Тошкент шаҳри Сергели туманида BYD автомобили 9 ёшли қизни уриб юборди. Бу ҳақда пойтахт ИИББ матбуот хизмати хабар қилди.
Ҳолат 2024 йилнинг 19 сентябрь куни соат тахминан 13:45 ларда содир бўлган. Унда Файзли Тошкент кўчасида, ҳайдовчи 1983 йилда туғилган М.А. BYD автомашинасида ҳаракатланиб, пиёдани уриб юборган.
Йўл-транспорт ҳодисаси оқибатида вояга етмаган 2015 йилда туғилган Л.С. олган тан жароҳатлари сабабли касалхонага олиб борилган вақтда вафот этган.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 266-моддаси 2-қисми (Транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш одам ўлимига сабаб бўлса) билан жиноят иши қўзғатилган. Тергов ҳаракатлари бошланган.
Маълумот учун, йилнинг дастлабки беш ойида йўл-транспорт ҳодисалари оқибатида 65 нафар мактаб ўқувчиси ҳалок бўлгани, 294 нафари жароҳатлангани ҳақида маълум қилинди.

В Сергелийском районе Ташкента на улице Файзли днём 19 сентября кроссовер BYD (госномер 01 444 VFA) сбил девятилетнюю школьницу, сообщила пресс-служба столичного ГУВД.
Девочка от полученных травм скончалась во время транспортировки в больницу.
За рулём была женщина 1983 года рождения. Судя по записи с регистратора другого автомобиля, скорость на тот момент превышала 70 км/ч при разрешённых в городе 60 км/ч.
На видео видно, как другие школьники поднимаются по насыпи, чтобы перейти железную дорогу. Пешеходного перехода и светофоров рядом с автобусной остановкой нет, они находятся примерно в 100 метрах от нее.
По факту происшествия возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 266 Уголовного кодекса Узбекистана (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее смерть человека).
Ранее сообщалось, что за первые пять месяцев текущего года в Узбекистане в результате ДТП погибли 65 школьников и ранения получили 294.