«Маҳалла еттилиги» йўл ҳаракати қоидаларини беш ва ундан ортиқ марта бузган ҳайдовчилар билан алоҳида иш олиб боради. Бу ҳақда Олий Мажлис Сенатининг жума куни бўлиб ўтган йиғилишида Ўзбекистон ИИВ Жамоат хавфсизлиги департаменти Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати бошлиғи Шерзод Ибрагимов маълум қилди.
Йиғилишда жорий йилнинг биринчи ярмида мамлакатда йўл-транспорт ҳодисалари ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 7,6 фоизга, ўлим ҳолатлари 1,1 фоизга, тан жароҳати олиш ҳолатлари 9,2 фоизга камайгани маълум қилинди. Бироқ аниқ рақамлар келтирилмади.
«Бу бизга таскинлик бермайди. Ҳар битта ўлим билан боғлиқ ЙТҲ биз жиддий ишлашимизни тақазо этади. Бугунги кунда содир этилаётган ҳар бир ЙТҲ чуқур илмий таҳлиллар асосида ўрганиляпти… Бунда бир қатор вазифаларни белгилаб олганмиз. ЙТҲга сабаб бўлувчи омилларнинг ҳар бирини чуқур таҳлил қилиш ва уларни бартараф этиш билан боғлиқдир. Бу омиллардан бири йўл инфратузилмасининг талабга жавоб бермаслигидир. Буларни бартараф этиш учун алоҳида ишчи гуруҳлар тузилган. Мутасадди идоралар билан авария ўчоқлари бўлган ёки нотўғри инфратузилма оқибатида юзага келадиган йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш бўйича қатор ишлар олиб бориляпти», — деди Шерзод Ибрагимов.
Тезликни ошириш билан боғлиқ бахтсиз ҳодисаларнинг олдини олиш учун рақамлаштириш ишлари олиб борилмоқда. Автомактаблар ва имтиҳон марказларида ҳайдовчиларнинг касбий маҳоратини ошириш бўйича ҳам алоҳида чора-тадбирлар белгиланган.
«Беш ва ундан ортиқ қўпол қоидабузарлик содир этган ҳайдовчиларни алоҳида гуруҳ қатламига киритдик. Улар билан „маҳалла еттилиги“ биргаликда мақсадли ишлаш амалиёти йўлга қўйилди. Йўлларда болалар ўлимини камайтириш мақсадида Миллий гвардия инспектор-педагоглари ва инспектор-психологлари болаларга боғча ва мактабдан бошлаб йўл ҳаракати қоидаларини ўргатмоқда. Пиёдалар ўтиш жойларига светофорлар, мактабларда тезликни ўлчаш мосламаларини ўрнатиш ишлари изчиллик билан амалга ошириляпти», — деди у.
Эслатиб ўтамиз, жамоатчилик асосида фаолият юритувчи «еттилик»га маҳалла раиси, ҳоким ёрдамчиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли, профилактика инспектори, ижтимоий ходим ва солиқ инспектори киради. Бундан ташқари, маҳаллаларга ЙПХ инспекторлари бириктирилган.
2023 йилда Ўзбекистонда ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум бўлган ҳайдовчилар 707 та ЙТҲ содир этиб, бунда 212 киши ҳалок бўлган ва 546 киши жароҳат олган. Август ойида ЙҲХБ янги раҳбарининг Сенатда бўлиб ўтган учрашувида йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун жавобгарликни кучайтириш зарурлиги айтилганди.
Балли тизим
Ўзбекистонда 2018 йил май ойида қабул қилинган 2018−2022 йилларда Ўзбекистонда йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш концепциясида кўп маротаба қоидабузарлик учун ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум қилишни назарда тутувчи жарима баллари тизимини жорий этиш назарда тутилганди. Бу ҳақдаги ҳужжат лойиҳасини 2019 йилда ишлаб чиқиш режалаштирилган. Тизимни 2022 йил 1 декабрдан ишга тушириш режа қилинган эди, бироқ ҳали тегишли қонун қабул қилинмаган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси қонунни 2023 йил 28 ноябрда қабул қилган, бироқ ҳужжатни ишлаб чиқувчилар унга обрўсизлантириш мақсадида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимларини суратга олганлик учун жазо жорий этиш ҳақидаги нормани киритган, бу эса кенг жамоатчиликнинг норозилигига сабаб бўлган. Натижада Сенат қонунни муддатларни бузган ҳолда кўриб чиқиб, жорий йилнинг 16 август куни қайта кўриб чиқишлари учун қайтарган.
