Шавкат Мирзиёев 9 октябрь куни Тошкент шаҳрининг бош режаси лойиҳаси билан танишди.
Президент матбуот хизмати хабарига кўра, бугунги кунда шаҳар ҳудуди 43 минг 822 гектар, аҳоли сони 3 миллиондан зиёд. Келгусида бу миқёс ошиб бориши сабабли Тошкент шаҳрининг 2045 йилгача бўлган даврга мўлжалланган бош режаси лойиҳалаштирилган.
Давлат раҳбари бу борадаги илк ишланмалар билан 2022 йилда танишган ва унда берилган кўрсатма ва тавсиялар асосида лойиҳа такомиллаштирилган «ТошкентбошпланЛИТИ» корхонасида Сингапур, Буюк Британия, Туркия, Германия, Хитой ва Нидерландия компаниялари билан ҳамкорликда иш олиб борилган.
Лойиҳага кўра, Тошкент шаҳри ҳудуди 3 та зонага ажратилади. Консервация зонасида маданий мерос бинолари, тарихий жойлар, уйлар ва яшил ҳудудлар ўзгаришсиз қолади. Реконструкция зонасида мастер-режалар асосида қўшимча қурилишлар қилиш мумкин бўлади. Реновация зонасида эскирган уй-жой, бинолар ўрнида янги қурилишлар ва таъмирлаш амалга оширилади.
Таъкидланишича, бугунги кунда экология ва транспорт муаммолари долзарб бўлиб бормоқда. Хусусан, охирги ўн йилда Тошкентдаги ҳаво ҳарорати ўртача 1 даража кўтарилган. Баъзи кунларда атмосферадаги ифлослантирувчи моддалар меъёрдан ортиқ бўлмоқда. Автомашиналар ҳам кун сайин кўпайиб, йўл ҳаракати қийинлашиб бормоқда.
Шу боис янги бош режада бу масалалар инобатга олинган. Жумладан, Тошкент шаҳри ва унинг атрофидаги яшил ҳудудлар 3 карра кўпайтирилиб, 25 минг гектарга етказилиши белгиланмоқда. Бу орқали аҳоли жон бошига тўғри келадиган яшил майдон ҳозирги 3 квадрат метрдан 6 квадрат метрга ошади.
Шаҳарсозлик талабига кўра, аҳоли ўз яшаш жойидан энг яқин боғча, мактаб, шифохона, савдо ва хизмат кўрсатиш объектларигача кўпи билан 15 дақиқада етиб бора олиши керак. Шу боис жамоат транспорти тармоғи кенгайтирилиб, боғламлар ва бекатлар кўпайтирилади. Янги йўллар қурилиб, метробус йўналишлари ташкил этилади.
Сўнгги йиллардаги ўсиш натижасида Тошкентда электр энергияси, сув ва оқова инфратузилмаси юклама билан ишлаяпти. Бош режа лойиҳасида бу қувватларни ошириш манбалари ҳам ҳисоб-китоб қилинган.
Бош режа тасдиқлангач, унинг хариталари Шаҳарсозлик кадастри геоахборот тизимида ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлиги веб-сайтида очиқ маълумот сифатида жойлаштирилади.
Мутасаддилар бош режанинг шу каби асосий кўрсаткичлари бўйича ахборот берди. Президент Тошкент шаҳрини камида 7,5 миллион одам яшаши ва ишлаши учун қулай шароитга эга йирик мегаполисга айлантириш зарурлигини таъкидлади. Тошкент вилоятининг Қибрай, Зангиота, Юқори Чирчиқ, Ўрта Чирчиқ ва Тошкент туманларини пойтахт билан яхлит агломерация асосида ривожлантириш бўйича топшириқлар берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 октября ознакомился с проектом генерального плана Ташкента, сообщила пресс-служба главы государства.
В настоящее время территория города составляет 43 822 гектара, численность населения — более 3 миллионов человек. Генеральный план на период до 2045 года предусматривает увеличение и расширение этих показателей.
Президент знакомился с первыми разработками в этом направлении в 2022 году. Затем проект был усовершенствован. Институт генплана «ТошкентбошпланЛИТИ» привлёк для этого компании из Сингапура, Великобритании, Турции, Германии, Китая и Нидерландов.
Согласно проекту, территория города Ташкента будет разделена на три зоны («Газета.uz» писала об этом ранее). В зоне консервации будет обеспечена сохранность объектов культурного наследия, исторических мест, зданий и зелёных зон. В зоне реконструкции станет возможным дополнительное строительство на основе мастер-планов. В зоне реновации будет осуществляться новое строительство на месте ветхого жилья и старых зданий и их ремонт.
генплан ташкента, ташкент, шавкат мирзиёев
Документ учитывает проблемы экологии и транспорта. За последние 10 лет средняя температура воздуха в Ташкенте повысилась на 1 градус Цельсия. В некоторые дни уровень загрязняющих веществ в атмосфере превышает норму. С каждым днём увеличивается количество автомобилей, дорожное движение становится все более затруднённым, говорится в сообщении.
Площадь зелёных зон в городе и его окрестностях планируется увеличить в 3 раза и довести их до 25 тысяч гектаров. Благодаря этому площадь зелёных насаждений на душу населения увеличится с нынешних 3 до 6 квадратных метров.
С учётом современных требований градостроительства, согласно которым жители должны иметь возможность добраться до ближайшего детсада, школы, больницы, объектов торговли и оказания услуг не более чем за 15 минут, будет расширена сеть общественного транспорта, увеличено количество узлов и остановок, построены новые дороги и организованы маршруты метробуса.
В результате роста города в последние годы с повышенной нагрузкой работают электроэнергетическая, водопроводная и канализационная инфраструктуры. В проекте генерального плана предусмотрены меры для увеличения их мощностей.
После утверждения генерального плана его карты будут размещены в геоинформационной системе Градостроительного кадастра и на вебсайте хокимията Ташкента в открытом доступе. Когда он может быть утверждён, не уточняется.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость превращения Ташкента в крупный мегаполис с благоприятными условиями для проживания и работы не менее 7,5 миллиона человек.
Он также дал поручения по развитию Кибрайского, Зангиатинского, Юкоричирчикского, Уртачирчикского и Ташкентского районов Ташкентской области на основе единой агломерации со столицей.
«Газета.uz» два года назад публиковала большое интервью с замдиректора по градостроительству и научным проектам института «ТошкентбошпланЛИТИ» Саидазима Шарипова о том, что предусматривает проект генплана столицы до 2045 года.