2024 йилнинг январь-сентябрь ойларида Ўзбекистон давлат бюджети дефицити 37,3 триллион сўмни (Марказий банк курси бўйича қарийб 2,8 миллиард долларни) ташкил этди, дейилади Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг «Газета.uz» ўрганган маълумотларида.
Тўққиз ойда давлат бюджети даромадлари 186,3 триллион сўмни ташкил этди, бу 2023 йилнинг шу даврига нисбатан 14,4 фоизга кўп. Ушбу даврда харажатлар 11,1 фоизга ошиб, 223,7 триллион сўмни ташкил этди. Шу вақт ичида дефицит 1,05 триллион сўмга — 38,4 триллион сўмдан 37,3 триллион сўмга қисқарди.
Сентябрь ойида даромад 26,7 триллион сўмни ташкил этди. Бу август ойига нисбатан 20,8 фоизга, 2023 йил сентябрь ойига нисбатан 29,6 фоизга кўп.
Сентябрда харажатлар тезроқ ўсди — 27,1 триллион сўм, бу август ойига нисбатан 21,4 фоизга, шунингдек, ўтган йилнинг сентябрь ойига нисбатан 23,9 фоизга кўп.
Бюджет даромадлари ва харажатларининг кескин ошишига таъсир кўрсатган асосий сабаб ва омиллар учинчи чорак якунида маълум бўлади.
Эслатиб ўтамиз, сентябрь ойида олтин нархи бир унцияси учун 2670 доллардан ошди, бу эса бюджетга юзлаб миллион доллар қўшимча даромад келтирган бўлиши мумкин, деб ҳисоблайди молиячи Отабек Бакиров. Хусусан, Ўзбекистондаги энг йирик солиқ тўловчи Навоий кон-металлургия комбинати биринчи яримйилликда 2023 йилнинг январь-июнь ойларига нисбатан фойдасини 108 миллион долларга оширди. Бунга, жумладан, олтин ўртача сотиш нархининг 14 фоизга — 1936 йилдан 2206 долларгача ошиши сабаб бўлди.
1 сентябрдан пенсия ва нафақалар 15 фоизга ортди, бу эса ойлик харажатларни оширди. Бундан ташқари, Ўзбекистон газни катта ҳажмда импорт қилишда давом этмоқда. Ўтган йили Марказий банк раҳбари Мамаризо Нурмуратов давлат бюджети дефицити ошишини газ импорти билан боғлаган эди.

В январе-сентябре 2024 года дефицит государственного бюджета Узбекистана составил 37,3 трлн сумов (около 2,8 млрд долларов США по курсу Центробанка на день публикации), следует из данных Министерства экономики и финансов, которые изучила «Газета.uz».
Доходы госбюджета за девять месяцев составили 186,3 трлн сумов, что на 14,4% больше показателя аналогичного периода 2023 года. Расходы за этот период выросли на 11,1% — до 223,7 трлн сумов. Дефицит за это время сократился на 1,05 трлн сумов — с 38,4 до 37,3 трлн сумов.
В сентябре доходы составили 26,7 трлн сумов. Это на 20,8% больше, чем в августе, и на 29,6% больше показателя сентября 2023 года.
Расходы за сентябрь росли быстрее — 27,1 трлн сумов, что на 21,4% больше, чем в августе, а также на 23,9% больше прошлогоднего сентября.
Основные причины и факторы, повлиявшие на резкий рост доходов и расходов бюджета, станут известны по итогам третьего квартала.
Отметим, что в сентябре цена на золото поднималась выше 2670 долларов за унцию, что могло принести в бюджет сотни миллионов долларов дополнительного дохода, отмечает финансист Отабек Бакиров. В частности, крупнейший налогоплательщик Узбекистана — Навоийский горно-металлургический комбинат — в первом полугодии увеличил прибыль на 108 млн долларов по сравнению с январём-июнем 2023 года. Это произошло в том числе за счёт увеличения средней цены реализации золота на 14% — 1936 до 2206 долларов.
С 1 сентября пенсии и пособия были увеличены на 15%, что увеличило ежемесячные расходы. Кроме того, Узбекистан продолжает в больших объёмах импортировать газ. В прошлом году глава Центробанка Мамаризо Нурмуратов связывал рост дефицита госбюджета с импортом газа.