Тошкент шаҳрида икки фуқаро қалбаки дори воситалари сотишга уринди, деб хабар қилди Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти матбуот хизмати.
Департамент томонидан ДХХ ва Божхона қўмитаси ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида А.А. ва Д.А. ушланган. Улар фуқаро M.X.га сохта сертификатга эга бўлган, 43,7 минг долларлик жами 4000 қути «Хитофер-S» (темир моддаси) дори воситасини сотган, дейилади хабарда.
Экспертиза хулосасига кўра, ашёвий далил сифатида олиб қўйилган дори воситалари қалбакилаштирилгани қайд этилди.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 186−3-моддаси (Сифатсиз ёки қалбакилаштирилган дори воситаларини ёхуд тиббий буюмларни ўтказиш мақсадида ишлаб чиқариш, тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Ташкенте двое граждан пытались продать поддельные лекарства, сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого департаментом совместно с сотрудниками СГБ и Таможенного комитета, были задержаны А. А. и Д. А. Они продали гражданину М. Х. 4000 коробок лекарственного препарата «Хитофер-S» (препарат железа) с поддельным сертификатом на сумму 43,7 тысячи долларов, говорится в сообщении.
Согласно заключению проведённой экспертизы, изъятые лекарства оказались поддельными.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 186−3 Уголовного кодекса (производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта или сбыт недоброкачественных либо фальсифицированных лекарственных средств). Ведётся следствие.