Ўзбекистонда гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларнинг телекоммуникация ва интернет тармоқларидан фойдаланган ҳолда ноқонуний айланиши, шунингдек, ушбу жиноятларни вояга етмаганлар иштирокида содир этганлик учун жавобгарлик чоралари кучайтирилди. Бундан ташқари, гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар, кучли таъсир қилувчи ва заҳарли моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда олганлик, сақлаганлик, ташиганлик ёки жўнатганлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик белгиланди.
Президент Шавкат Мирзиёев 5 октябрь куни Жиноят, Жиноят-процессуал ва Маъмурий кодексларга тузатишлар киритиш тўғрисидаги қонунни имзолади. Ҳужжат Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан 23 апрелда қабул қилинган ва Сенат томонидан 21 июнда маъқулланган.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга бир қатор янги моддалар киритилди.
56−2-модда
Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар ҳисобланмайдиган кучли таъсир қилувчи моддаларни тарғиб қилувчи маҳсулотни тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш мақсадида тайёрлаш, худди шунингдек, уларни тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш, шу жумладан оммавий ахборот воситаларида, телекоммуникация тармоқларида ёки Интернет жаҳон ахборот тармоғида тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш билан боғлиқ маъмурий ҳуқуқбузарлик учун ҳуқуқбузарлик ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг юз бараваридан бир юз эллик бараваригача, мансабдор шахсларга эса — бир юз эллик бараваридан икки юз бараваригача миқдорда жарима солишга ёхуд ҳуқуқбузарлик ашёларини мусодара қилиб, ўн беш суткагача муддатга маъмурий қамоққа олиш жазоси назарда тутилмоқда.
56−3-модда
Юқорида таъкидланган моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки жўнатиш билан боғлиқ содир этилган ҳаракатлар учун, ушбу маҳсулотларни мусодара қилган ҳолда БҲМнинг бир бараваридан икки бараваригача миқдорда жарима солишга ёхуд гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар ҳисобланмайдиган алоҳида тоифадаги кучли таъсир қилувчи моддаларни мусодара қилиб, ўн беш суткагача муддатга маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади.
Агар ушбу ҳаракатларни содир этган шахс ўз ихтиёри билан айбини бўйнига олиш тўғрисида ҳокимият органларига арз қилса ва гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар ҳисобланмайдиган алоҳида тоифадаги кучли таъсир қилувчи моддаларни топширса, жавобгарликдан озод қилиниши белгиланмоқда.
56−4-модда
Гиёҳвандлик воситаларини, уларнинг аналогларини ёки психотроп моддаларни тарғиб қилувчи маҳсулотни тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш мақсадида тайёрлаш, худди шунингдек уларни тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш, шу жумладан оммавий ахборот воситаларида, телекоммуникация тармоқларида ёки интернет жаҳон ахборот тармоғида тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш ҳолатлари аниқланганда ҳуқуқбузарлик ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг юз бараваридан бир юз эллик бараваригача, мансабдор шахсларга эса — бир юз эллик бараваридан икки юз бараваригача миқдорда жарима солишга ёхуд ҳуқуқбузарлик ашёларини мусодара қилиб, ўн беш суткагача муддатга маъмурий қамоққа олиш жазоси кўзда тутилмоқда.
Ўз навбатида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилаётган янги моддаларда назарда тутилган маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларнинг тааллуқлилиги Ички ишлар органларига тегишли экани, ушбу ҳуқуқбузарликлар ҳақидаги ишларни кўриб чиқиш эса Жиноят ишлари бўйича судлар томонидан амалга оширилиши қайд этилмоқда.
Жиноят кодексининг 251−1-моддаси
Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар ҳисобланмайдиган кучли таъсир қилувчи моддаларни тарғиб қилувчи маҳсулотни тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш мақсадида тайёрлаш, худди шунингдек, уларни тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш, шу жумладан, оммавий ахборот воситаларида, телекоммуникация тармоқларида ёки Интернет жаҳон ахборот тармоғида тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш, шундай ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилса жиноий жавобгарлик белгиланмоқда. Ушбу модда билан айбдор деб топилганлар базавий ҳисоблаш миқдорининг 150 бараваридан 300 бараваригача миқдорда жарима ёки 300 соатдан 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд 1 йилдан 2 йилгача озодликни чеклаш ёки 1 йилдан 2 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Агар юқорида кўрсатилган ҳаракатлар мактабгача таълим ташкилотлари, ўқув юртлари ҳудудида ва талабалар (мактаб ўқувчилари) ётоқхоналарида, болалар соғломлаштириш оромгоҳларида ёки талабалар (мактаб ўқувчилари) томонидан ўқув, спорт ёки жамоат тадбирларини ўтказиш учун фойдаланиладиган бошқа жойларда, шунингдек уларга туташ ҳудудларда содир этилган бўлса, жазо БҲМнинг 300 бараваридан 500 бараваригача миқдорда жарима ёки 1 йилдан 2 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 2 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 2 йилдан 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёхуд психотроп моддалар бўлмаган кучли таъсир қилувчи ёки заҳарли моддаларни ўтказиш мақсадини кўзлаб қонунга хилоф равишда тайёрлаш, қайта ишлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки жўнатиш, худди шунингдек уларни ўтказиш мақсадини кўзлаб қонунга хилоф равишда ўтказиш ёхуд уларни тайёрлаш ёхуд қайта ишлаш учун асбоб-ускуналарни ўтказиш мақсадини кўзлаб тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш, жўнатиш ёки ўтказиш 2 йилдан 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Ушбу ҳаракатлар мактабгача таълим ташкилотлари, ўқув юртлари ҳудудида ва талабаларнинг (ўқувчиларнинг) ётоқхоналарида, болалар соғломлаштириш оромгоҳларида ёки талабалар (ўқувчилар) томонидан ўқув, спорт ёки жамоат тадбирларини ўтказиш учун фойдаланиладиган бошқа жойларда, шунингдек, уларга туташ ҳудудларда содир этилган бўлса, жазо чоралари кучайтирилади.
