25 сентябрь куни ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) Ўзбекистонда 27 октябрга белгиланган парламент сайловини кузатиш бўйича миссиясини бошлади. Бу ҳақда ташкилот сайтида хабар берилди.
Миссияга Дуглас Вейк бошчилик қилади. Унинг таркибига Тошкентда жойлашган 14 нафар халқаро экспертдан иборат асосий гуруҳ ва 2 октябрдан бутун мамлакат бўйлаб жойлаштириладиган 26 нафар узоқ муддатли кузатувчилар киради. Шунингдек, сайлов кунидан бир неча кун олдин 300 нафар қисқа муддатли кузатувчилар ҳам келади.
«Миссия сайловларнинг ЕХҲТ ва бошқа халқаро мажбуриятларга ва демократик сайловлар стандартларига, шунингдек, миллий қонунчиликка мувофиқлигини баҳолайди», — дейилади хабарда.
«Кузатувчилар сайловнинг барча жабҳалари, жумладан, сайловдан олдинги ва кейинги воқеаларни диққат билан кузатиб боради. Айнан ҳуқуқий базани ҳаётга тадбиқ этиш, сайловолди ташвиқотнинг ижтимоий тармоқларда ёритиб берилиши, барча даражадаги сайлов бошқаруви органларининг фаолияти, сайловдаги низоларни ҳал этиш ва оммавий ахборот воситаларида ёритиш масалаларига алоҳида эътибор берилади», — дея таъкидлади ДИИҲБ.
Миссия сайловнинг эртасига дастлабки хулосаларни тақдим этади. Якуний ҳисобот бир неча ой ичида эълон қилинади.

The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) on 25 September launched an election observation mission for the 27 October parliamentary elections in Uzbekistan, following an official invitation from Uzbekistan’s national authorities.
According to the organization’s website, the mission is led by Douglas Wake and consists of a core team of 14 international experts based in Tashkent, along with 26 long-term observers who will be deployed across the country starting 2 October.
Additionally, ODIHR will request 300 short-term observers, who are expected to arrive just before election day.
“The mission will assess the conduct of the election in accordance with OSCE commitments, international standards for democratic elections and national legislation,” the statement said.
“Observers will closely monitor all aspects of the election process, including pre- and post-election activities. Specific areas of focus include the legal framework, campaign conduct (including social networks), the functioning of the election administration at all levels, the resolution of election disputes and media coverage. The observers will also evaluate the implementation of previous ODIHR recommendations,” the OSCE said.
The mission will present its preliminary findings at a press conference the day after the elections. A final report, which will include an assessment of the entire election process and recommendations, will be published in the months following the elections.