Олий Мажлиси Сенатининг 30 сентябрдаги йиғилишида «Темир йўл транспорти тўғрисида»ги қонун қабул қилинди. Ҳужжат имзолаш учун президентга юборилди.
Сенатор Қобул Турсуновнинг сўзларига кўра, 2019−2023 йилларда транспорт хизматларининг умумий ҳажми икки баробарга ошган. Ўтган йили транспорт хизматларининг умумий ҳажмида темирйўл транспортининг улуши 9,7 фоизни ташкил этган. 73,8 миллион тонна юк ташилган, юк айланмасидаги улуши эса 35,2 фоизга етган. Йил давомида 9,7 миллион йўловчи ташилган, бу 2022 йилга нисбатан 7,7 фоизга кўп.
Амалдаги қонун 1999 йилда қабул қилинган ва давр талабираг жавоб бермайди, ундаги кўплаб тушунчаларнинг маъноси эскирган ёки қонунда ўз аксини топмаган, деди сенатор. Янги ҳужжат «темирйўл транспорти тизимини замонавий бозор модели талабларига мувофиқ акс эттиради».
Қайд этилишича, қонун иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш, транспорт соҳасида ишбилармонлик фаоллиги учун шарт-шароит яратиш, хорижий сармояларни кенг жалб этиш ва темирйўл транспорти соҳасида халқаро ҳамкорликни такомиллаштиришга қаратилган.
Ҳужжатга 17 та янги тушунча, жумладан, янги таҳрирдаги «темирйўл транспорти», шунингдек, «вагонлар (контейнерлар) оператори», «қўл юки», «умумий фойдаланишдаги темирйўл транспорти инфратузилмаси оператори» ва бошқа тушунчалар киритилган. Шу билан бирга, темирйўл транспорти энди умумий фойдаланишдаги ва умумий фойдаланишда бўлмаган темирйўл транспортига бўлинади.
Бундан ташқари, умумий фойдаланишдаги темирйўл инфратузилмасидан фойдаланиш тартиби ва инфратузилма оператори фаолияти, шунингдек, ташувчиларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари тартибга солинади.
«Вагон (контейнер) оператори» тушунчасининг жорий этилиши темирйўл транспорти хизматлари бозорида рақобатни ривожлантириш, техник ва технологик ресурсларни тугатган вагонлар паркини янгилаш учун хусусий инвестицияларни жалб қилиш зарурати билан боғлиқ.
Бугунги кунда инфратузилма, темирйўл транспорти ва бошқа воситаларнинг мулкдорлари (эгалари) 43 дан ортиқ вазирлик ва идоралар, уларнинг корхоналари, шунингдек, ушбу соҳада фаолият юритаётган тадбиркорлар ҳисобланади. Уларнинг барчаси ташувлар жараёнида бевосита иштирок этиб, темирйўл транспорти объектларининг хавфсиз эксплуатацияси ва ташиш хавфсизлигини таъминлашга мажбур, деди Қобул Турсунов.
Қонун темирйўл транспортида хавфсизликнинг асосий талабларини назарда тутади, шу сабабли транспорт хавфсизлигини таъминлаш мажбурияти транспорт жараёнини таъминловчи корхоналар ва ташувчилар зиммасига юкланмоқда.
Қонунда бозор тамойиллари асосида эркин шакллантириладиган темирйўл транспорти тарифлари, шунингдек, юк вагонларини кўрсатиш, тезюрар ва юқори тезликдаги поездларда йўловчиларни ташиш бўйича хизматлар нархларини давлат томонидан тартибга солиш амалиётини рад этиш белгиланган, бозор тамойилларига асосланган тартибга солиш механизми жорий этилмоқда.
Қонунга янги моддалар, жумладан, темирйўл ташувчисига етказилган йўқотишлар ва зарарларни қоплаш билан боғлиқ қоидалар киритилган. Хусусан, нархлари давлат томонидан тартибга солинадиган мунтазам поездлар билан ички ташишларда кўрилган зарарларни давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаш тартиби жорий этилмоқда (йўловчиларни тезюрар ва юқори тезликдаги поездларда ташиш бундан мустасно).
Қонунда темирйўл инфратузилмасини ривожлантиришга инвестицияларни жалб этишнинг аниқ йўналишлари белгилаб берилган, умумий фойдаланишдаги ва умумий фойдаланишда бўлмаган темирйўлларни, шунингдек, вокзалларни қуриш ва реконструкция қилишни молиялаштириш манбалари аниқ кўрсатилган.
Конституциянинг 19-моддасига риоя этилишини таъминлаш мақсадида йўловчиларнинг айрим тоифаларига йилига бир марта темирйўлда бепул саёҳат қилиш ҳуқуқи жорий этилган (21-модда).
Ҳужжат темирйўл транспортида давлат-хусусий шериклик асосида лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини яратади, шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси, Транспорт вазирлиги ва Транспорт инспекцияси ваколатларини белгилаб беради.
Умумий фойдаланишдаги темирйўл транспорти соҳасида ижро этувчи ҳокимият органи сифатида Вазирлар Маҳкамаси, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари сифатида ҳокимликлар, давлат бошқарув органлари сифатида Транспорт вазирлиги ва Транспорт назорати инспекцияси, хўжалик бошқаруви органи сифатида «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ фаолият кўрсатади.
