Қишлоқ хўжалиги вазирлиги аввалроқ хабар қилинган пахта-тўқимачилик кластерлари билан фючерс шартномаларини ўзгартириш бўйича қўшимча битимлар тузишга мажбур бўлаётган фермерлар билан боғлиқ вазиятга изоҳ берди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги маълумотларига кўра, жаҳон бозорида пахта толасига бўлган талаб ва таклифнинг ўзгариши натижасида Ўзбекистонда 2024 йилги ҳосилдан пахтанинг жорий нархлари прогноз нархларга нисбатан арзонлашган. Оқибатда йил бошида (февраль-март) тузилган фючерс шартномаларида кўрсатилган нархлар амалдаги котировкаларга мос келмайган қолган, шу сабабли «кластерлар ўз маҳсулотларини жаҳон бозорида сотишда жуда катта зарарга дуч келяпти».
«Жорий йилги йиғим-терим даврида жаҳон бозоридаги пахта толасининг шаклланган фючерс котировкалари бўйича пахта хомашёсининг бошланғич фючерс нархлари бир тоннаси учун 6 млн 800 минг сўм атрофида шаклланаётганлигидан келиб чиқиб, паст нарх белгиланадиган бўлса, фермерлар жабр кўриши мумкин.», — дейилади 25 сентябрь кунги хабарда.
Вазирликнинг таъкидлашича, пахта етиштираётган фермерлар ҳам, уни қайта ишловчи кластерлари ҳам манфаатдорлигини ҳисобга олиш ҳамда катта йўқотишларга йўл қўймаслик мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 13 сентябрдаги 574-сон қарори қабул қилинган.
Ҳужжатга кўра, биржа савдолари орқали сотилган пахта хомашёсининг ҳар бир тоннаси учун (электрон ҳисоб-фактура асосида) Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармасидан 1 миллион сўм миқдорида субсидия ажратилади. Пахта-тўқимачилик корхоналари томонидан етиштирилган пахта хомашёси ва уруғлик пахта бундан мустасно. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги қарорни амалга ошириш доирасида юзага келадиган қўшимча харажатларни қоплаш учун Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармасига 5 йилгача муддатга 3,5 триллион сўмгача фоизсиз бюджет ссудаси ажратади.
Фермер хўжаликлари пахта сотишда зарар кўрмаслиги учун «белгиланган тартиб» асосида субсидиялар олади, дейилади вазирлик хабарида.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги кузги ўзгарувчан об-ҳаво шароитида «пахта ҳосилини ёғин-сочинга қолдирмасдан тезроқ териб олиш нуқтаи-назаридан бу шартномаларни жадаллаштириш катта аҳамиятга эга» эканини таъкидлади.
«Сабаби бугун фермер ўзи етиштирган маҳсулотини шартнома тузиш орқали топширмаса ва уни пахта қабул қилиш масканларига элтиб, у ерда электрон тарози орқали Agroplatforma.uz'га жойламаса, демакки, унга субсидия беришнинг имкони бўлмайди. Табиийки, терим пули ҳам чиқмайди», — дейилади хабарда.
Бундан ташқари, фермер ўз маҳсулотини таклиф қилинган шартларда сотишни истамаса, ишлаб чиқарувчининг ўзини ўзи сақлаши учун шарт-шароит йўқлиги сабабли унга хомашёни вақтинча пахта қабул қилиш масканларига вақтинчалик жойлаштириш имконияти яратилган, таъкидланади вазирлик хабарида.
Бунинг учун фермер вақтинча сақлаш учун йиғиш пункти билан шартнома тузиши керак (сақлаш харажатларини қоплаш шарти билан). Шундан сўнг хомашё электрон платформада рўйхатга олинади ва фермер ўз маҳсулотини қачон ва кимга сотишини ҳал қилиши мумкин. Бунда ҳам пахта электрон тарозилар орқали ўтказилади ва фермер ишлаб чиқариш ҳажмига қараб йиғим учун ҳақ олади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Сурхондарё вилояти қишлоқ хўжалиги бошқармаси бошлиғи Раҳматулло Ғаффоровнинг туман ҳокими билан суҳбатда барча фермерларни тўплаб, пахта нархини 6800 сўмгача пасайтириш учун Тошкентдан жўнатилган «бланка»га имзо қўйдириш зарурлигини айтган сўзларига ҳам изоҳ берди. Бундан ташқари, у пахтанинг 1 килограммини 8−9 минг сўмдан етказиб бериш бўйича аввал тузилган шартномалар бекор қилинишини айтган.
«Ижтимоий тармоқларда тарқалаётган хабарларда Сурхондарё вилояти қишлоқ хўжалиги бошқармаси бошлиғи айнан шу ҳолатни назарда тутган бўлиши мумкин, лекин буни етказишда англашилмовчилик юзага келган ва, табиийки, хатога йўл қўйган. Вазирлик томонидан пахта етиштирувчиларнинг шартномасини бекор қилиш, фермерлар ҳамда кластерлар ўртасидаги муносабатлар бўйича ҳудудий бошқармалар ва уларнинг раҳбарларига ҳеч қандай топшириқлар берилмаган», — дейилади матбуот хизмати хабарида.
