Yandex Uzbekistan компанияси Yandex Maps иловасига ўзбек тилидаги овозли навигацияни жорий қилди.
Компания матбуот хизматининг хабар қилишича, энди Ўзбекистондаги фойдаланувчилар нафақат интерфейси, ташкилот ва географик объект номлари, балки автомобилда йўналиш бўйлаб юришга ёрдам берувчи овозли кўрсатмалардан ҳам фойдаланишлари мумкин.
Ўзбекистонда ҳар ойда 2,8 миллиондан ортиқ киши Yandex Maps`дан фойдаланади, сўнгги йилда аудитория деярли 50 фоизга ўсди, дея таъкидлади компания.
iOS ва Android`даги Yandex Maps иловаси аллақачон янгиланган. Унга ўзбек тилидаги кўрсатмалар ҳам қўшилган.
«Бизнинг мақсадимиз — Ўзбекистон аҳолиси учун максимал қулай бўлган навигация иловасини тақдим этиш. Биздаги маълумотларга кўра, шаҳар бўйлаб янада қулайроқ ҳаракатланишга ёрдам берадиган овозли кўрсатмалар фойдаланувчиларнинг 87 фоизида ёқилган. Эндиликда, бу нафақат рус тилида, балки ўзбек тилида ҳам мавжудлиги туфайли биз мақсадимизга янада яқинроқ келдик», — деди Yandex Uzbekistan раҳбари Иззат Шукуров.
Тилни ўзгартириш учун илова охирги версиясига янгиланиши керак. Сўнгра профилдан созламаларга кириб, «Харита ва интерфейс» — «Тил» — «Ўзбекча» бандини танлаш лозим. Овозли кўрсатмалар тилини ўзгартириш учун эса созламаларда «Товушлар ва огоҳлантиришлар» — «Аннотация тили» — «Ўзбекча» ни танлаш керак.
Yandex Maps — бу пиёда ёки ҳар қандай транспорт турида, масалан, автомобиль ёки автобусда йўналишларни шакллантиришга ёрдам берадиган дастур. Бундан ташқари, унда керакли жойларни қидириш ҳам мумкин.

Yandex Uzbekistan представил голосовую навигацию на узбекском языке в навигационном приложении Yandex Maps.
Как сообщили в пресс-службе компании, теперь пользователям в Узбекистане доступны не только интерфейс, названия организаций и географических объектов, но и голосовые подсказки, которые помогают следовать по маршруту на автомобиле.
Yandex Maps в Узбекистане ежемесячно пользуются более 2,8 миллиона человек, за последний год аудитория выросла практически на 50%, отметили в компании.
Обновление доступно в Yandex Maps на iOS и Android. Также подсказки на узбекском языке появились в приложении Yandex Navi.
«Наша цель — предложить жителям Узбекистана максимально удобное навигационное приложение. По нашим данным, голосовые подсказки по маршруту включены у 87% пользователей. Теперь, когда они доступны не только на русском, но и на узбекском, мы стали ещё ближе к цели», — отметил руководитель Yandex Uzbekistan Иззат Шукуров.
Чтобы изменить язык, приложение нужно обновить до последней версии. Затем в профиле зайти в настройки и выбрать «Карта и интерфейс» — «Язык» — «O'zbekcha». Чтобы также изменить язык голосовых подсказок, нужно выбрать в настройках «Звуки и оповещения» — «Язык аннотаций» — «Узбекский».
Yandex Maps — приложение, которое помогает строить маршруты пешком или на любом виде транспорта, например на автомобиле или автобусе. Кроме того, в нём можно находить нужные адреса.
Yandex Navi позволяет строить маршруты для автомобилей, в Yandex Maps можно строить маршруты и добираться до нужных мест на любом виде транспорта, в том числе общественном, или пешком. Все функции Navi полностью доступны и в приложении Yandex Maps.