251−2-модда
Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар бўлмаган махсус тоифадаги кучли таъсир қилувчи моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки жўнатиш, шундай ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, БҲМнинг 50 бараваригача миқдорда жарима ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Кўрсатиб ўтилган ҳаракатларни содир этган шахс, агар у ҳокимият органларига ўз ихтиёри билан айбини бўйнига олиш тўғрисида арз қилган бўлса ва гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддалар ҳисобланмайдиган алоҳида тоифадаги кучли таъсир қилувчи моддаларни топширган бўлса, жазодан озод қилинади.
Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадида қонунга хилоф равишда тайёрлаш, олиш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар, худди шунингдек уларни телекоммуникация тармоқлари, шунингдек Интернетдан фойдаланган ҳолда ўтказиш (273-моддага қўшимча) 7 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Шунингдек, ЖК 274-моддаси қуйидаги таҳрирда кенгайтирилди:
Гиёҳвандлик воситаларини, уларнинг аналогларини ёки психотроп моддаларни тарғиб қилувчи маҳсулотни уларни тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш мақсадида тайёрлаш, худди шунингдек уларни тарқатиш, реклама қилиш, намойиш этиш, шу жумладан оммавий ахборот воситаларида, телекоммуникация тармоқларида ёки Интернетда намойиш этиш, шундай ҳаракатлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, БҲМнинг 150 бараваридан 300 бараваригача миқдорда жарима ёки 300 соатдан 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд 1 йилдан 2 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 1 йилдан 2 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Худди шундай ҳаракатлар мактабгача таълим ташкилотлари, ўқув юртлари ҳудудида ва талабалар (мактаб ўқувчилари) ётоқхоналарида, болалар соғломлаштириш оромгоҳларида ёки талабалар (мактаб ўқувчилари) томонидан ўқув, спорт ёки жамоат тадбирларини ўтказиш учун фойдаланиладиган бошқа жойларда, шунингдек уларга туташ ҳудудларда содир этилган бўлса, БҲМнинг 300 бараваридан 500 бараваригача миқдорда жарима ёки 1 йилдан 2 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 2 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 2 йилдан 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари, психотроп ёки ақл-ирода фаолиятига таъсир этувчи бошқа моддаларни исталган шаклда истеъмол қилишга жалб қилиш 2 йилдан 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 2 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёки 2 йилдан 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Гиёҳвандлик воситалари ёки психотроп моддалар билан қонунга хилоф равишда муомала қилиш жиноятини илгари содир этган шахс томонидан содир этилган худди шундай ҳаракатлар: озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазони ўташ жойларида: икки ёки ундан ортиқ шахсга нисбатан содир этилган бўлса, 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

В Узбекистане усилены меры ответственности за незаконный оборот наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ с использованием сетей телекоммуникаций и интернета, а также совершение этих преступлений с вовлечением несовершеннолетних. Кроме того, установлена административная и уголовная ответственность за незаконное приобретение, хранение, перевозку или пересылку наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ, сильнодействующих и ядовитых веществ без цели сбыта.
Закон о поправках в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Административный кодексы 5 октября подписал президент Шавкат Мирзиёев. Документ был принят Законодательной палатой Олий Мажлиса ещё 23 апреля и одобрен Сенатом 21 июня.
Кодекс об административной ответственности дополнен рядом новых статей.
Статья 56−2:
Изготовление продукции, пропагандирующей сильнодействующие вещества, не являющиеся наркотическими средствами, их аналогами либо психотропными веществами в целях их распространения, рекламирования, демонстрации, а равно их распространение, рекламирование, демонстрация, в том числе в средствах массовой информации, сетях телекоммуникаций или интернете, влечёт наложение штрафа на граждан от 100 до 150, а на должностных лиц — от 150 до 200 базовых расчётных величин с конфискацией предметов правонарушения либо административный арест до 15 суток с конфискацией предметов правонарушения.