Собиқ депутат Расул Кушербаев манбаларга таяниб, комиссия обрўсизлантириш тўғрисидаги нормани қолдириш ниятида эканини, бироқ максимал қамоқ жазосини 15 суткадан 10 суткагача бироз юмшатиши ҳақида ёзганди.

«Махаллинская семёрка» адресно работает с водителями, нарушившими Правила дорожного движения пять и более раз. Об этом на заседании Сената Олий Мажлиса в пятницу сообщил начальник Службы безопасности дорожного движения Департамента общественной безопасности МВД Узбекистана Шерзод Ибрагимов.
На заседании было сообщено, что за первое полугодие количество дорожно-транспортных происшествий в стране по сравнению с аналогичным периодом прошлого года снизилось на 7,6%, со смертельным исходом — на 1,1%, случаев телесных повреждений — на 9,2%. При этом точные цифры приведены не были.
«Это нас не успокаивает. Каждое ДТП со смертельным исходом означает, что мы должны серьёзно работать. Сегодня каждое ДТП изучается на основе тщательного научного анализа… Мы тщательно анализируем факторы аварии и предотвращаем их. Одним из факторов является несоответствие дорожной инфраструктуры [требованиям]. Для их предотвращения созданы отдельные рабочие группы. Совместно с ответственными ведомствами ведётся работа по предотвращению ДТП в очагах аварий и которые происходят из-за неправильной инфраструктуры», — сказал Шерзод Ибрагимов.
Для предотвращения аварий, связанных с превышением скорости, ведётся цифровизация. Определены также отдельные меры по повышению профессионализма водителей в автошколах и экзаменационных центрах.
«Мы включили в отдельную группу водителей, которые совершили грубые нарушения пять и более раз. Налажена практика адресной работы с ними совместно с „махаллинской семёркой“. Для снижения детской смертности на дорогах инспекторы-педагоги, инспекторы-психологи Национальной гвардии обучают детей ПДД с детского сада и со школы. Активно ведётся работа по установке у школ светофоров на пешеходных переходах, устройств для измерения скорости», — заявил глава СБДД.
(Напомним, в «семёрку», осуществляющую деятельность на общественных началах, входят председатель махалли, помощник хокима, лидер молодёжи, женская активистка, инспектор по профилактике, социальный работник и налоговый инспектор. Кроме того, за махаллями закреплены инспекторы ДПС.)
В 2023 году в Узбекистане водители, лишённые прав, совершили 707 ДТП, в которых погибли 212 человек и пострадали 546. На встрече нового главы СБДД в Сенате в августе говорилось о необходимости усиления ответственности за нарушения ПДД.
Балльная система
В Узбекистане внедрение системы штрафных баллов, которая предусматривает в том числе лишение прав за многократные нарушения, было предусмотрено ещё Концепцией обеспечения безопасности дорожного движения в Узбекистане на 2018−2022 годы, принятой в мае 2018 года. Проект документа об этом планировалось разработать в 2019 году. Запустить систему планировали с 1 декабря 2022 года, однако соответствующий закон до сих пор не принят.
Законодательная палата Олий Мажлиса приняла закон 28 ноября 2023 года, но разработчики документа включили туда норму о введении наказания за съёмку правоохранителей с целью дискредитации, которая вызвала широкое недовольство общественности. В результате Сенат, рассмотрев закон с нарушением сроков, 16 августа этого года вернул документ на доработку.
Бывший депутат Расул Кушербаев со ссылкой на источники сообщил, что комиссия намерена оставить норму о дискредитации, лишь немного смягчив максимальное наказание с 15 до 10 суток ареста.