Шу билан бирга, вазирликнинг таъкидлашича, республика бўйича фермерларнинг 90 фоиздан ортиғи шартномаларни қайта расмийлаштириб, етиштирилган пахтанинг 1 килограммини субсидиялар билан бирга 7800 сўмдан топширмоқда. Пахта хомашёси ҳажми ҳақидаги маълумотлар электрон тарозилар орқали қайд этилади ва Agroplatforma.uz платформасида акс эттирилади.
Агар фермерлар ўртасида тушунмовчилик юзага келса, вазирлик ҳар бир ҳолатни кўриб чиқишга, ечим ва ёрдам беришга тайёр, дейилади хабарда.
«Етиштирилган пахта хомашёсини топширишдаги барча муаммоли ҳолатларда (шартномалар йўқлиги, фермернинг ўзига маъқул бўлмаган кластерга сотмаслик қарорида экани, бугунги нархларнинг кўтарилишини кутиш истагида экани ва ҳ.к.) терилган хомашёни пахта қабул қилиш масканларига вақтинчалик сақлаш учун топшириб, муаммоли масалларни босқичма-босқич ишлаб чиқарувчилар билан ўзаро келишган ҳолда бартараф этишлари мумкинлигини билдирамиз. Мақсад — терилган пахта ўз вақтида қабул пунктларида тўғри сақланиши ва шаффоф тарзда агпроплатформада акс этиши лозим», — дейилади вазирлик хабарида.
Пайшанба куни интернетда Қашқадарё вилояти ҳокимининг қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича маслаҳатчиси Ғанишер Ҳайдаровнинг пахта-тўқимачилик кластерларига йўлланган, «дислокациядан ташқари, бир-бировларининг территориясига кирмаслик» кераклиги таъкидланган аудиомурожаати тарқалган. «Иккинчидан, ҳар бир кластер эшитиб олсин, бугундан бошлаб ҳозир биржага қўйилаётган пахтани 6800 сўмдан ортиқ „урманг“. Кимда-ким 6 минг 800 сўмдан ортиқ „урса“, ўзига зиён, ўзи тўлайди. Шуни эсдан чиқарманглар. Шу учун ҳамма билиб олсин: пахтанинг харид нархи 6800 сўм. Биржада қўйилаётгани ҳам 6800 сўм, ютиб олса ҳам 6800 сўм бўлиши керак», — деди у.
Президент фармонига кўра, пахта-тўқимачилик кластерлари 1 октябрга қадар фермер хўжаликлари билан келаси йил ҳосили учун пахта хомашёси етиштириш бўйича фючерс шартномаларини тузиши шарт. Қашқадарё ҳокими маслаҳатчиси кластерларни огоҳлантирди: «Бу «нормани 7000−8000 дан, 10 минг [сўм]дан «урганларингизда», кейин ўзгартириб бўлмайди экан… Қарорни била туриб, яна 6800 [сўмга] тушаркан, десаларингиз, хато қиласизлар», — деди у.
«Газета.uz» аввал ёзганидек, февраль ойида ҳукумат фермер ва кластерлар фючерс шартномалари тузадиган 1 кг пахта учун тавсия этилган минимал нархни 7800 сўм деб эълон қилганди (айрим ҳолларда 8500 сўм). Ваҳоланки, жаҳон биржасида ўша пайтдаги нархлар 1 кг учун 6000 сўмга яқин эди. Биз нарх қандай белгиланаётгани, шартномалар шартлари фермерлар зарарига қандай қайта кўриб чиқилаётгани ва улар нима сабабдан норози эканини тушунтиргандик.

Министерство сельского хозяйства Узбекистана прокомментировало ситуацию с фермерами, которых, как сообщалось ранее, принуждают заключать дополнительные соглашения для изменения фьючерсных контрактов с хлопоково-текстильными кластерами.
По данным Минсельхоза, в результате изменений спроса и предложения на хлопковое сырьё на мировом рынке текущие цены на хлопок урожая 2024 года в Узбекистане упали по сравнению с прогнозными ценами. В результате этого цены, указанные в фьючерсных контрактах, заключённых в начале года (феврале-марте), не соответствуют текущим котировкам, что «приводит к значительным убыткам кластеров при продаже своей продукции на мировом рынке».
«Во время текущей уборочной кампании, исходя из сформировавшихся фьючерсных котировок на хлопковое сырье, начальные фьючерсные цены на хлопок формируются около 6,8 млн сумов за тонну. Если установить такие низкие цены, фермеры могут понести убытки», — говорится в сообщении от 25 сентября.
Министерство отмечает, что для учёта интересов как фермеров, выращивающих хлопок, так и перерабатывающих его кластеров, а также предотвращения значительных убытков, было принято постановление Кабинета министров от 13 сентября (№574).
