Жиноят ишлари бўйича Навоий вилояти Хатирчи тумани суди машинасида икки ўқувчи қизни уриб кетган ўқитувчига ҳукм ўқиди. «Газета.uz» суд қарорини ўрганди.
Иш материалларига кўра, 12 апрель куни эрталаб 46-мактаб ўқитувчиси 57 ёшли Ғулом Қиличев (муқаддам судланган, тўрт фарзанднинг отаси) бир қатор йўл ҳаракати қоидаларини бузган ва бошқарувни йўқотиб, йўл четига чиқиб кетиш оқибатида икки қизни уриб юборган. ЙТҲ Тасмачи маҳалласидан ўтган 4P269 «Қовоқ-Тасмачи-Мирдош» автомобиль йўлининг 12−13-километрида содир бўлган.
Оқибатда, суд-тиббиёт экспертизаси хулосасига кўра, профессионал таълим мактабининг иккинчи курс ўқувчиси 1−2-умуртқаларининг синиши, орқа мия эзилиши, синиқлар атрофидаги юмшоқ тўқималарига қизил-қора қон қуйилиши, танасидаги кўплаб шилинма ва қонталашлар кўринишидаги ҳаёт учун хавфли жароҳатлар олиши сабаб воқеа жойида вафот этган.
Иккинчи қиз, 17-мактабнинг 8-синф ўқувчиси эса бош мия ёпиқ жароҳати, бош мия пардалари остига, тўқималарига ва қоринчаларига қон қуйилиши, 1−2-бўйин умуртқалари синиши, тепа, энса, чакка юмшоқ тўқималари остига қизил-қора қон қуйилиши, танасидаги лат, яра, қонталашлар ва шилинмалар кўринишидаги хавфли жароҳатлар билан касалхонага ётқизилган. У 14 апрель куни тиббий муассасада вафот этган.
Суд мажлисида айбланувчи ўз айбига иқрор бўлмади. Унинг айтишича, ўша куни ўғли совға қилган Cobalt автомашинасида хотини билан Каттақўрғон тумани Ёнбошсой маҳалласида яшовчи қариндошлари уйидаги дафн маросимидан қайтаётган бўлган.
Ҳайдовчининг сўзларига кўра, у бошқарув вақтида чалғиган, шу сабабли машина йўл четига чиқиб кетган ва у икки қизни уриб юборган. Шундан сўнг, Қиличевнинг сўзларига кўра, у дарҳол машинани тўхтатган ва қизлардан бири бедазор ичида, иккинчиси эса йўл четида ётганини кўрган. У яқин атрофдаги одамлар ёрдамида жабрланувчиларни машинасида шифохонага олиб борган. У уларнинг оила аъзоларидан кечирим сўрагани ва чин кўнгилдан пушаймонлигини билдириб, суддан жазони енгиллаштиришни сўради.
Мактаб ўқувчисининг отасининг судда айтишича, 12 апрель куни қизи қайнонасининг уйига қайнонасининг қизи (хотиннинг опаси) билан бирга иш билан борган. У моддий ва маънавий зарарни қоплашга муҳтож эмаслигини айтиб, жазо қўллаш бўйича қарорни суд ихтиёрига қолдирди.
Профессионал мактаб ўқувчисининг онаси қизидан бувисининг уйидан туз олиб келишни сўраганини айтди. Қизга жияни ҳам қўшилган. Шунингдек, аёл моддий ва маънавий зарарни қоплашни талаб қилмаган ва судланувчига нисбатан ҳеч қандай даъвоси йўқлигини билдирган.
Ҳайдовчининг хотинининг айтишича, ўша куни машина йўл четига чиқиб кета бошлаган ва у эрига «Эй, қаранг, эй!» дея бақирган, шундан сўнг қизларга урилган.
Суд Ғулом Қиличевни Жиноят кодексининг 266-моддаси 3-қисми «а» банди (Одамлар ўлимига олиб келган транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш) билан айбдор деб топди. У 3 йил муддатга автомашинани бошқариш ҳуқуқидан маҳрум қилинган ҳолда манзил колония режимида 5 йил қамоқ жазосига ҳукм қилинди.
Унинг оиласига гаров сифатида тўланган 8 миллион сўм қайтарилди.
