Январь-август ойларида Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 42,7 миллиард долларни ташкил этди, бу 2023 йилнинг шу даврига нисбатан 2,66 миллиард доллар ёки 6,6 фоизга кўп. Бу президент ҳузуридаги Статистика агентлигининг «Газета.uz» ўрганган ҳисоботидан келиб чиқади.
Савдо ўсиши, жумладан, импорт секинлашди. Таққослаш учун: 2023 йилнинг саккиз ойи давомида товар айирбошлаш йиллик ҳисобда 23,2 фоизга ошган.
Экспорт олтин ҳисобига 5,5 фоизга ўсди (2023 йилнинг январь-август ойларида ўсиш 27,8 фоизни ташкил этган) — 17,34 миллиард долларга, импорт эса — 25,36 миллиард долларга (+7,4 фоиз, 20,2 фоиз бўлган). Шу билан бирга, монетар бўлмаган олтинни ҳисобга олмаганда экспорт ўсиши тезлашди, 14,4 фоизга юқорилаб, 12,36 миллиард долларни ташкил этди (бир йил аввалги 9,2 фоизга нисбатан).
Саккиз ой давомида олтин экспорти 4,99 миллиард долларга етди, бу 2023 йилнинг шу даврига нисбатан 11,5 фоизга кам (5,64 миллиард доллар). Май ойида қимматбаҳо металлнинг хорижга етказиб берилиши 771,9 миллион долларни, апрелда — 758,3 миллион долларни, мартда — 1,35 миллиард долларни, февралда — 1,32 миллиард долларни ташкил қилди. Июнь ва июль ойларида экспорт бўлмади, аммо август ойида савдо ҳажми 792,6 миллион долларни ташкил этди.
Олтиннинг мамлакат умумий экспортидаги улуши (2023 йил январь-май ойларидаги) 34,3 фоиздан 28,8 фоизгача камайди. Унинг олтин-валюта заҳираларидаги физик ҳажми ҳам гарчи котировкалар ўсиши фонида олтин заҳираларининг қиймати сезиларли даражада ошган бўлса ҳам, бироз қисқарди.
Ўзбекистон саккиз ой давомида 1,42 миллиард долларлик нефть ва нефть маҳсулотлари импорт қилди, бу ўтган йилнинг шу даврига (1,1 миллиард доллар) нисбатан 29,5 фоизга кўп. Таъминотнинг асосий қисми март (244 миллион доллар) ва апрелда (241,4 миллион доллар) камайган, августда 117,9 млн долларлик маҳсулотлар импорт қилинган.
Шу билан бирга, нефть маҳсулотлари экспорти 2023 йилнинг январь-августига (175,5 миллион доллар) нисбатан 2,3 баравар ошиб, 409,4 миллион долларга етди. Шунингдек, август ойида етказиб бериш кескин пасайиб, 9,5 миллион долларга (бир неча йил давомидаги минимал кўрсаткич) етди, бу июлга (114,5 миллион доллар) нисбатан 12 баравар кам.
Статистика агентлиги ушбу тоифадаги товарларни батафсил ошкор этмайди, шунинг учун нефть, бензин, дизель ва бошқа ёнилғилар ҳажмини аниқлаш мумкин эмас.
Ўзбекистон газ импортини ҳам 5,7 баробарга ошириб, 1,15 миллиард долларга етказди. Шу фонда бир неча ойлик пасайишдан сўнг экспорт ҳам ўсишни бошлади — 404,8 миллион долларгача (+7,1 фоиз).
Мамлакатга кўмир импорти секинлаша бошлади ва 106,1 миллион долларга (-8,8 фоиз) етди, бошқа мамлакатлардан электр энергияси етказиб бериш эса 88 миллион долларга (+10,5 фоиз) ошди. Шу билан бирга, электр энергияси экспорти 45,8 фоизга ўсиб, 70,4 миллион долларни ташкил этди.
