Сингапурнинг собиқ транспорт вазири Субраманиам Исваран бизнесменлардан ноқонуний қимматбаҳо совғаларни қабул қилиш ва одил судловга тўсқинлик қилишда айбланиб, бир йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинди. Суд ҳукмни 3 октябрь куни чиқарди, дея хабар беради Reuters ва AP. Бу Сингапурда сўнгги 40 йил ичида вазир билан боғлиқ биринчи коррупция иши ҳисобланади.
62 ёшли Исваран 13 йил давомида Вазирлар Маҳкамаси ва Сингапурнинг етакчи сиёсий партияси — «Халқ ҳаракати» аъзоси бўлган. Аввалига собиқ вазирга 35 та банд бўйича айблов қўйилганди, бироқ кейинчалик прокурорлар уларни бештага қисқартирган. Тергов бошида ўзига қўйилган айбловларни рад этган сиёсатчи барча бандлар бўйича айбига иқрор бўлди.
Прокуратура Исваран учун олти ойдан етти ойгача қамоқ жазосини сўраган эди, бироқ судья Винсент Хунг собиқ вазир жиноятларининг оғирлиги ва уларнинг жамоатчилик ишончига таъсирини ҳисобга олиб, бу жазо «аниқ етарли эмас», деди.
«Давлат институтларига бўлган ишонч самарали бошқарувнинг асоси бўлиб, бу давлат хизматчисининг ҳалоллик ва жавобгарлик меъёрларидан пастлаши орқали осонликча бузилади», — деди у Исваранга ҳукм чиқарар экан.
Айблов хулосасига кўра, Исваран транспорт вазири бўлиб ишлаган вақтида ишбилармонлар, жумладан, малайзиялик миллиардер Онг Бенг Сенгдан совғалар қабул қилган. Совғаларга Премьер-лига футбол ўйинларига чипталар, Вест-Энд мюзикллари, «Формула 1» Гран-приси ва шахсий самолёт парвозлари киради. Уларнинг умумий қиймати 300 минг доллардан ортади.
Исваран билан боғлиқ иш ўзининг «бенуқсон тоза ҳукумати» билан фахрланадиган Сингапурни ҳайратда қолдирди, деб таъкидлади Reuters. Ўтган йили мамлакат Transparency International ташкилотининг коррупция индексида дунёда бешинчи ўринни эгаллаган эди. Сингапурлик вазирлар ҳам дунёдаги энг юқори маош оладиганлар қаторига киради, уларнинг ўртача йиллик маоши тахминан 834 минг долларни ташкил қилади. Бундай юқори маошлар амалдорларни пора олишдан қайтаришга қаратилган.
Сингапурда сўнгги марта 1986 йилда вазир коррупция бўйича тергов қилинган эди. Ўшанда миллий тараққиёт вазири Тэ Чеанг Ван гумонланувчи сифатида жалб қилинган ва айблов қўйилишидан аввал ўз жонига қасд қилган.
• 2024 йил апрелида Ли Сянь Лун йигирма йиллик ҳокимиятдан сўнг Сингапур бош вазири лавозимини тарк этганди. Лун (72 ёш) — биринчи бош вазир, мустақил Сингапур Республикасининг «асосчи отаси» Ли Куан Юнинг тўнғич ўғли. Унинг ўрнига бош вазир ўринбосари ва молия вазири Лоуренс Вонг келди.

Бывшего министра транспорта Сингапура Субраманиама Исварана приговорили к году тюремного заключению по обвинению в получении незаконных дорогих подарков от бизнесменов и воспрепятствовании правосудию. Суд вынес приговор 3 октября, передаёт Reuters и AP. Это первое за последние 40 лет коррупционное дело с участием министра в Сингапуре.
62-летний Исваран был членом Кабинета министров на протяжении 13 лет и входил в ведущую политическую партию Сингапура «Народное действие». Изначально экс-министру было предъявлено обвинение по 35 пунктам, но впоследствии прокуроры сократили их до пяти. Политик, в начале следствия отвергавший обвинения в свой адрес, признал себя виновным по всем пунктам.
Обвинение запрашивало для Исварана шесть-семь месяцев тюрьмы, но судья Винсент Хунг назвал это наказание «явно недостаточным» с учётом тяжести преступлений экс-министра и их влияния на общественное доверие.
«Доверие и уверенность в государственных учреждениях являются основой эффективного управления, которое слишком легко подорвать из-за того, что отдельный государственный служащий опустился ниже стандартов честности и подотчётности», — сказал он, вынося приговор Исварану.
Согласно обвинению, Исваран, занимая пост министра транспорта, принимал подарки от бизнесменов, в том числе малазийского миллиардера Онг Бенг Сенга. Подарки включали билеты на футбольные матчи английской Премьер-лиги, мюзиклы Вест-Энда, Гран-при «Формулы 1» и поездки на частном самолёте. Их общая стоимость составила более 300 тысяч долларов.
Дело с участием Исварана потрясло Сингапур, который гордится «безупречно чистым правительством», отмечает Reuters. В прошлом году страна заняла пятое место в мире в Индексе восприятия коррупции Transparency International. Сингапурские министры также входят в число самых высокооплачиваемых в мире — их средняя годовая зарплата составляет около 834 тысяч долларов. Такие высокие зарплаты призваны удерживать чиновников от взяток.
В последний раз дело о коррупции в отношении министра в Сингапуре расследовалось в 1986 году. Подозреваемым по нему проходил министр национального развития Тэ Чеанг Ван — он покончил с собой до того, как ему предъявили обвинение.
• В апреле 2024 года Ли Сянь Лун покинул пост премьер-министра Сингапура спустя два десятилетия правления. Лун (72 года) — старший сын первого премьер-министра, «отца-основателя» независимой Республики Сингапур Ли Куан Ю. Преемником Луна стал вице-премьер и министр финансов Лоуренс Вонг.