Согласно документу, за каждую тонну хлопкового сырья, реализованного через биржевые торги (на основании электронного счета-фактуры), выделяется субсидия в размере 1 млн сумов из средств Фонда государственной поддержки сельского хозяйства. Исключение — хлопковое сырье, произведённое хлопково-текстильными предприятиями, и семенной хлопок. Минэкономфин предоставит Фонду господдержки сельского хозяйства беспроцентную бюджетную ссуду на сумму до 3,5 трлн сумов на срок до 5 лет для покрытия дополнительных расходов, возникающих в рамках исполнения постановления.
Фермерские хозяйства получат субсидии, чтобы они не несли убытков при реализации хлопка, «в установленном порядке», отметили в министерстве.
Минсельхоз заявил, что в условиях переменчивой осенней погоды «ускорение выполнения контрактов является крайне важным, чтобы успеть собрать хлопок до дождей».
«Потому что, если фермер не сдаст свою продукцию через заключение контракта и не доставит её в пункты приёма хлопка, где она будет зарегистрирована через электронные весы на платформе Agroplatforma.uz, он не сможет получить субсидию, и, соответственно, не получит оплату за сбор [хлопка]», — говорится в сообщении.
Помимо этого, если фермер не хочет реализовывать свою продукцию на предложенных условиях, ему предоставляется возможность временно сдать сырьё на хранение в пункты приёма хлопка, поскольку у производителя нет условий для самостоятельного хранения, указали в министерстве.
Для этого фермер должен заключить договор с пунктом приёма на временное хранение (с условием компенсации затрат на хранение). После этого сырьё регистрируется на электронной платформе, и фермер может принять решение о том, когда и кому продавать свою продукцию. В этом случае хлопок также будет принят через электронные весы, и фермер получит оплату за сбор в зависимости от объёма продукции.
Минсельхоз также прокомментировал слова начальника Управления сельского хозяйства Сурхандарьинской области Рахматулло Гафарова, который в беседе с районным хокимом заявил, что надо собрать всех фермеров и подписать «бланк из Ташкента» (дополнительное соглашения) для снижения цены хлопка до 6800 сумов. Кроме того, он заявил, что ранее оформленные договора о поставке хлопка по 8000—9000 сумов за 1 кг будут отменены.
«Возможно, он имел в виду именно эту ситуацию, однако при объяснении возникло недопонимание, и, естественно, была допущена ошибка. Министерство не давало никаких указаний территориальным управлениям и их руководителям относительно расторжения контрактов с производителями хлопка или регулирования отношений между фермерами и кластерами», — говорится в пресс-релизе.
При этом министерство утверждает, что более 90% фермеров по всей стране уже переоформили свои контракты в соответствии с соглашениями и сдают выращенный хлопок по цене 7800 сумов за 1 кг, включая субсидии. Данные об объёме хлопкового сырья регистрируются через электронные весы и отображаются на платформе Agroplatforma.uz.
Если у фермеров возникает недопонимание, министерство готово рассмотреть каждую ситуацию и предоставить решение и помощь, говорится в сообщении.
«Во всех проблемных случаях со сдачей выращенного хлопка (отсутствие контрактов, решение фермера не продавать сырьё неподходящему кластеру, ожидание повышения цен и т. д.) мы сообщаем, что собранное сырьё можно временно сдать на хранение в пункты приёма хлопка и совместно с производителями постепенно решить проблемные вопросы. Цель — обеспечить правильное хранение собранного хлопка в пунктах приёма и его прозрачное отображение на платформе», — заявили в министерстве.
В четверг в интернете распространилось аудиосообщение советника хокима Кашкадарьинской области по вопросам сельского хозяйства Ганишер Хайдаров, адресованное хлопоково-текстильным кластерам, где он заявил, чтобы они «работали с фермерами в рамках своей дислокации и не заходили на территории других кластеров». «Во-вторых, пусть каждый кластер слушает, с сегодняшнего дня не „пробивайте“ хлопок на бирже по ценам выше 6800 сумов за 1 кг. Тот, кто будет „пробивать“ выше 6800 сумов, это ему же ущерб, он будет сам платить. Не забывайте про это. Пусть все знают: закупочная цена хлопка — 6800 сумов. На бирже выставляется по цене 6800 сумов, цена покупки должна тоже быть 6800 сумов», — заявил он.
Согласно указу президента, хлопково-текстильные кластеры должны заключить с фермерскими хозяйствами фьючерсные контракты на выращивание хлопка-сырца для урожая следующего года до 1 октября. Советник хокима Кашкадарьи предупредил кластеры: если они заключат фьючерсные контракты по «норме 7000−8000 и 10 тысяч сумов», то в будущем цены уже не изменятся. «Если вы думайте, что цены опять снизят до 6800 сумов, то ошибаетесь», — сказал он.
«Газета.uz» писала, что в феврале правительство объявляло рекомендуемую минимальную цену в 7800 сумов за 1 кг хлопка, по которому фермеры и кластеры заключали фьючерсные контракты (в некоторых случаях — по 8500 сумов и выше). Однако на мировой бирже цены на тот момент приблизились к 6000 сумам за 1 кг. Мы объясняли, как формируется цена, как условия соглашений пересматриваются в ущерб фермерам и почему они недовольны.