Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри суди апелляция инстанцияси аввалроқ юмористик клипи учун ҳибсга олинган brbalo мусиқий гуруҳи аъзоларига нисбатан ҳукмни ўзгартирди. «Газета.uz» суд қарорини ўрганди.
Жиноят ишлари бўйича Юнусобод тумани суди 9 октябрь куни уларга Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (Майда безорилик / БҲМнинг 3 бараваридан 5 бараваригача миқдорда жарима ёки 15 суткагача маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади) ва 194-моддаси 1-қисми (Ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларига риоя қилмаслик / БҲМнинг 1 бараваридан 12 бараваригача жарима солишга сабаб бўлади) билан 15 суткага қамоққа олиш жазоси тайинлаганди.
Апелляция инстанцияси биринчи инстанция суди ҳуқуқбузарларнинг ҳаракатларини МЖТК моддалари бўйича тўғри квалификация қилган, деб ҳисоблади.
«Бироқ биринчи инстанция суди Камал Юсупов ва Аброр Гулямовнинг айбларига иқрорлигини, қилмишидан пушаймонлигини, уларнинг шахсини, оилавий шароитини ҳамда бошқа енгиллаштирувчи ҳолатларни инобатга олмасдан, 15 сутка маъмурий қамоқ жазосини тайинлаб, оғирроқ чора қўллаган», — дейилади суд қарорида.
Шу муносабат билан суд апелляцияни қаноатлантирди ва қамоқ муддатини 15 дан 6 суткага қисқартирди, лекин жазони ўзгартирмади. Бу уларга озодликка чиқиш имконини берди.
«Худога шукур, биз уйдамиз. Бизни қўллаб-қувватлаганингиз, биз билан бўлганингиз учун катта раҳмат, бизда сиз борлигингиздан, кучимиз борлигидан жуда хурсандмиз. Соғайишимиз учун бироз дам олишимиз керак. Ва сизлар учун ажойиб трекларни яратишда давом этамиз», — деди Аброр Гулямов Камал Юсуповнинг Instagram’ида эълон қилинган видеода.
Бекграунд
Август ойи охирида мусиқачилар ва блогерлардан иборат пойтахтнинг brbalo мусиқий гуруҳи янги «Абока 2» клипини чиқарганди (видео кейинчалик ўчирилган). Унда чет эл қўшиқлари ўзбек тилида ҳазил оҳангида ижро этилган. Видео продюсерлари сифатида Камал Юсупов (блогер, go.uz юмористик лойиҳаси иштирокчиси) ва Аброр Гулямов (блогер, мусиқачи, Ўзбекистон КВН Олий лигаси чемпиони) кўрсатилган. Илгари жамоа «Узбекистан» ва «Мокрый асфальт» каби бошқа юмористик клипларни ҳам чиқарган.
8 октябрь куни Telegram каналларидан бири мазкур клипни танқид қилиб, ундан парчалар тарқата бошлади.
Видеонинг бошида ушбу видео ҳазил тариқасида суратга олингани ва 18 ёшдан ошганларга мўлжаллангани ҳақида дисклеймер ёзилган:
«У махсус материал ҳисобланиб, ҳеч кимни хафа қилиш, ҳис-туйғуларини ранжитиш мақсадида олинмаган. Муаллифлар ҳеч қандай ҳаракат талаб қилмайди ва ҳеч нарса даъво қилмайди. Видео фақат кулгили мақсадларда яратилган ва унда LGBT ташвиқоти йўқ. Биз тамаки маҳсулотлари, алкоголь ва гиёҳвандликка қаршимиз. Видеода ҳақоратли сўзлар бўлиши мумкин. Ёш чегараси 18+. Агар сиз ушбу видеони томоша қилишни давом этсангиз, розилик билдирасиз ва огоҳлантирилгансиз!»
Видеода ясама соч таққан Камал Юсупов интим хизматлар соҳасидаги аёл образини акс эттиради. Сюжетга кўра, Аброр Гулямов (Абока) уни севиб қолади, бироқ кейинроқ сўнгра дўст унга уйланаётганидан хабар топади.
