Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни Ашхободда туркман шоири ва мутафаккири Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллигига бағишланган «Замон ва цивилизацияларнинг ўзаро боғлиқлиги — тинчлик ва тараққиёт асоси» халқаро форумида иштирок этди.
Туркманистон Сердар Бердимуҳамедов раислигида ўтган тадбирда Россия президенти Владимир Путин, Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғизистон президенти Садир Жапаров, Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон, Эрон президенти Масъуд Пезешкиён, Покистон президенти Осиф Али Зардарий, Мўғулистон президенти Ухнаагийн Хурэлсух, Арманистон президенти Ваагн Хачатурян, хорижий давлатлар парламентлари раҳбарлари ва юқори мартабали вакиллари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар бошлиқлари иштирок этди.
Шавкат Мирзиёев ўз нутқида форумнинг ўтказилиши «халқлар ўртасидаги биродарлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлаш, мамлакатларни бир-бирига янада яқинлаштириш, бой маънавий меросни бутун дунёга тарғиб қилиш йўлида» муҳим қадам эканини таъкидлади.
Президент Махтумқули Фироғий ижодий мероси нафақат Шарқ мумтоз шеърияти, балки жаҳон адабиётини ҳам бойитганини таъкидлади. «Махтумқули ўзбек халқи учун ҳам ғоят ардоқли ва суюкли сиймо экани билан биз ҳақли равишда фахрланамиз», — деди у.
Шавкат Мирзиёев бу йил Ўзбекистонда Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллиги кенг нишонланишини эслатди. «Бугун Тошкент шаҳри ва ҳудудларимиздаги ўнлаб кўча ва хиёбонлар Махтумқули номи билан аталади. Тошкент ва Хива шаҳарларида бу улуғ сиймо хотирасига бағишлаб бунёд этилган ёдгорлик мажмуалари табаррук зиёратгоҳларга айланган», — дея қўшимча қилди у.
Давлат раҳбари Туркманистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан эълон қилинган «Халқаро тинчлик ва ишонч йили» доирасида келгуси йили Ашхободда глобал саммит ўтказилишини олқишлади.
Туркманистон президенти Ўзбекистон раҳбарига мазмунли нутқи учун миннатдорлик билдириб, Шавкат Мирзиёевни Махтумқули юбилейи муносабати билан медаль билан тақдирлашга қарор қилинганини маълум қилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11 октября в Ашхабаде принял участие в международном форуме «Взаимосвязь времён и цивилизаций — основа мира и развития», посвящённом 300-летию туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги, сообщила пресс-служба главы государства.
В форуме под председательством президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова также участвовали президент России Владимир Путин, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Кыргызстана Садыр Жапаров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон, президент Ирана Масуд Пезешкиан, президент Пакистана Асиф Али Зардари, президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, президент Армении Ваагн Хачатурян, главы парламентов, руководители международных и региональных организаций.
махтумкули фраги, туркменистан, шавкат мирзиёев
В своём выступлении Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что проведение форума — важный шаг «на пути укрепления братских связей и сближения народов, а также популяризации богатого духовного наследия во всём мире».
Президент отметил, что творческое наследие Махтумкули Фраги обогатило не только классическую поэзию Востока, но и мировую литературу. «С гордостью отмечу, что народ Узбекистана также высоко ценит и любит Махтумкули», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев напомнил, что в этом году в Узбекистане будет широко отмечаться 300-летие со дня рождения Махтумкули Фраги. «Сегодня именем Махтумкули названы улицы и аллеи в нашей столице и регионах. В Ташкенте и Хиве воздвигнуты памятники этому великому деятелю», — добавил он.
Глава государства приветствовал проведение в следующем году глобального саммита в Ашхабаде в рамках «Международного года мира и доверия», объявленного Генеральной ассамблеей ООН по инициативе Туркменистана.
Президент Туркменистана выразил признательность главе Узбекистана за содержательное выступление и сообщил о решении наградить Шавката Мирзиёева медалью в связи с юбилеем Махтумкули.