Статья 56−3:
Незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка или пересылка без цели сбыта сильнодействующих веществ особой категории, не являющихся наркотическими средствами, их аналогами либо психотропными веществами, влечёт наложение штрафа от 1 до 2 БРВ с конфискацией этих веществ либо административный арест до 15 суток с конфискацией этих веществ.
Лицо, совершившее такие действия, освобождается от ответственности, если оно добровольно явилось с повинной в органы власти и сдало сильнодействующие вещества особой категории, не являющиеся наркотическими средствами, их аналогами либо психотропными веществами.
Статья 56−4:
Изготовление продукции, пропагандирующей наркотические средства, их аналоги или психотропные вещества в целях их распространения, рекламирования, демонстрации а равно их распространение, рекламирование, демонстрация, в том числе в СМИ, сетях телекоммуникаций или интернете влечёт наложение штрафа на граждан от 100 до 150, а на должностных лиц — от 150 до 200 БРВ с конфискацией предметов правонарушения либо административный арест до 15 суток с конфискацией предметов правонарушения.
Согласно обновлённой статье 251−1 Уголовного кодекса:
Изготовление продукции, пропагандирующей сильнодействующие вещества, не являющиеся наркотическими средствами, их аналогами либо психотропными веществами в целях их распространения, рекламирования, демонстрации, а равно их распространение, рекламирование, демонстрация, в том числе в СМИ, сетях телекоммуникаций или интернете, совершенные после применения административного взыскания за такие же действия, наказывается штрафом от 150 до 300 базовых расчётных величин или обязательными общественными работами от 300 до 360 часов либо ограничением свободы от 1 года до 2 лет или лишением свободы от 1 года до 2 лет.
Если указанные выше действия совершены на территории организаций дошкольного образования, учебных заведений и в общежитиях студентов (школьников), детских оздоровительных лагерях или других местах, используемых студентами (школьниками) для проведения учебных, спортивных или общественных мероприятий, а также прилегающих к ним территориях, наказание составит штраф от 300 до 500 БРВ или исправительные работы от 1 года до 2 лет или ограничение свободы от 2 до 3 лет либо лишение свободы от 2 до 3 лет.
Незаконное изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка или пересылка с целью сбыта, а равно незаконный сбыт сильнодействующих или ядовитых веществ, не являющихся наркотическими средствами, их аналогами либо психотропными веществами, или изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка с целью сбыта или сбыт оборудования для их изготовления либо переработки наказывается исправительными работами от 2 до 3 лет или ограничением свободы от 3 до 5 лет либо лишением свободы от 3 до 5 лет.
УК дополняется статьёй 251−2, согласно которой:
Незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка или пересылка без цели сбыта сильнодействующих веществ особой категории, не являющихся наркотическими средствами, их аналогами либо психотропными веществами, совершённые после применения административного взыскания за такие же действия, наказывается штрафом до 50 БРВ или обязательными общественными работами до 360 часов либо исправительными работами до 3 лет или ограничением свободы от 1 года до 3 лет или лишением свободы до 3 лет.
Лицо, совершившее указанные действия, освобождается от наказания, если оно добровольно явилось с повинной в органы власти и сдало сильнодействующие вещества особой категории, не являющиеся наркотическими средствами, их аналогами либо психотропными веществами.
Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт с использованием сетей телекоммуникаций, а также интернета (дополнение в статью 273) наказываются лишением свободы от 7 до 10 лет.
Статья 274 УК также расширена:
Изготовление продукции, пропагандирующей наркотические средства, их аналоги или психотропные вещества в целях их распространения, рекламирования, демонстрации, а равно их распространение, рекламирование, демонстрация, в том числе в СМИ, сетях телекоммуникаций или интернете, совершенные после применения административного взыскания за такие же действия, наказывается штрафом от 150 до 300 БРВ или обязательными общественными работами от 300 до 360 часов либо ограничением свободы от 1 года до 2 лет или лишением свободы от 1 года до 2 лет.
Такие же действия, совершённые на территории организаций дошкольного образования, учебных заведений и в общежитиях студентов (школьников), детских оздоровительных лагерях, или других местах, используемых студентами (школьниками) для проведения учебных, спортивных или общественных мероприятий, а также прилегающих к ним территориях, наказываются штрафом от 300 до 500 БРВ или исправительными работами от 1 года до 2 лет или ограничением свободы от 2 до 3 лет либо лишением свободы от 2 до 3 лет.
Вовлечение в употребление наркотических средств, их аналогов, психотропных или других веществ, влияющих на интеллектуально-волевую деятельность в любой форме, наказывается исправительными работами от 2 до 3 лет или ограничением свободы от 2 до 3 лет или лишением свободы от 2 до 3 лет.
Эти же действия, совершённые лицом, ранее совершившим преступление, составляющее незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ; в местах отбывания наказания в виде лишения свободы: в отношении двух или более лиц, наказывается ограничением свободы от 3 до 5 лет или лишением свободы от 3 до 5 лет.