Эслатиб ўтамиз, 1 июль куни ҳам Хатирчи туманида юқори тезликда ҳаракатланаётган BYD кроссовери тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш жойида 2-синф ўқувчисини уриб юборган ва у ҳалок бўлган эди. 19 сентябрь куни Тошкент шаҳрининг Сергели туманида юқори тезликда ҳаракатланиб келаётган BYD кроссовери автобусдан тушиб, кўчани кесиб ўтаётган 9 ёшли ўқувчи қизни уриб юборганди. Бола касалхонага олиб кетилаётганда вафот этган. Бундан ташқари, Бухорода 10 ёшли бола Ромитан тумани ҳокими ёрдамчисининг машинаси босиб кетиши оқибитада ҳалок бўлган.
Аввалроқ Ўзбекистонда жорий йилнинг беш ойида йўл-транспорт ҳодисалари оқибатида 65 нафар мактаб ўқувчиси ҳалок бўлгани, 294 нафари жароҳатлангани хабар қилинганди.

Хатырчинский районный суд по уголовным делам Навоийской области вынес приговор в отношении учителя, сбившего двух школьниц. «Газета.uz» изучила решение суда.
Согласно материалам делам, 57-летний Гулом Киличев (ранее судим, отец четырёх детей), учитель школы № 46 утром 12 апреля нарушил ряд правил дорожного движения и, потеряв управление, выехал на обочину дороги, где сбил двух девочек. Авария произошла в махалле «Тасмачи» на 12−13 км автодороги 4P269 ««Ковок-Тасмачи-Мирдош».
В результате, по заключению судебно-медицинской экспертизы, учащаяся второго курса профессиональной школы скончалась на месте происшествия в результате перелома 1-го и 2-го шейных позвонков, сдавливания спинного мозга и кровоизлияния в мягкие ткани вокруг переломов.
Вторая девочка, ученица 8-го класса школы №17, была госпитализирована в больницу с закрытой черепно-мозговой травмой, кровоизлиянием под оболочки, в ткани и желудочки головного мозга, переломом 1-го и 2-го шейных позвонков, кровоизлиянием под мягкие ткани в области темени, затылка и висков, а также ушибами, кровоподтёками и ссадинами. Она скончалась в медицинском учреждении 14 апреля.
На суде обвиняемый не признал вину. Он рассказал, что в тот день на автомобиле Cobalt, который подарил ему сын, возвращался вместе с супругой с поминок у родственников, проживающих в махалле «Ёнбошсой» Каттакурганского района.
По словам водителя, во время вождения он отвлёкся, из-за чего автомобиль съехал на обочину дороги, где сбил двух девушек, шедших по краю дороги. После этого, по словам Киличева, он немедленно остановил автомобиль и увидел, что одна из девушек лежит в кустах, а другая — на обочине дороги. С помощью людей, находившихся поблизости, он погрузил пострадавших в свою машину и отвёз в больницу. Он попросил прощения у их семей и выразил глубокое раскаяние, прося суд смягчить наказание.
Отец школьницы на суде рассказал, что его дочь 12 апреля отправилась в дом его тёщи вместе с дочерью свояченицы (сестра супруги) по делам. Он заявил, что ему не нужна компенсация материального и морального ущерба, а решение вопроса о применении наказания оставил на усмотрение суда.
Мать учащейся профшколы рассказала, что попросила дочь принести соль из дома бабушки. К девушке присоединилась её племянница. Женщина также не стала требовать компенсацию материального и морального ущерба и заявила, что не имеет никаких претензий к подсудимому.
Супруга водителя заявила, что в тот день автомобиль стал выезжать на обочину дороги, и она успела сказать мужу «Эй, смотрите!», после чего были сбиты девочки.
Суд признал Гулома Киличева виновным по пункту «а» части 3 статьи 266 Уголовного кодекса (Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее человеческие жертвы / наказывается лишением свободы до 10 лет с лишением определённого права) и приговорил его к 5 годам лишения свободы в колонии-поселении с лишением права управлять автомобилем на 3 года.
Его семье также вернули 8 млн сумов, заплаченных в виде залога.
Напомним, 1 июля также в Хатырчинском районе кроссовер BYD на высокой скорости насмерть сбил учащуюся 2-го класса на нерегулируемом пешеходном переходе. 19 сентября в Сергелийском районе Ташкенте кроссовер BYD, ехавший с превышением скорости, сбил 9-летнюю школьницу, переходившую улицу, выйдя из автобуса. Ребёнок скончался по дороге в больницу. Кроме того, 10-летний мальчик погиб после наезда автомобиля помощника хокима Ромитанского района Бухарской области.
Ранее сообщалось, что за первые пять месяцев текущего года в Узбекистане в результате ДТП погибли 65 школьников, травмы получили 294.