Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати 30 сентябрь куни бўлиб ўтган йиғилишда Хитой билан махфий маълумотларни ўзаро ҳимоя қилиш тўғрисидаги ҳукуматлараро битимни ратификация қилиш тўғрисидаги қонунни маъқуллади. Ҳужжат президентга имзолаш учун юборилган.
Битим 2023 йил 18 май куни Циан шаҳрида президент Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга ташрифи доирасида имзоланган.
Сенатор Анвар Тўйчиевнинг таъкидлашича, минтақадаги ҳозирги кескин ўзгарувчан ҳарбий-сиёсий вазият «ўзаро махфий ахборот хавфсизлигини таъминлаш» учун қонуний асосларни кучайтиришни талаб қилади.
Битим 19 та моддадан иборат. Ўзбекистон томонидан Давлат хавфсизлик хизмати ваколатли орган этиб белгиланди.
15-моддага кўра, халқаро ҳужжат номуайян муддатга тузилади. Битим давлат ички тартиб-таомиллари бажарилганлиги тўғрисидаги охирги хабарномадан кейин кучга киради.
Битимда узатилаётган ва қабул қилинаётган ҳар қандай шаклдаги махфий ахборотни ўзаро ҳимоя қилиш, шунингдек, миллий қонунчилик бўйича махфийлик даражаси, махфийлик («алоҳида муҳимлик,» «мутлақо махфий,» «махфий») белгиларини таққослаш, махфий ахборотни ҳимоя қилиш, уни узатиш ва ундан фойдаланиш билан боғлиқ масалаларни аниқлаштириш назарда тутилган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Қозоғистон, Украина, Германия, Беларус, Озарбайжон, Россия ва бошқа давлатлар билан махфий маълумотларни ўзаро ҳимоя қилиш бўйича келишувларга эга. Июль ойида худди шундай ҳужжат Қирғизистон ва АҚШ билан имзоланди.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 30 сентября одобрил закон о ратификации межправительственного соглашения с Китаем о взаимной защите секретной информации. Документ направлен на подписание президенту.
Соглашение было подписано в Сиане 18 мая 2023 года в рамках визита президента Шавката Мирзиёева в Китай.
Сенатор Анвар Туйчиев сообщил, что текущая резко переменчивая военно-политическая ситуация в регионе требует усиления законных оснований для «обеспечения безопасности взаимной секретной информации».
Соглашение состоит из 19 статей. Уполномоченным органом со стороны Узбекистана определена Служба государственной безопасности.
Согласно статье 15, международный документ заключается на неопределённый срок. Соглашение вступает в силу после последнего уведомления о выполнении внутригосударственных процедур.
Соглашением предусмотрена взаимная защита передаваемой и получаемой секретной информации в любой форме, а также уточнение вопросов, связанных с уровнем секретности по национальным законодательствам, сравнением грифов секретности («особой важности», «совершенно секретно», «секретно»), защитой секретной информации, её передачей и использованием.
Сенатор сообщил, что принятие закона не требует внесения поправок в законодательство и средств из госбюджета.
Отметим, что у Узбекистана есть соглашения о взаимной защите секретной информации с Казахстаном, Украиной, Германией, Беларусью, Азербайджаном, Россией и другими странами. В июле такой же документ подписан с Кыргызстаном и с США.