Шавкат Мирзиёев жума куни Ашхободда Туркманистон Халқ Маслаҳати раиси Гурбангули Бердимуҳамедов билан учрашди. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабар берди.
Шавкат Мирзиёев Туркманистоннинг собиқ президентини шоир ва мутафаккир Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллигига бағишланган халқаро форум юксак даражада ўтказилгани билан муборакбод этди.
У туркман халқининг миллий етакчисига Махтумқулининг ўзбек тилида нашр этилган танланган асарлари тўпламини совға қилди.
Суҳбатда Ўзбекистон-Туркманистон стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш, кўп қиррали ҳамкорликни, айниқса, сиёсий, парламентлараро, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда чуқурлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
гурбангули бердимуҳамедов, махтумқули фироғий, шавкат мирзиёев
«Ўзаро товар айирбошлаш жадал ўсаётгани, биргаликда чегараолди савдо ҳудуди барпо этилаётгани, энергетика, транспорт, қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида ҳамкорлик кучайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди», — дейилади хабарда.
Шунингдек, ҳудудларлараро, ишбилармонлик ва маданий-гуманитар алмашинув доирасидаги тадбирлар мунтазам равишда ўтказиб келинаётгани муҳокама қилинди.
Эслатиб ўтамиз, Шавкат Мирзиёев форумда сўзлаган нутқида туркман шоири мероси шарқ шеърияти ва жаҳон адабиётини бойитганини таъкидлади. «Махтумқули ўзбек халқи учун ҳам ғоят ардоқли ва суюкли сиймо», — деди давлат раҳбари.
Президент бу йил Ўзбекистонда Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллиги кенг нишонланишини эслатди. «Бугун Тошкент шаҳри ва ҳудудларимиздаги ўнлаб кўча ва хиёбонлар Махтумқули номи билан аталади. Тошкент ва Хива шаҳарларида бу улуғ сиймо хотирасига бағишлаб бунёд этилган ёдгорлик мажмуалари табаррук зиёратгоҳларга айланган», — дея қўшимча қилди у.
Форумда Туркманистон, Россия, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Эрон, Покистон, Мўғулистон ва Арманистон президентлари, шунингдек, парламент раҳбарлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.

Шавкат Мирзиёев в пятницу в Ашхабаде провёл встречу с председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым. Об этом сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
Шавкат Мирзиёев поздравил бывшего президента Туркменистана с успешным проведением международного форума, посвящённого 300-летию со дня рождения поэта и философа Махтумкули Фраги.
Он подарил Гурбангулы Бердымухамедову сборник избранных произведений Махтумкули, изданный на узбекском языке.
В ходе беседы обсуждались вопросы расширения узбекско-туркменских отношений, в том числе в политической, межпарламентской, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
«С удовлетворением отмечены динамичный рост взаимного товарооборота, совместно осуществляемая работа по запуску приграничной торговой зоны, усиление кооперации в сфере энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства», — говорится в сообщении.
Они также рассмотрели актуальные вопросы региональной и международной повестки и обсудили график предстоящих контактов на высшем уровне.
Напомним, выступая на форуме, Шавкат Мирзиёев отметил, что творческое наследие Махтумкули обогатило не только классическую поэзию Востока, но и мировую литературу. «Народ Узбекистана также высоко ценит и любит Махтумкули», — сказал он.
Президент напомнил, что в этом году в Узбекистане также широко отмечается 300-летие со дня рождения Махтумкули. «Сегодня именем Махтумкули названы улицы и аллеи в нашей столице и регионах. В Ташкенте и Хиве воздвигнуты памятники этому великому деятелю», — отметил глава государства.
В форуме участвовали президенты Туркменистана, России, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Ирана, Пакистана, Монголии и Армении, а также главы парламентов и руководители международных и региональных организаций.