Ўзбекистон яқин беш йил ичида сувдан фойдаланиш самарадорлигини 25 фоизга оширишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев 25 сентябрь куни Самарқандда бўлиб ўтган Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки бошқарувчилар кенгаши йиғилишида маълум қилди.
«Ўртача глобал ҳарорат 2040 йилга қадар 1,5 даражага ортиши прогноз қилинган эди. Лекин ҳозирги вазиятда бу ҳолат 2030 йилдаёқ юз бериши мумкинлиги бизни жиддий хавотирга соляпти», — деди давлат раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, дунё аҳолисининг тўртдан бир қисми тоза ичимлик суви муаммосига дуч келмоқда. Иқлим ўзгариши суръатлари тезлашиши оқибатида озиқ-овқат танқислиги глобал хавфга айланди. Оқибатда дунёда 800 миллионга яқин одам ўта оғир камбағаллик шароитида яшайди.
Турли минтақаларда авж олаётган зиддиятлар боис анъанавий логистика йўналишлари мутлақо ўзгаряпти. Маҳсулот етказиш занжиридаги узилишлар хомашё ва истеъмол товарларининг қимматлашишига сабаб бўляпти, деди давлат раҳбари.
Бугунги кунда Марказий Осиё аҳолиси 80 миллион кишидан ошади. Яқин беш йил ичида минтақа ялпи ички маҳсулоти 700 миллиард долларга етиши кутилмоқда.
«Шу билан бирга, минтақамизда йирик инфратузилма лойиҳаларига талаб кун сайин ортиб бормоқда. Ҳозирда амалга ошириш бошланган „Хитой — Қирғизистон — Ўзбекистон“ темирйўлини қуриш ана шундай йирик минтақавий инфратузилма лойиҳасига яққол мисолдир», — деди Шавкат Мирзиёев.
Бундан ташқари, Марказий Осиёда озиқ-овқат хавфсизлиги ва сув ресурслари тақчиллиги муаммолари, айниқса, ўткир тус олмоқда.
«Ўзбекистон бу борада ўз стратегиясини ишлаб чиқиб, келгуси беш йилда сувдан фойдаланиш самарадорлигини 25 фоизга ошириш орқали 15 миллиард куб метр сувни тежаш бўйича катта лойиҳаларни бошлаган. Лекин сув муаммосини ҳал қилиш бутун минтақа давлатлари ва халқаро молия ташкилотларининг биргаликда ишлашини талаб қилади», — қайд этди у.
Президент Осиё инфратузилма инвестиция банки билан ҳамкорликда сувни тежовчи технологияларни кенг жорий этиш бўйича минтақавий марказ ташкил этиш ташаббусини илгари сурди. «Ўйлайманки, қўшниларимиз ҳам бу ташаббусимизни қўллаб-қувватлайди», — таъкидлади у.
Ўзбекистонда чучук сувнинг 90% дан ортиғи қишлоқ хўжалигида фойдаланилади. Бу жаҳон ўртача кўрсаткичидан анча юқори.
2023 йил апрель ойида Сув хўжалиги вазирлиги раҳбарининг биринчи ўринбосари 2030 йилга бориб мамлакатда 7 миллиард куб метр сув етишмаслигини таъкидлаган эди (ҳозирги ҳажмнинг 25 фоизи). Ҳамкор BCG Ўзбекистонда сувни тежаш бўйича ташаббусларни 10 миллиард долларга баҳолади. Унинг сўзларига кўра, давлат харажатларни тўғри белгилаши керак.
Ўзбекистонда ичимлик суви тарифлари кўтарилиши, Қорақалпоғистонда шоли етиштириладиган майдонларнинг қисқариши, Қирғизистоннинг Қозоғистонга суғориш учун сув беришни тўхтатгани минтақада сув инқирози кучайиб бораётганидан далолат беради. «Газета.uz» ҳудудлардаги сув билан боғлиқ вазиятни ўрганганди.
Октябрь ойида «Газета.uz» икки йил давомида Ўзбекистон бюджетидан сув хўжалигига қарийб 2 миллиард доллар ажратилгани (2,54 миллиард долларлик давлат қарзини ҳисобга олмаганда), аммо бу вақт ичида сув исрофи ва насосларнинг ҳолати яхшиланмагани ҳақида ёзган эди. 2024 йилда яна 1,7 триллион сўм ва 300 миллион доллар кредит ажратиш кўзда тутилган.

Узбекистан планирует повысить эффективность водопользования на 25% в ближайшие пять лет. Об этом 25 сентября на заседании Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций в Самарканде сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
«Прогнозируется, что к 2040 году средняя глобальная температура в мире увеличится на 1,5 градуса. Но в нынешней ситуации мы серьёзно обеспокоены тем, что такая ситуация может произойти уже в 2030 году», — заявил глава государства.
По его словам, четверть населения планеты сталкивается с проблемой чистой питьевой воды. Поскольку темпы изменения климата ускоряются, нехватка продовольствия стала глобальной угрозой. В результате около 800 миллионов человек в мире живут в крайней нищете.
В связи с нарастающими конфликтами в разных регионах традиционные направления логистики полностью меняются. Нарушения в цепочке поставок приводят к росту цен на сырье и потребительские товары, указал глава государства.
Сегодня население Центральной Азии превышает 80 миллионов человек. Ожидается, что в ближайшие пять лет ВВП региона достигнет 700 млрд долларов.
«При этом спрос на крупные инфраструктурные проекты в нашем регионе растёт с каждым днём. Реализуемое в настоящее время строительство железной дороги „Китай-Кыргызстан-Узбекистан“ является наглядным примером такого крупного регионального инфраструктурного проекта», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Кроме того, в Центральной Азии становятся актуальными проблемы продовольственной безопасности и нехватки водных ресурсов.
«Узбекистан разработал собственную стратегию в этом отношении и приступил к крупным проектам по экономии 15 миллиардов кубометров воды за счёт повышения эффективности водопользования на 25% в ближайшие пять лет. Но решение водной проблемы требует сотрудничества стран региона и международных финансовых организаций», — подчеркнул он.
Президент предложил инициативу создания регионального центра по широкому внедрению водосберегающих технологий в сотрудничестве с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций. «Я думаю, что наши соседи также поддержат эту инициативу», — отметил он.
В октябре «Газета.uz» писала, что за два года на водное хозяйство из бюджета Узбекистана выделено почти 2 млрд долларов (без учёта госдолга в $2,54 млрд), но ситуация с потерей воды и состоянием насосов за это время только ухудшилась. В 2024 году планируется выделить ещё 1,7 трлн сумов и кредиты на 300 млн долларов.