Январь август ойларида Ўзбекистон 1,15 млрд долларлик газ импорт қилди, дея қайд этилган «Газета.uz» ўрганган президент ҳузуридаги Статистика агентлигининг ташқи савдо тўғрисидаги ҳисоботида.
Бу етказиб бериш ҳажми 201,8 миллион долларни ташкил этган 2023 йилнинг саккиз ойига нисбатан 5,7 баравар кўп (қиймат нуқтаи назаридан). Бу, шунингдек, 2023 йилда газ импортининг умумий ҳажмидан (694,9 миллион доллар) ҳам кўпдир.
Январь ойида «зангори олов» импорти 35,6 миллион долларни, февраль ойида 3,7 баравар кўп ёки 131,1 миллион долларни, март ойида 193,5 миллион долларни, апрелда 102,6 миллион долларни, май ойида 180,4 миллион долларни, июнда 166,3 миллион долларни, июль ойида 174,2 миллион долларни, август ойида эса 168,3 миллион долларни ташкил этди. Статистика агентлиги етказиб беришнинг жисмоний ҳажмини очиқламаган.
Ўзбекистон ҳам ўтган йилга нисбатан кўпроқ газ экспорт қила бошлади. Йил бошидан буён етказиб бериш 404,8 миллион долларга етди, бу ўтган 2023 йилнинг шу даврига (377,9 миллион доллар) нисбатан 7,1 фоизга кўпдир. Январь ойида бу кўрсаткич 21 млн долларни, февраль ойида 5,7 млн долларни, март ойида 18,7 млн долларни, апрель ойида 6,9 млн долларни, май ойида 7,6 млн долларни, июнь ойида 181,5 млн долларни, июль ойида 81,7 млн долларни ташкил этди.
Август ойида экспорт ҳажми ҳам 81,7 миллион долларни ташкил этди, бу ўтган йилнинг август ойига (36 миллион доллар) нисбатан 2,4 баравар кўп. Ўзбекистон газни асосан Хитойга, шунингдек, Қирғизистон ва Тожикистонга етказиб берган.
Август ойида Ўзбекистон гази импорти 97,37 миллион долларга етди, бу 2023 йилнинг августига (77,83 миллион доллар) нисбатан 25 фоизга кўпдир. Бу 148,5 миллион долларлик газ етказиб берилган 2022 йил октябрь ойидан бери энг юқори ойлик ҳажмдир.
Саккиз ой давомида газ қазиб олиш ҳажми 29,9 миллиард куб метрни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,6 фоизга ёки 1,46 миллиард куб метрга кам.
2023 йил октябрь ойидан бошлаб Ўзбекистон Россиядан Қозоғистон ҳудуди орқали газни реверс режимда импорт қилмоқда. Маълум қилинишича, Россиядан газ импорти ҳажмини ошириш учун магистраль газ тизимини модернизация қилиш учун 500 миллион доллар сармоя киритиш режалаштирилган. Лойиҳа мамлакат энергетика хавфсизлигини таъминлаш, истеъмолдаги мавсумий нотекисликларни қоплаш ва ушбу ёқилғини етказиб беришнинг кафолатланган манбаларини диверсификация қилиш учун қўшимча газ ҳажмларини таъминлашда муҳим деб топилди.

За январь-август Узбекистан импортировал газ на 1,15 млрд долларов США, следует из отчёта о внешней торговле Агентства статистики при президенте, который изучила «Газета.uz».
Это в 5,7 раза больше (в стоимостном выражении), чем за первые восемь месяцев 2023 года, когда объём поставок составил 201,8 млн долларов. Это также превышает общий объём импорта газа в 2023 году (694,9 млн долларов).
В январе импорт «голубого топлива» составил 35,6 млн долларов, в феврале — в 3,7 раза больше, или 131,1 млн долларов, в марте — 193,5 млн долларов, в апреле — 102,6 млн долларов, в мае — 180,4 млн долларов, в июне — 166,3 млн долларов, в июле — 174,2 млн долларов, а в августе — 168,3 млн долларов. Физические объёмы поставок Агентство статистики не раскрывает.
Узбекистан также стал экспортировать больше газа, чем в прошлом году. Поставки достигли 404,8 млн долларов, что на 7,1% больше, чем за аналогичный период прошлого года (377,9 млн долларов). В январе этот показатель составил 21 млн долларов, в феврале — 5,7 млн долларов, в марте — 18,7 млн долларов, в апреле — 6,9 млн долларов, в мае — 7,6 млн долларов, в июне — 181,5 млн, в июле — 81,7 млн долларов.
В августе объём экспорта составил также 81,7 млн долларов, что в 2,4 раза больше показателя за август прошлого года (36 млн долларов). Узбекистан поставляет газ в основном в Китай, а также в Кыргызстан и Таджикистан.
По данным Главного таможенного управления КНР, импорт узбекского газа с начала года составил 401,5 млн долларов, что на 4,8% больше восьмимесячного показателя 2023 года (383 млн долларов). В январе Китай импортировал газ из Узбекистана на 38,8 млн долларов, в феврале — на 18,6 млн, в апреле — 11,4 млн, в мае — 85 млн, в июне — 81,1 млн, в июле ­ 69,2 млн долларов. Физические объёмы также не раскрываются.
В августе импорт узбекского газа достиг 97,37 млн долларов, что на 25% больше августа 2023 года (77,83 млн долларов). Это максимальный месячный объём с октября 2022 года, когда был поставлен газ на 148,5 млн долларов.
Объём добычи газа за восемь месяцев составил 29,9 млрд кубометров, что на 4,6%, или на 1,46 млрд кубометров, меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
С октября 2023 года Узбекистан импортирует газ из России через территорию Казахстана в реверсном режиме. Сообщалось о планах вложить 500 млн долларов для модернизации магистральной газовой системы для увеличения объёмов импорта газа из РФ. Проект назывался важным в обеспечении энергетической безопасности страны, дополнительных объёмов газа для покрытия сезонных неравномерностей потребления и диверсификации гарантированных источников поставок этого топлива.