством.
Порядок просветительской деятельности, её формы, требования и условия будет определять Кабинет министров.