Судга ариза билан Қашқар маҳалла фуқаролар йиғини раиси А.Тўхтаев ва уч нафар фуқаро мурожаат қилган. Маҳалла раиси суд мажлисида видео одоб-ахлоқ меъёрлари ва анъаналарга зид эканини таъкидлаган. Унинг фикрича, блогерларнинг ушбу ҳаракатларида ёшлар, вояга етмаганларнинг тарбиясига салбий таъсир кўрсатувчи ҳолатлар мавжуд, ёшлар тарбиясига эътибор қаратиш долзарб масала бўлиб қолган даврда уларнинг ушбу ҳаракатлари ўсиб келаётган ёш авлоднинг одоб-ахлоқига ўз таъсирини ўтказиши мумкин. МФЙ раиси уларга нисбатан қонуний чора кўришни, бу келгусида ёш авлод учун ўрнак ва дарс бўлишини билдириб кўрсатув берган.

Апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по уголовным делам изменила срок наказания для участников музыкального коллектива brbalo, которые ранее были арестованы за юмористический клип. «Газета.uz» изучила решение суда.
9 октября Юнусабадский районный суд по уголовным делам назначил им 15 суток ареста по статьям 183 (мелкое хулиганство / влечёт наложение штрафа от 3 до 5 базовых расчётных величин или административный арест до 15 суток) и по части 1 статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел / влечёт наложение штрафа от 1 до 12 БРВ) Кодекса об административной ответственности Узбекистана.
Апелляционная инстанция посчитала, что суд первой инстанции правильно квалифицировал действия правонарушителей по указанным статьям КоАО.
«Однако суд первой инстанции, назначив 15 суток административного ареста, применил более строгое наказание, не учтя признание вины Камалом Юсупововым и Аброром Гулямовым, их раскаяние, личности, семейное положение и другие смягчающие обстоятельства», — говорится в решении суда.
В связи с этим суд удовлетворил апелляционную жалобу и сократил срок ареста с 15 до 6 суток, но не изменил наказание. Это позволило им выйти на свободу.
«Слава Богу, мы дома. Спасибо большое, что поддерживали нас, были с нами, мы очень рады, что вы у нас есть, у нас есть силы. Нам нужно немножко отдохнуть, чтобы прийти в себя. И будем делать для вас дальше крутые треки», — сказал Аброр Гулямов на видео, опубликованном в Instagram Камала Юсупова.
В конце августа столичная музыкальная группа brbalo, состоящая из музыкантов и блогеров, выпустила новое видео «Aboka 2» (продолжение клипа Aboaka, позже оба ролика на YouTube были удалены). В нём зарубежные песни исполняются на узбекском языке с юмористической подачей. Камал Юсупов (блогер, участник юмористического проекта go.uz) и Аброр Гулямов (блогер, музыкант, чемпион Высшей лиги КВН Узбекистана) указаны в качестве продюсеров клипа. Ранее коллектив выпускал другие юмористические клипы, в том числе «Узбекистан» и «Мокрый асфальт».
В одном из Telegram-каналов 8 октября опубликовали отрывки из клипа, сопроводив его текстом, в котором выражается недовольство.
В начале ролика всплывает дисклеймер о том, что это видео снято в шуточной форме и что оно предназначено для лиц старше 18 лет:
«Это специальный материал, не имеющий цели кого-то обидеть или ранить чьи-либо чувства. Авторы не требуют никаких действий и не претендуют на что-либо. Видео создано исключительно с целью вызвать смех и не содержит пропаганды ЛГБТ. Мы против табачных изделий, алкоголя и наркотиков. В видеоролике могут быть оскорбительные слова. Возрастное ограничение 18+. Продолжая просмотр этого видео, вы выражаете согласие и предупреждены!»
Камал Юсупов в парике в клипе представляет женщину из сферы интимных услуг. По сюжету Аброр Гулямов (Абока) влюбляется в неё, а потом узнаёт, что она выходит замуж за его друга.
Заявление в суд подали председатель махаллинского комитета «Кашкар» А. Тухтаев и трое граждан. Глава махалли в суде заявил, что видеоролик противоречит этическим нормам морали и традициям. По его словам, в условиях, когда воспитание молодёжи является актуальной задачей, их действия оказывают влияние на нравственное поведение подрастающего поколения, отрицательно влияют на воспитание молодёжи и несовершеннолетних. Он призвал принять в отношении них законные меры, чтобы это послужило уроком для будущего поколения.