Сенаторнинг сўзларига кўра, қонуннинг қабул қилиниши йўловчиларни давлат томонидан тартибга солинадиган тарифлар бўйича ташишдан кўрилган йўқотишларни қоплаш учун 2025 йилда давлат бюджетидан 1,7 триллион сўм миқдорида қўшимча харажатларни талаб қилади.
Аввалроқ «Ўзтемирйўлйўловчи» Ўзбекистонда поезд чипталари етишмовчилиги вагонлар тақчиллиги билан боғлиқлигини айтганди — сўнгги беш йил ичида уларнинг сони 102 тага камайган. 2026 йил охирига келиб компания янги интерьерга эга 100 дан ортиқ вагон сотиб олади, октябрь ойида эса Тошкент-Бухоро поезди қатнови йўлга қўйилади.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 30 сентября одобрил закон «О железнодорожном транспорте». Документ направлен на подписание президенту.
По данным сенатора Кобула Турсунова, в 2019—2023 годы общий объем транспортных услуг увеличился в два раза. В прошлом году доля железнодорожного транспорта в общем объёме транспортных услуг составила 9,7%. Было перевезено 73,8 млн тонн грузов, а доля в грузообороте достигла 35,2%. За год было перевезено 9,7 млн пассажиров, что на 7,7% больше 2022 года.
Действующий закон был принят в 1999 году и не отвечает современным требованиям, многие термины устарели или вообще не отражены в законе. сказал сенатор. В новом документе «отражается система железнодорожного транспорта в соответствии с требованиями современной рыночной модели».
Отмечается, что закон направлен на углубление экономических реформ, создание условий для предпринимательской деятельности в транспортной сфере, широкое привлечение иностранных инвестиций и совершенствование международного сотрудничества в сфере железнодорожных перевозок.
В документ добавлены 17 новых понятий, в том числе новая редакция понятия «железнодорожный транспорт», а также «оператор вагонов (контейнеров»), «ручная кладь», «оператор инфраструктуры железнодорожного транспорта общего пользования» и другие. При этом железнодорожный транспорт теперь будет подразделяться на ж/д транспорт общего и необщего пользования.
Кроме того, регулируются порядок использования железнодорожной инфраструктуры общего пользования и деятельность оператора инфраструктуры, а также закрепляются права и обязанности перевозчиков.
Введения понятия «оператор вагонов (контейнеров)» имеет связан с необходимостью развивать конкуренцию на рынке услуг железнодорожного транспорта, привлекать частные инвестиции для обновления вагонного парка, который исчерпал свои технические и технологические ресурсы.
На сегодняшний день владельцами (собственниками) инфраструктуры, железнодорожного транспорта и других средств являются более 43 министерства и ведомства, их предприятия, а также предприниматели, работающие в этой сфере. Все они непосредственно участвуют в процессе перевозок и обязаны обеспечивать безопасную эксплуатацию объектов железнодорожного транспорта и безопасность перевозок, заявил Кобул Турсунов.
В законе предусмотрены основные требования к безопасности на железнодорожном транспорте, при этом ответственность за обеспечение безопасности перевозок возлагается на предприятия, обеспечивающие транспортный процесс, и перевозчиков.
Законом устанавливаются тарифы на железнодорожном транспорте, которые свободно формируются на основе рыночных принципов, а также отказ от практики госрегулирования цен на услуги по предоставлению грузовых вагонов, перевозке пассажиров в высокоскоростных и скоростных поездах, внедряется механизм регулирования на основе рыночных принципов.
В закон включены новые статьи, в том числе нормы, касающиеся возмещения убытков и ущерба перевозчика железнодорожного транспорта. В частности, внедряется порядок компенсации за счёт средств госбюджета убытков, возникающих внутренних перевозках с обычными поездами, цены на которые по-прежнему будет регулировать государство (за исключением перевозки пассажиров на высокоскоростных и скоростных поездах).
В законе определяются конкретные направления привлечения инвестиций в развитие железнодорожной инфраструктуры, чётко указываются источники финансирования строительства и реконструкции железных дорог общего и необщего пользования, а также вокзалов.
Для обеспечения соблюдения статьи 19 Конституции вводится право отдельных категорий пассажиров на бесплатный проезд по железной дороге один раз в год (статья 21).
Документом создаются возможности для реализации проектов на основе государственно-частного партнёрства на железнодорожном транспорте, а также определяются полномочия Кабинета министров, Министерства транспорта и Транспортной инспекции.
В качестве исполнительного органа власти выступает Кабмин, в качестве местных органов власти — хокимияты, в качестве органов госуправления — Министерство транспорта и Инспекция транспортного контроля, а в качестве хозяйственного органа в сфере железнодорожного транспорта общего пользования — АО «Узбекистон темир йуллари».
По словам сенатора, принятие закона потребует дополнительных расходов госбюджета в размере 1,7 трлн сумов в 2025 году для компенсации убытков от перевозки пассажиров по тарифам, регулируемым государством.
Ранее в «Узжелдорпассе» заявили, что нехватка билетов на поезда в Узбекистане связана с дефицитом вагонов — их число за последние пять лет сократилось на 102. До конца 2026 года компания закупит свыше 100 вагонов с новым интерьером, в октябре запустит поезд Ташкент-Бухара.