Пойтахтдаги «Илҳом» театрида 1968−1988 йилларда бўлиб ўтган Осиё, Африка ва Лотин Америкаси мамлакатларининг Тошкент халқаро кинофестивалига бағишланган Destination: Tashkent архив кўргазмаси очилди.
Кўргазма иштирокчи давлатлар ўртасида кино соҳасидаги ҳамкорлик ва мулоқотни ривожлантиришга хизмат қилган тадбирнинг тарихий аҳамияти ҳақида ҳикоя қилади.
Биринчи фестивал 1968 йил 21 октябрдан 31 октябргача Тошкентда бўлиб ўтган ва унда 49 давлатдан 240 дан ортиқ кино делегатлари қатнашган. Кейинги йигирма йил ичида у нафақат маданий алмашинув учун имкониятлар яратди, балки мунозара ва бирдамлик майдони бўлиб ҳам хизмат қилди.
Америкалик ҳуқуқ ҳимоячиси ва фуқаролик ҳуқуқлари фаоли Анжела Дэвис, ҳинд актёри Раж Капур каби ўша даврнинг таниқли шахслари фестиваль доирасида учрашди. Пойтахт меҳмонлари Тошкент кинофестивалини белгилаб берган халқаро бирдамлик ғоясини ўзида мужассам этди.
Архив кўргазмаси фестиваль саҳналари ва Сенегал, Камбоджа, Ҳиндистон, Никарагуа, Япония ва Мўғулистон каби мамлакатлардан келган иштирокчиларнинг фотосуратларига асосланган. Суратлар, шунингдек, тадбирнинг ёрқин лаҳзаларини акс эттиради: очилиш маросимлари, фильмлар намойиши ва мукофотлар тақдимоти.
Архив ҳужжатли фильми, таклифномалар, дастурий буклетлар ва иштирокчиларнинг шахсий буюмлари фестивалдаги халқаро учрашувлар муҳитини акс эттирувчи кўргазмани тўлдириб туради.
Кўргазма Ўзбекистон Гёте институти ва Миллий архив билан ҳамкорликда ҳужжатшунос Элёр Неъматов ва Дона Қулматова кураторлигида Davra жамоаси иштирокида тайёрланди. У 26−29 сентябрь кунлари бўлиб ўтадиган Destination: Tashkent кино ва дискурс фестивали доирасида ташкил этилди.

В столичном театре «Ильхом» открылась архивная выставка Destination: Tashkent, посвящённая Ташкентскому международному фестивалю кино стран Азии, Африки и Латинской Америки, проходившему с 1968 по 1988 годы.
Экспозиция рассказывает об историческом значении мероприятия, которое способствовало кинематографическому сотрудничеству и диалогу между странами-участницами.
Первый фестиваль прошёл в Ташкенте с 21 по 31 октября 1968 года и собрал более 240 киноделегатов из 49 стран. В последующие два десятилетия он не только создавал возможности для культурного обмена, но и служил пространством для дискуссий и солидарности.
На его полях встречались такие известные в то время личности, как американская правозащитница и активистка движения за гражданские права Анджела Дэвис, индийский актёр Радж Капур и многие другие. Гости столицы воплощали в жизнь идею международной солидарности, определявшей Ташкентский кинофестиваль.
В центре архивной выставки — фотографии фестивальных сцен и участников из таких стран, как Сенегал, Камбоджа, Индия, Никарагуа, Япония и Монголия. На снимках также запечатлены знаковые моменты мероприятия: церемонии открытия, кинопоказы и вручение наград.
Архивный документальный фильм, приглашения, программные буклеты и личные вещи участников дополняют экспозицию, показывая атмосферу международных встреч на фестивале.
Выставка подготовлена в сотрудничестве с Гёте-Институтом Узбекистана и Национальным архивом Узбекистана под кураторством документалиста Эльёра Нематова и Доны Кулматовой при участии коллектива Davra. Она организована в рамках фестиваля кино и дискурса Destination: Tashkent, который пройдёт с 26 по 29 сентября.