Ўзбекистон Марказий банкининг Банк назорати қўмитаси «UPay» тўлов ташкилоти савдо белгисига эгалик қилувчи, Humans компаниясининг «шуъба корхонаси» ҳисобланган «Мароқанд» АЖ фаолиятини олти ой муддатга чеклади. Бу ҳақда регулятор матбуот хизмати хабар берди.
Чекловлар «Мароқанд»нинг электрон шаклдаги тўловларга ишлов бериш ва тўлов воситаларидан фойдаланилган ҳолда пул маблағларини жисмоний шахсларга ўтказиш учун зарур ахборотни банкка бериш ҳамда банк ҳисобварағидан фойдаланган ҳолда тўловларни қабул қилиш ва амалга ошириш хизматлари бўйича фаолиятига тааллуқли.
Марказий банк ушбу қарор учун асос сифатида тақиқланган хизматлар (қимор ўйинлар) учун тўловларни амалга оширишга йўл қўйиб келганликни келтирган.
Бироқ, Humans регуляторнинг хатти-ҳаракатларини қонун ҳужжатлари меъёрларини бузган ҳолда амалга оширилган, шунингдек, «бозорни адолатли тартибга солиш тамойилларига зид ва бизнес юритиш учун жиддий тўсиқларни юзага келтирмоқда» деб ҳисоблаяпти.
Компания Марказий банк ўтказган амалиётлари бўйича ҳеч қандай маълумот сўрамаганини ва «Мароқанд» АЖнинг қандайдир ҳуқуқбузарликларини кўрсатмасдан қарор қабул қилганини қайд этган. «Чекловлар сабаби ўйинлар билан боғлиқ амалиётлар эканлигини биз бугун ОАВдаги хабарлардан билдик», — дейилади компания хабарида.
«Бундай ноқонуний ҳаракатлар адолатли тартибга солиш тамойилларига путур етказади ва молия сектори барқарорлиги, ҳамда мамлакатнинг сармоявий жозибадорлигига жиддий хавфларни туғдиради. Ҳозирги пайтда Humans жамоаси ва „Мароқанд“ АЖ сервисни тиклаш учун янги техник ечим устида фаол иш олиб бормоқда», — дея таъкидлади Humans Companies АЖ ["Мароқанд" АЖнинг ягона таъсисчиси] директори Владимир Добринин.
Компания Президент администрациясига, Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигига, бизнес-омбудсманга, шунингдек, Марказий банкка «адолатни тиклаш ва гуруҳнинг лицензияланадиган компаниялари хизматларининг тўлиқ ишлаши имкониятини қайтариш талаби» билан мурожаат йўллаган.
2023 йил 5 сентябрдан бошлаб Ўзбекистондаги тўлов хизматлари Марказий банк талабига биноан халқаро пул ўтказмаларини тўхтатганди. Мамлакат банклари бу қарор «молиявий тизим ва финтех бозорини, жумладан, санкциялар билан боғлиқ хатарлардан ҳимоя қилишни мақсад қилганини» таъкидлаб, уни қўллаб-қувватлаганди.
Кейинроқ Марказий банк вазиятга ойдинлик киритиб, айрим тўлов ташкилотлари пул ўтказмаларини ташқи савдо операцияси сифатида квалификация қилгани ва пул ўтказмаларини жўнатувчи ва олувчи томон тўғрисида керакли маълумотларни акс эттирмаганини қайд этганди.

Комитет банковского надзора Центрального банка Узбекистана ограничил на шесть месяцев работу «дочки» компании Humans — АО «Maroqand», которой принадлежит торговая марка платёжной организации UPay. Об этом сообщила пресс-служба регулятора.
Ограничение касается деятельности Maroqand по обработке электронных платежей, передаче информации в банк для перевода денежных средств физическим лицам с использованием платёжных инструментов, а также приёму и проведению платежей через банковские счета.
Основанием для такого решения ЦБ называет осуществление транзакций за услуги, связанные с азартными играми.
Однако в Humans считают, что действия регулятора нарушают законодательство, «противоречат принципам справедливого регулирования рынка и создают серьёзные препятствия для ведения бизнеса». В компании заявили, что не получали предварительное предписание об устранении нарушений и узнали о решении из СМИ.
«Подобные противоправные действия подрывают принципы честного регулирования и создают серьёзные риски для стабильности финансового сектора и инвестиционной привлекательности страны. В данный момент команды Humans и АО „Maroqand“ активно работают над новым техническим решением для восстановления сервиса», — заявил гендиректор и основатель Humans Group Владимир Добрынин.
Компания направила обращения в Администрацию президента, Национальное агентство проектного управления и бизнес-омбудсману, а также «требование восстановить справедливость и вернуть полную работоспособность услуг» в Центральный банк.
C 5 сентября 2023 года платёжные сервисы в Узбекистане по требованию ЦБ остановили международные денежные переводы. Банки страны поддержали это решение, заявив, что оно «призвано защитить финансовую систему и финтех-рынок от рисков», в том числе связанных с санкциями.
Центробанк позже уточнил, что некоторые платёжные организации квалифицировали переводы как внешнеторговую операцию и не отражали требуемую информацию об отправителе и получателе переводов.