Тошкент халқаро аэропортини реконструкция қилиш доирасида ногиронлиги бўлган шахслар учун махсус жиҳозларни ўрнатиш бошланди, дея хабар бермоқда Uzbekistan Airports матбуот хизмати.
Бунда пойтахт аэропортининг учиб келиш ва учиб кетиш заллари кўзи ожиз ва заиф кўрувчи шахслар учун қулай муҳитни ташкил этиш учун тифлотехник воситалар, барча тоифадаги ногиронлар фойдаланиши мумкин бўлган ахборот воситалари (Брайл алифбоси, аудиоёзувлар, кўриш ва эшитиш қобилияти заифлар учун махсус воситалар, сурдо-таржимон, махсус видеолар учун экран), тактил пиктограммалар ва индикаторлар, товуш ва тактил мимик диаграммалар, шунингдек, ёрдам чақириш тугмалари билан жиҳозланмоқда.
Тактил ер белгилари пассив техник сигнализация воситалари бўлиб, хавфсиз йўналишларни, уларнинг бошланғич нуқталарини ва йўналишнинг ўзгаришини кўрсатиш, шунингдек, кўриш қобилияти заиф одамларни терминаллар ва унинг атрофидаги йўналишлардаги тўсиқлар ва хавфли жойлар ҳақида огоҳлантириш учун қўлланилади.
Аэропорт терминалларига кириш жойларида ёрдам чақириш тугмалари ҳам ўрнатилади — имконияти чекланган йўловчилар ёки қўшимча ёрдамга муҳтожлар йўловчиларга керакли ёрдамни кўрсатиш учун зарур жиҳозлар (ногиронлар аравачаси, замбил ва бошқалар) билан қуролланган аэропорт ходимларини чақиришлари мумкин бўлади.
Компания хабарига кўра, мазкур чора-тадбирлар президентнинг 2024 йил 18 июлдаги «Ногиронлиги бўлган шахсларга қулай ва тўсиқларсиз муҳит яратиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорида назарда тутилган.
Эслатиб ўтамиз, Тошкент халқаро аэропортининг учиб кетиш зали янги кўринишда очилди. Бино панжаралардан халос бўлди, энди у ерга машинада бориш мумкин. Йўловчилар ва кузатувчилар учун катта зал ва ички ҳовли пайдо бўлди. Кейинроқ учиб келиш ва кетиш заллари бирлаштирилади, бу эса аэропортнинг сиғимини оширади.

В рамках реконструкции международного аэропорта «Ташкент», где постепенно создаётся полностью безбарьерная среда, началась установка специального оборудования для людей с инвалидностью, сообщила пресс-служба Uzbekistan AIrports.
Залы прилёта и вылета воздушной гавани столицы оснащаются тактильными техническими средствами для слабовидящих и незрячих, информационными терминалами, доступными для людей всех категорий инвалидности (шрифт Брайля, звуковое сопровождение, система для слабослышащих, сурдоперевод, экран для специальных роликов), тактильными пиктограммами и индикаторами, звуковыми и тактильными мнемосхемами, а также кнопками вызова помощи.
uzbekistan airports, аэропорт ташкент, люди с инвалидностью
Тактильные наземные указатели являются пассивными техническими средствами сигнализации и используются для обозначения безопасных путей следования, мест их начала и изменения направления движения, а также предупреждают людей с инвалидностью по зрению о препятствиях и опасных местах на путях их следования в терминалах и прилегающей к ним территории.
У входных групп в терминалы аэропорта также будут установлены кнопки вызова помощи — пассажиры с инвалидностью или нуждающиеся в дополнительной помощи смогут вызвать спецперсонал аэропорта с необходимым инвентарём (инвалидные коляски, носилки и прочее) для сопровождения маломобильных граждан.
В компании отметили, что внедрение таких мер предусмотрено постановлением президента Узбекистана от 18 июля о дополнительных мерах по созданию благоприятной и беспрепятственной среды для людей с инвалидностью.
Напомним, в конце августа был открыт обновлённый зал вылета международного аэропорта Ташкента. Здание избавилось от забора, к нему теперь можно подъехать на машине. Создана безбарьерная среда с приподнятыми переходами. Из нового холла для пассажиров и провожающих в зал вылета можно подняться на траволаторе, эскалаторе, лифте или по лестнице. Позже залы прилёта и вылета объединят, и территория всего терминала станет ещё более доступной для маломобильных лиц.