Бошқа маҳсулотлар билан савдо қилиш
Саккиз ой давомида хорижга тўқимачилик маҳсулотларини етказиб бериш ҳажми 5,3 фоизга — 2 миллиард долларгача қисқарди. Бунга тайёр тўқимачилик маҳсулотлари етказиб беришнинг 873,5 миллиондан 771,1 миллион долларга, трикотаж газламалари — 229,1 миллиондан 204,1 миллионга, матолар — 100,9 миллиондан 86,1 миллион долларга, пайпоқ — 41,8 миллион доллардан 27 миллион долларга қисқариши сабаб бўлди. Фақат ип етказиб бериш ҳажми 840,9 миллион доллардан 897 миллион долларгача ошди.
Аммо сабзавот ва мевалар экспорти, Статистика агентлиги маълумотларига кўра, қиймат жиҳатидан кескин ўсган — 922,8 миллион долларгача (+20,8 фоиз). Етказиб беришнинг жисмоний ҳажми 1,36 миллион тоннага (+9 фоиз) ошган.
Мева ва сабзавотларнинг асосий экспорт бозорлари Россия бўлиб қолмоқда, унинг улуши 42 фоиздан 44,1 фоизга ортди. Кейинги ўринларда Покистон (бир йил аввалги 15,4 фоизга нисбатан 15,2 фоиз), Қозоғистон (14,6 фоизга нисбатан 12,1 фоиз). Афғонистон тўртинчи ўринга кўтарилди, унинг улуши 1,3 фоиздан 6,6 фоизга, етказиб бериш эса 10,3 миллион доллардан 60,8 миллион долларга ошди.
Хорижга дон ва ундан тайёрланган маҳсулотлар етказиб бериш (асосан, Афғонистонга экспорт қилинган) 226,1 миллион долларга (-30,2 фоиз), Ўзбекистонга импорт ҳам, шу жумладан, озиқ-овқат маҳсулотларининг жаҳон нархлари пасайиши фонида 573,6 миллион долларга (-25,3 фоиз) камайди.
Ўзбекистон кўпроқ шакар — 431,7 миллион доллар (+9,2 фоиз), сабзавот ва мевалар — 270,4 миллион доллар (+27,4 фоиз), гўшт ва гўшт маҳсулотлари — 291,2 миллион доллар (+40,3 фоиз), қаҳва, чой, какао ва зираворлар — 261,1 миллион доллар. (+14,3 фоиз), ҳайвонлар еми — 185,5 млн доллар (+24,9 фоиз), ичимликлар — 115,6 млн доллар (+35,8 фоиз) импорт қила бошлади.
Хизматлар экспорти (саёҳат, транспорт, телекоммуникация хизматлари ва бошқалар) 25,4 фоизга ошиб, 4,4 миллиард долларни ташкил этди. Энг катта қисмини туризм — 2,08 миллиард доллар, транспорт — 1,64 миллиард доллар ташкил этади. Газ қувурлари орқали ташишга қарийб 425 миллион доллар сарфланмоқда.
Хизматлар импорти 9 фоизга ўсиб, 2,3 миллиард долларни ташкил этди, туризм учун 1,2 миллиард доллар кетмоқда (улуши 52,6 фоиз).

В январе-августе внешнеторговый оборот Узбекистана составил 42,7 млрд долларов, что на 2,66 млрд долларов, или на 6,6%, больше, чем за аналогичный период 2023 года. Это следует из доклада Агентства статистики при президенте, которые изучила «Газета.uz».
Рост торговли замедлился, в том числе и импорта. Для сравнения: за восемь месяцев 2023 года торговый оборот вырос на 23,2% в годовом выражении.
Экспорт с учётом золота вырос на 5,5% (в январе-августе 2023 года рост был 27,8%) — до 17,34 млрд долларов, импорт — до 25,36 млрд долларов (+7,4%, в первые восемь месяцев 2023 года было 20,2%). При этом экспорт без учёта немонетарного золота растёт быстрее, увеличившись на 14,4%, — до 12,36 млрд долларов (против 9,2% годом ранее).
Экспорт золота за восемь месяцев достиг 4,99 млрд долларов, что на 11,5% меньше, чем аналогичный период 2023 года ($5,64 млрд). В мае поставки драгметалла за границу составили — 771,9 млн долларов, в апреле — 758,3 млн долларов, в марте — 1,35 млрд долларов, в феврале — 1,32 млрд долларов. В июне и июле экспорта не было, а вот в августе объём реализации составил 792,6 млн долларов.
