Ўзбекистоннинг Будапештдаги элчихонаси кўмагида Венгриянинг Лакителек шаҳрида Алишер Навоий бюстнинг очилиш маросими бўлиб ўтди, дея хабар бермоқда Маданият вазирлиги.
Қайд этилишича, ушбу бюст Венгрия-Ўзбекистон дипломатик алоқалари тарихида Ўзбекистонга бағишлаб Венгрияда очилган биринчи маданий ёдгорлик ҳисобланади. Ушбу лойиҳа венгриялик ҳайкалтарош Дёрджи Лантос томонидан амалга оширилган.
Очилиш маросимида Венгрия давлат парламенти спикери ўринбосари Шандор Лежак, Ўзбекистон маданият вазири биринчи ўринбосари Авазхон Таджиханов, Венгриядаги элчи Ойбек Шахавдинов, Ўзбекистон халқ шоири Усмон Азим ва бошқа маданият ҳамда санъат вакиллари иштирок этди. Улар Навоий бюсти пойига гулчамбарлар қўйди.
Шандор Лежак ўз нутқида икки давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси ва қўллови билан ҳозирги вақтда Венгриянинг туркий дунё мамлакатлари, жумладан Ўзбекистон билан асрий ришталари қайта тикланаётганини юқори баҳолади.
«Биз боболаримиз киндик қони тўкилган юртга ҳурматимиз белгиси сифатида қардош ўзбек халқининг фарзанди Алишер Навоийга бағишланган бюстни юртимизда ўрнатишдан бағоятда мамнунмиз. Ушбу ёдгорлик бугун венгер ва ўзбек халқлари ўртасидаги ўчмас дўстликка асос солди. Маданий алоқаларимиздаги бугунги тарихий воқеа муносабати билан икки мамлакат халқларини самимий қутлайман», — деб таъкидлади Венгрия парламенти раиси ўринбосари.
Маълумот учун, Навоий ҳайкали Москва, Душанбе, Остона, Токио, Минск, Шанхай, Сеул, Боку ва Анқара шаҳарларида ўрнатилган.

В венгерском городе Лакителек прошла церемония открытия памятника великому поэту, мыслителю и государственному деятелю Алишеру Навои, сообщает ИА «Дунё».
Это первый культурный памятник в истории венгерско-узбекских дипломатических отношений, который открыт в Венгрии и связан с Узбекистаном. Проект был осуществлён венгерским скульптором Джорджи Лантошем, говорится в сообщении.
В церемонии открытия приняли участие первый заместитель министра культуры Узбекистана Авазхон Тажиханов, посол Узбекистана Ойбек Шахавдинов, народный поэт Усман Азим, ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Шухрат Сирожиддинов, заслуженный артист Узбекистана Ильёс Арабов и другие.
Мероприятие посетили вице-спикер парламента Венгрии Шандор Лежак, государственный секретарь по политике безопасности Министерства иностранных дел и торговли Петер Старай, госсекретарь по культурным вопросам Министерства культуры и инноваций Магдольна Завогья и другие.
Посол Ойбек Шахавдинов подчеркнул, что работы Алишера Навои о дружбе и человеческой душе преодолевают временные и географические границы, что возвышает его до уровня универсальной личности в мировой литературе. Его вклад в развитие узбекского языка и поддержка развития искусства и науки ярко свидетельствуют о том, как значительно он обогатил культурное наследие Центральной Азии.
«Этот монумент, посвящённый великому предку братского узбекского народа, символизирует наше уважение к земле, где и наши предки оставили частицу своей души. Этот памятник стал основой для прочной дружбы между венгерским и узбекским народами в настоящее время», — сказал вице-спикер венгерского парламента Шандор Лежак.
Памятники Алишеру Навои до этого были установлены в таких городах, как Токио, Сеул, Шанхай, Вашингтон, Москва, Минск, Астана, Баку, Ашхабад, Душанбе и Ош.