Ўзбекистон Бурунди билан дипломатик муносабатлар ўрнатди. Бу ҳақда ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ўзининг Telegram каналида ёзди.
Вазир Бурунди ташқи ишлар, тараққиёт ва ҳамкорлик вазири Алберт Шингиро билан биргаликда БМТ бош қароргоҳида тегишли қўшма коммюникени имзолади.
«Ушбу ҳужжат мамлакатларимиз ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик салоҳиятини юзага чиқаришда пойдевор бўлиб хизмат қилади», — дея таъкидлади у.
Бу орқали Бурунди Ўзбекистон билан дипломатик муносабатлар ўрнатган 152-давлат бўлди. Аввалроқ Ўзбекистон Сейшел ороллари ва Кабо-Верде билан дипломатик муносабатлар ўрнатганди.

Восточноафриканская страна Бурунди стала 152-м государством, с которым Узбекистан установил дипломатические отношения.
Министр иностранных дел Бахтиёр Саидов в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке подписал совместное коммюнике об этом с министром иностранных дел и сотрудничества в целях развития Бурунди Альбертом Шингиро.
«Этот документ послужит в качестве фундаментальной правовой основы в раскрытии потенциала двустороннего сотрудничества между нашими двумя странами», — написал глава МИД Узбекистана в своём Telegram-канале.
Ранее здесь же были подписаны документы об установлении дипотношений с Кабо-Верде и Сейшельскими островами.