Доля золота в общем экспорте страны сократилась с 34,3% (в январе-мае 2023 года) до 28,8%. Его физический объём в золотовалютных резервах также немного уменьшился, хотя стоимость золотого запаса значительно выросла на фоне роста котировок.
Узбекистан за восемь месяцев импортировал нефти и нефтепродуктов на 1,42 млрд долларов, что на 29,5% больше, чем за аналогичный период прошлого года ($1,1 млрд). Основная часть поставок пришлась на март ($244 млн) и апрель ($241,4 млн), в августе импортирована продукция на 117,9 млн долларов.
В то же время в 2,3 раза вырос экспорт нефтяной продукции — до 409,4 млн долларов по сравнению с январём-августом 2023 года ($175,5 млн). При этом в августе поставки резко упали до 9,5 млн долларов (минимум за несколько лет), что в 12 раза меньше, чем в июле ($114,5 млн).
Агентство статистики не раскрывает подробно эту категорию товаров, из-за чего нельзя узнать, какой объём приходится на нефть, бензин, дизель и другое топливо.
Узбекистан также увеличил импорт газа в 5,7 раза — до 1,15 млрд долларов. На этом фоне, после нескольких месяцев падения, также стал расти экспорт — до 404,8 млн долларов (+7,1%).
Импорт в страну угля стал замедляться и достиг 106,1 млн долларов (-8,8%), а поставки электричества из других стран увеличились — 88 млн долларов (+10,5%). При этом экспорт электроэнергии вырос на 45,8% — до 70,4 млн долларов.
За восемь месяцев объём поставок за границу текстильной продукции сократился на 5,3% — до 2 млрд долларов. Это произошло из-за падения поставок готовых текстильных изделий — с 873,5 млн до 771,1 млн долларов, трикотажного полотна — с 229,1 млн до 204,1 млн долларов, тканей — с 100,9 млн до 86,1 млн долларов, носочных изделий — с 41,8 млн до 27 млн долларов. Выросли только поставки пряжи — с 840,9 млн до 897 млн долларов.
А вот экспорт овощей и фруктов, согласно данным Статагентства, резко вырос в стоимостном выражении — до 922,8 млн долларов (+20,8%). Физический объём поставок увеличился до 1,36 млн тонн (+9%).
внешнеторговый оборот, импорт, экспорт, энергоресурсы, газ, нефть
Основными рынками экспорта плодоовощной продукции остаётся Россия, чья доля выросла с 42% до 44,1%. Следом идут Пакистан (15,2% против 15,4% годом ранее), Казахстан (12,1% против 14,6%). На четвёртом место поднялся Афганистан, чья доля выросла с 1,3% до 6,6%, а поставки — с 10,3 млн до 60,8 млн долларов.
Поставки за границу зерновых и продуктов из них (в основном, экспорт шёл в Афганистан) сократились до 226,1 млн долларов (-30,2%), импорт в Узбекистан также упал до 573,6 млн долларов (-25,3%), в том числе на фоне снижения мировых цен на продовольствие.
Узбекистан стал импортировать больше сахара — 431,7 млн долларов (+9,2%), овощей и фруктов — 270,4 млн долларов (+27,4%), мяса и мясопродуктов — 291,2 млн долларов (+40,3%), кофе, чая, какао и пряностей — 261,1 млн долларов (+14,3%), кормов для животных — 185,5 млн долларов (+24,9%), напитков — 115,6 млн долларов (+35,8%).
Экспорт услуг (поездки, транспорт, телекоммуникационные услуги и другие) увеличился на 25,4% — до 4,4 млрд долларов. Большая часть приходится на туризм — 2,08 млрд долларов, на транспорт — 1,64 млрд долларов. Почти 425 млн долларов приходится на транспортировку газа по трубопроводам.
Импорт услуг вырос на 9% — до 2,3 млрд долларов, на туризм приходится 1,2 млрд долларов (доля 52,6%).