Ўзбекистон Швейцариянинг Stadler компаниясидан иккита поезд сотиб олиш ниятида. Бу ҳақда 30 сентябрь куни Сенат йиғилишида транспорт вазири Илҳом Маҳкамов маълум қилди, дея хабар беради «Газета.uz» мухбири.
Унинг сўзларига кўра, янги поездлар мамлакат темир йўлларида синовдан ўтказилади, сўнгра ушбу поездларнинг катта партиясини сотиб олиш имконияти бўйича қарор қабул қилинади.
Транспорт вазирлиги раҳбари 13 сентябрь куни Stadler Rail компаниясининг МДҲ давлатлари бўйича раиси Александр Луфт билан учрашувда ўзаро ҳамкорликни муҳокама қилганди.
Унда томонлар ҳамкорликнинг потенциал йўналишларини, жумладан, электропоездларни харид қилиш, хизмат кўрсатиш бўйича маҳаллий мутахассисларни тайёрлаш, шунингдек, харид қилинадиган маҳсулотларни Ўзбекистонда маҳаллийлаштириш имкониятларини муҳокама қилди.
stadler, илҳом маҳкамов, поездлар, темир йўл
Музокаралар якунида томонлар Ўзбекистон Республикаси йўловчи темир йўл тармоғи эҳтиёжларига мувофиқ компаниянинг потенциал имкониятларини ва Stadler МДҲ ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатишнинг ҳар бир сегменти учун компаниянинг нарх сиёсатини батафсил ўрганиш бўйича келишувга эришди.
2019 йилда Stadler «Ўзбекистон темир йўллари» аксиядорлик жамияти билан Ўзбекистонда енгил вагонлар ишлаб чиқариш, шунингдек, уларни Марказий Осиё мамлакатларига келгусида экспорт қилиш масалаларини муҳокама қилган.
Компания «Ўзбекистон темир йўллари» аксиядорлик жамияти томонидан 34 та электропоезд сотиб олиш бўйича тендерда ҳам иштирок этган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Жанубий Кореянинг Hyundai Rotem компаниясидан ҳам 6 та тезюрар поезд харид қилмоқда ва Чехиянинг Skoda компаниясидан 30 та электропоезд харид қилишни режалаштирмоқда. Бунинг учун давлат кафолати остида 535 млн евро миқдорида кредитлар жалб этилади.
Stadler Rail Швейцария темир йўл ҳаракат таркиби ишлаб чиқарувчиси бўлиб, унинг асосий эътибори минтақавий поездлар ва трамвайларга қаратилган. Бош офис Швейцариянинг Буснанг шаҳрида жойлашган. Холдинг компанияси Жазоир, Германия, Италия, Нидерландия, Австрия, Польша, Швейцария, Испания, Чехия, Венгрия, Беларусь ва АҚШда жойлашган тўққизта шуъба корхоналаридан иборат.

Узбекистан намерен закупить два поезда швейцарской Stadler. Об этом на заседании Сената 30 сентября сообщил министр транспорта Илхом Махкамов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По его словам, новые составы протестируют на железных дорогах Узбекистана, а затем примут решение о возможной покупке большой партии этих поездов.
Глава Минтранса обсуждал сотрудничество с компанией Stadler Rail 13 сентября во время встречи председателем компании по странам СНГ Александром Люфтом.
Речь тогда шла в том числе о покупке электропоездов, обучении узбекистанских специалистов сервисному обслуживанию составов, а также возможной локализации приобретаемой продукции в Узбекистане.
По итогам переговоров стороны договорились детально изучить потенциальные возможности компании в соответствии с потребностями пассажирской железнодорожной сети Узбекистана и ценовую политики компании по каждому сегменту производства и обслуживания Stadler СНГ.
В 2019 году Stadler обсуждала с «Узбекистон темир йуллари» производство пассажирских вагонов в Узбекистане, а также их дальнейший экспорт в страны Центральной Азии.
Компания также принимала участие в тендере «Узбекистон темир йуллари» по закупке 34 электропоездов.
Напомним, Узбекистан также проводит закупку 6 высокоскоростных поездов южнокорейской Hyundai Rotem и планирует приобрести 30 электропоездов чешской Skoda. Для этого привлекут кредиты на 535 млн евро под государственные гарантии.
Stadler Rail — швейцарский производитель железнодорожного подвижного состава, с акцентом на региональные поезда и трамваи. Штаб-квартира расположена в Буснанге, Швейцария. Холдинговая компания состоит из девяти дочерних компаний, расположенных в Алжире, Германии, Италии, Нидерландах, Австрии, Польше, Швейцарии, Испании, Чехии, Венгрии, Белоруссии и США.