Россия Ташқи ишлар вазирлиги Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманидаги 188-мактабда синов муддатида бўлган рус тили фани ўқитувчиси ишининг биринчи кунидаёқ 6-синф ўқувчисини калтаклаган воқеага муносабат билдирди.
Россия Ташқи ишлар вазирлиги расмий вакили Мария Захарова 25 сентябрь куни бўлиб ўтган брифингда журналист берган саволга жавоб берар экан, департамент бу масалани диққат билан кузатиб бораётганини айтди.
«Видео мазмуни болага нисбатан ўта хавотир ва ҳамдардлик уйғотмаслиги мумкин эмас. Биз Ўзбекистон томонидан расмий тушунтириш сўрадик. Икки давлат ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчиликка асосланган дўстона муносабатларда ҳеч қандай адоватга, айниқса, тил масаласида ўрин йўқ ва бўлиши ҳам мумкин эмас», — деди у.
«Изчил чора-тадбирлар кўриш, жумладан, кўп асрлик алоқаларимизда рус тилининг қўлланилишининг фойдали таъсирини жамоатчиликка эслатиш, маданий-маърифий, илмий ва ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ўзаро бойитиш керак», — дея қўшимча қилди Мария Захарова.
У, шунингдек, «ОАВдаги материалларга ҳуқуқий баҳо бериш ва агар асосли бўлса, болаларга нисбатан зўравонлик содир этган шахсга нисбатан зудлик билан чора кўришни сўради».
Аввалроқ, ҳолат бўйича ҳуқуқ-тартибот идоралари воқеа юзасидан суриштирув ишларини олиб бораётгани хабар қилинганди. Болалар омбудсмани Сурайё Раҳмонова ҳам бу ишни қоралади. «Таълим муассасаларида болаларга нисбатан жисмоний зўравонлик, номуносиб муомалага йўл қўяётган шахслар нафақат лавозимидан ёки вазифасидан озод этилиши, балки ҳар қандай ҳолатда ҳам қонун доирасидаги тегишли жавобгарликка тортилиши шарт», — деди у.
Шунингдек, Миллий тикланиш демократик партияси раиси Алишер Қодиров тарбиячи ва ўқитувчиларнинг малака даражаси ва психологик ҳолати тезкор, жиддий ва шаффоф таҳлил қилиниши кераклиги ҳақида Telegram’даги каналида пост ёзди.
«Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги рангли статистика ва жарангдор хорижий тажрибалардан олинган хулосалар билан жамоатчиликни овутиш йўлидан воз кечиб, аллақачон келажакка тузатиб бўлмас зарар бераётган тарбиячи ва ўқитувчиларни танлаш, самарали ишлаш учун шароит ва фаолиятни тўғри баҳолаш масалаларида „бақириб ётган“ муаммоларни кўриши ва ечим бериши керак», дея таъкидлади депутат.
«Газета.uz» аввалроқ интернетда вазият акс этган видео ҳақида ёзиб, унда ўзаро келишмовчиликдан сўнг ўқитувчи боланинг қулоғидан тортиб, уни қўпол равишда доска томон итариб юборгани, қолаверса, боланинг юзига уриб, томоғидан ушлаб олгани ҳақида хабар қилганди.
Ёзувда (видеодаги овоз сифати паст бўлгани учун гаплар аниқ эшитилмаган) ўқитувчининг «Ўзбек ёки рус тилидами? Қўлингни тушир… Тарбиясиз. Тушундингми? Қўлингни тушир… Устоз билан тўғри гаплаш… Тарбиясиз, эшак…» деган гапларини эшитиш мумкин.
Ундан сўнг боланинг онаси Facebook`да пост эълон қилиб, унда устоз билан бўлган можаро бола ўқитувчидан дарсни ўзбек тилида эмас, рус тилида ўқитишни сўрагани сабабли юзага келганини айтди. Кейинроқ пост ўчириб ташланди.

Министерство иностранных дел России отреагировало на инцидент в школе №188 Чиланзарского района Ташкента, где женщина, заменявшая учителя русского языка, избила ученика 6-го класса в первый день испытательного срока.
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос журналиста на брифинге 25 сентября, заявила, что ведомство «держит вопрос в поле самого пристального внимания».
«Содержание ролика не может не вызывать крайней обеспокоенности и сочувствия к ребёнку. Мы запросили официальных разъяснений у узбекистанской стороны. В дружественных отношениях стратегического партнёрства и союзничества двух государств нет и не может быть места какой-либо неприязни, тем более на языковой почве», — сказала она.
«Должны приниматься последовательные меры, в том числе напоминающие общественности о благотворном влиянии многовекового использования русского языка в разных сферах нашего общения, взаимного обогащения в культурно-образовательном, научном и социально-экономическом плане», — добавила Мария Захарова.
Она также озвучила «настоятельную просьбу дать материалу в СМИ правовую оценку и в случае обоснованности — принять меры к виновнику жестокого обращения с ребёнком».
Ранее сообщалось, что правоохранительные органы уже расследуют инцидент. С осуждением также выступила детский омбудсман Сурайё Рахмонова. «Лица, допускающие физическое насилие и неприемлемое поведение в отношении детей в образовательных учреждениях, не только должны освобождаться от должности или обязанностей, но и нести соответствующую ответственность по закону», — заявила она.
Как писала «Газета.uz», на появившемся в интернете видео видно, как после спора женщина, которая вела урок, дёргает мальчика за ухо, грубо толкает его к доске, бьёт по лицу и хватает за горло, затем несколько раз ударяет его головой о доску.
На записи (из-за плохого качества нельзя разобрать все слова) можно услышать, как педагог говорит: «На узбекском или на русском хочешь? Опусти руку… Невоспитанный, я тебе сказала, не играйся… Понял? Опусти руку… Общайся с учителем правильно… Невоспитанный, осёл…»
Мать ребёнка опубликовала пост в Facebook, в котором сообщила, что конфликт возник после того, как мальчик попросил педагога вести урок не на узбекском, а на русском языке. Позже публикация была удалена.
Реакция
Вице-спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса, лидер партии «Миллий тикланиш» («Национальное возрождение») Алишер Кадиров в ответ на заявление Марии Захаровой заявил, что права ребёнка — гражданина Узбекистана были нарушены в школе Узбекистана и «меры будут приниматься на основе законов, принятых от имени народа Узбекистана».
«Вместо того чтобы вмешиваться в наши внутренние дела, было бы правильно, если бы они занимались собственными проблемами, которых у них предостаточно. Кажется, ещё рановато делать выводы, что они осознали, что нет пользы от конфликтов на пустом месте», — заявил депутат.