БМТ Бош ассамблеяси аъзолари Келажак учун пактни бир овоздан маъқуллади, бу декларация келажак авлодлар учун хавфсизроқ, тинчроқ, барқарор ва инклюзив дунё учун ҳаракатларни назарда тутади, дейилади БМТ сайтидаги хабарда.
Ҳужжат дунё етакчилари, фуқаролик жамияти вакиллари ва экспертлар иштирок этган Келажак саммити доирасида қабул қилинди. Шартнома, шунингдек, интернетга ишончни оширишга қаратилган Глобал рақамли келишув ва ҳукуматлар тенгсизликни тугатиш мажбуриятини олган Келажак авлодлар ҳақидаги декларацияни ўз ичига олади.
https://twitter.com/UN_News_Centre/status/1837880678857195763?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1837880678857195763%7Ctwgr%5E28253d3fa1e46b4a1dcf4f2a40af3c76f69798f2%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.gazeta.uz%2Fru%2F2024%2F09%2F24%2Fun-pact%2F
Келажак учун пакт нима ҳақида?
Пакт бешта асосий йўналишни ўз ичига олади: барқарор ривожланиш; халқаро тинчлик ва хавфсизлик; фан ва технология; ёшлар ва келажак авлодлар; ва глобал бошқарувни ўзгартириш.
«Биз чуқур глобал ўзгаришлар даврини бошдан кечирмоқдамиз. Биз тобора ортиб бораётган ҳалокатли ва экзистенциал хатарларга дуч келяпмиз, уларнинг аксарияти биз қабул қилаётган қарорлар билан боғлиқ… Агар йўналишни ўзгартирмасак, биз келажакда доимий инқироз ва пасайиш хавфига дуч келамиз», — дейилади ҳужжатда.
«Бироқ бу умид ва имконият лаҳзаси ҳамдир. Глобал ўзгаришлар — бу умуминсониятга асосланган янгиланиш ва тараққиёт учун имконият. Билим, илм-фан, технология ва инновациялардаги ютуқлар орқали яхшироқ ва барқарор келажакка ёриб киришимиз мумкин. Танлов бизники», — дейилади пактда.
БМТга аъзо давлатлар пактни маъқуллаб, жумладан, қуйидагиларни бажариш мажбуриятини олди:
- Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ) ва иқлим ўзгариши бўйича Париж келишувига эришишни тезлаштириш;
- Ёшларни тинглаш ва уларни миллий ва глобал даражада қарорлар қабул қилиш жараёнига жалб қилиш;
- Фуқаролик жамияти, хусусий сектор, маҳаллий ва ҳудудий ҳокимият органлари билан мустаҳкам ҳамкорликни йўлга қўйиш;
- Тинч, инклюзив ва адолатли жамиятларни яратиш ва қўллаб-қувватлаш ва низоларнинг асосий сабабларини бартараф этиш учун саъй-ҳаракатларни икки баравар ошириш;
- Қуролли можароларда барча тинч аҳолини ҳимоя қилиш;
- Хотин-қизлар, тинчлик ва хавфсизлик бўйича мажбуриятларнинг бажарилишини тезлаштириш.
Умуман олганда, пакт мамлакатлар амалга оширишга ваъда берган 56 та умумий ҳаракатни белгилайди. Ҳужжатни келишиш учун музокаралар тўққиз ойга яқин давом этди, дея қайд этади Reuters.
Охирги лаҳзада Россия ҳужжатга «БМТ ва унинг тизими моҳиятан ҳеч бир давлатнинг ички ваколатига кирувчи масалаларга аралашмаслиги керак» деган тузатиш киритишни таклиф қилди. Бош ассамблея тузатиш бўйича овоз бериш ўтказишдан бош тортди, бу қарорни 143 мамлакат қўллаб-қувватлади, 7 делегация унга қарши чиқди, 15 таси эса бетараф қолди.

Члены Генеральной ассамблеи ООН консенсусом одобрили Пакт во имя будущего — декларацию, предусматривающую действия для более безопасного, мирного, устойчивого и инклюзивного мира для будущих поколений, сообщается на сайте ООН.
Документ был принят в рамках Саммита будущего, участие в котором приняли мировые лидеры, представители гражданского общества и эксперты. Вместе с пактом также приняты Глобальный цифровой договор, призванный повысить доверие к интернету, и Декларация о будущих поколениях, в которой правительства обязуются покончить с неравенством.
https://twitter.com/UN_News_Centre/status/1837880678857195763
О чем Пакт во имя будущего
Пакт включает пять основных направлений: устойчивое развитие; международный мир и безопасность; наука и технологии; молодёжь и будущие поколения; и преобразование глобального управления.
«Мы переживаем время глубоких глобальных преобразований. Мы сталкиваемся с возрастающими катастрофическими и экзистенциальными рисками, и многие из них обусловлены теми решениями, которые мы принимаем… Если мы не сменим курс, то рискуем в будущем оказаться в условиях постоянного кризиса и упадка», — говорится в документе.
«Однако это также момент надежды и возможностей. Глобальные преобразования — это шанс для обновления и прогресса на основе нашей общей человечности. Достижения в области знаний, науки, техники и инноваций могут обеспечить прорыв к лучшему и более устойчивому будущему для всех. Выбор за нами», — подчёркивается в пакте.
Государства-члены ООН, одобрив пакт, обязались, среди прочего:
- Ускорить достижение Целей устойчивого развития (ЦУР) и Парижского соглашения об изменении климата;
- Прислушиваться к молодым людям и включать их в процесс принятия решений на национальном и глобальном уровнях;
- Создавать более прочные партнёрские отношения с гражданским обществом, частным сектором, местными и региональными органами власти;
- Удвоить усилия по созданию и поддержанию мирных, инклюзивных и справедливых обществ и устранению коренных причин конфликтов;
- Защищать всех гражданских лиц в вооружённых конфликтах;
- Ускорить выполнение обязательств в отношении женщин, мира и безопасности.
Всего в пакте обозначены 56 общих действий, которые страны обязались выполнить. На согласование документа ушло около девяти месяцев переговоров, отмечает Reuters.
В последний момент Россия предложила поправку к документу, в которой говорилось, что «ООН и её система не должны вмешиваться в дела, по существу входящие во внутреннюю компетенцию любого государства». Генассамблея отказалась голосовать по поправке, это решение поддержали 143 страны, против него выступили 7 делегаций и 15 воздержались.