Осиё тараққиёт банки Тожикистонга мамлакат электр тармоқларини Ўзбекистон билан ўзаро алоқа тармоғи орқали Марказий Осиё ягона энергетика тизимига қайта улаш лойиҳасини кенгайтириш учун қўшимча 15 миллион долларлик грант ажратишни маъқуллади.
Қўшимча маблағлар Тожикистон шимолидаги «Суғд» подстанцияси ва Ўзбекистондаги «Янги Сирдарё» подстанцияси ўртасида 22 километрлик 500 кВ янги электр узатиш линиясини қуриш имконини беради.
Бу Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистонни ўз ичига олган Марказий Осиё ягона энергетика тизимидаги давлатлар ўртасида электр энергияси экспорти ва импорти салоҳиятини оширишга ҳамда тармоқ узилишларининг олдини олиш учун инфратузилмани мустаҳкамлашга ёрдам беради, дейилади хабарда.
ОТБнинг таъкидлашича, лойиҳа Тожикистон энергетика тизими минтақада қайта тикланадиган энергияни узлуксиз интеграциялашуви учун энергия ва частоталарни назорат қилиш хизматларини тақдим этишга тайёрлигини ҳам таъминлайди. Узоқ муддатли истиқболда у Тожикистондаги Роғун ГЭСдан электр энергиясини узатиш схемасининг асосий таркибий қисмига айланиши кутилмоқда.
Тожикистоннинг МА энергетика тизимига қайтиши
Тожикистон 2024 йилда Марказий Осиёнинг ягона энергетика тизимига қайтганди. Мақсад — минтақадаги барча давлатларнинг сув ва энергия ресурсларидан биргаликда мувофиқлаштирилган фойдаланишини яхшилаш.
Тожикистон ва Қирғизистон энди куз-қиш мавсумида электр энергияси танқислигига дуч келмайди, Ўзбекистон, Қозоғистон ва Туркманистон эса суғориш мавсумида сувсиз қолмайди.
Тожикистон қишки сув омборига қайтади (ҳозирда у ёзда сув тўплайди) ва мамлакатнинг электр энергиясига бўлган эҳтиёжи трансчегаравий дарёларнинг қуйи оқимидаги мамлакатлардан етказиб бериладиган таъминот ҳисобидан қопланади.
Ёзда Тожикистон қишда тўпланган сувдан қўшниларининг суғориш сувига бўлган эҳтиёжини қондириш учун фойдаланади.
Роғун ГЭС
2016 йил октябрь ойида Тожикистоннинг Вахш дарёси бўйидаги Роғун шаҳрида 3,6 ГВт қувватдаги (17 миллиард кВт/соатдан ортиқ) Роғун ГЭС қурилиши бошланган. 335 м баландликдаги гидроэлектр тўғони дунёдаги энг баланд тош тўғон бўлади.
2016 йилдан бери Тожикистон олти турбинанинг дастлабки иккитасини (учинчи турбина 2025 йилда ишга туширилиши кутилмоқда) молиялаштириш учун 3 миллиард доллар сарфлади. 2023 йилда ҳукумат бюджетда Роғун ГЭС қурилиши учун 2,5 миллиард сомоний (236 миллион доллар, ЯИМнинг 2 фоизи) миқдоридаги харажатларни белгилаган. Standard & Poor’s Global Ratings лойиҳа 2035 йилда якунлангунга қадар харажатлар шу даражада қолишини кутмоқда. Роғун ГЭС аллақачон умумий қувватнинг 10−15 фоизини ташкил этадиган электр энергияси ишлаб чиқармоқда.
«Дастлабки ташқи молиялаштириш пакетига 1,73 миллиард доллар ярим имтиёзли кредитлар, 850 миллион доллар грантлар ва 390 миллион доллар имтиёзли кредитлар киради», — дейилади агентлик хабарида. Бу маблағлар Қозоғистон ва Ўзбекистон билан 2024−2025 йилларда электр энергияси етказиб бериш бўйича шартномалар имзолангандан сўнг ишлатилиши мумкин бўлади.

Азиатский банк развития одобрил выделение дополнительного гранта на 15 млн долларов для Таджикистана, чтобы расширить проект по переподключению энергосистемы страны к объединённой энергосистеме Центральной Азии через межсетевое соединение с Узбекистаном.
Дополнительное финансирование позволит построить новую 22-километровую линию электропередачи напряжением 500 кВ на севере Таджикистана — между подстанцией «Сугд» и подстанцией «Новая Сырдарья» в Узбекистане.
Это поможет увеличить пропускную способность для экспорта и импорта электроэнергии между странами Центральноазиатской энергетической системы, включающей Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан, а также укрепить инфраструктуру для предотвращения сбоев в работе сети, говорится в сообщении.
В АБР заявили, что проект также обеспечит готовность энергосистемы Таджикистана к предоставлению услуг по регулированию перетоков мощности и частоты для плавной интеграции возобновляемой энергии в регионе. В долгосрочной перспективе, как ожидается, он станет ключевым компонентом схемы передачи электроэнергии из Рогунской ГЭС в Таджикистане.
Возвращение Таджикистана в энергосистему ЦА
Таджикистан вернулся в единую энергосистеме Центральной Азии в 2024 году. Цель — улучшение совместного согласованного использования водно-энергетических ресурсов всеми странами региона.
Таджикистан и Кыргызстан не будут больше сталкиваться с дефицитом электричества в осенне-зимнем периоде, а Узбекистан, Казахстан и Туркменистан в поливном сезоне не останутся без воды.
Таджикистан вернётся к зимнему накоплению воды (до этого воду накапливал летом), а потребности страны в электричестве будут покрыты за счёт поставок из стран низовья трансграничных рек.
Летом Таджикистан за счёт накопленной зимой воды будет обеспечивать потребности соседей в поливной воде.
Рогунская ГЭС
Строительство плотины Рогунской ГЭС мощностью 3,6 ГВт (более 17 миллиардов кВт·ч) было начато в октябре 2016 года в городе Рогуне на берегу реки Вахш в Таджикистане. Плотина ГЭС высотой 335 м станет самой высокой каменно-земляной плотиной в мире.
С 2016 года Таджикистан потратил 3 млрд долларов на финансирование первых двух из шести турбин (третья турбина ожидается в 2025 году). В 2023 году правительство заложило в бюджете расходы на строительство Рогунской ГЭС в размере 2,5 млрд сомони (236 млн долларов, 2% ВВП). В рейтинговом агентстве Standard & Poor’s Global Ratings ожидают, что объем расходов будет оставаться примерно на этом уровне до завершения проекта в 2035 году. Рогунская ГЭС уже генерирует электроэнергию в объёме около 10−15% общей мощности.
«Предварительный пакет внешнего финансирования включает 1,73 млрд долларов в виде полульготных кредитов, 850 млн долларов в виде грантов и 390 млн долларов в форме льготных кредитов», — указали в агентстве. Эти средства станут доступны после подписания соглашений о поставках электроэнергии с Казахстаном и Узбекистаном в 2024—2025 годах.