Ўзбекистон Афғонистон муваққат ҳукумати вакилларидан чегара яқинидаги «Термиз» халқаро савдо марказида концертлар ва мусиқа жўрлигидаги тадбирларни бекор қилиш тўғрисида сўров олмаган. Бу ҳақда «Газета.uz»га Ўзбекистон ТИВ матбуот хизмати хабар берди.
Аввалроқ, Афғонистоннинг Atlas Press хусусий нашри манбаларга таяниб, «Толибон» Ўзбекистон расмийларига шундай сўров йўллагани ва бу талаб бажарилмаса, Афғонистон фуқароларига ушбу савдо майдонига ташриф буюришни тақиқлаш билан таҳдид қилгани ҳақида хабар берган эди.
ОАВ маълумотларига кўра, мажмуага ташриф буюрувчилар учун мусиқий дастурлар ўтказилиб, ўзбекистонлик санъаткорлар кечки концертлар билан чиқиш қилган.
Август ойи охирида Афғонистон билан чегарада «Термиз» халқаро савдо маркази очилди. Эркин савдо зонасида тўлов сифатида АҚШ доллари, евро, рубль ва юанни қабул қилишга рухсат берилади. У ерда махсус йўлак орқали кириш визасини расмийлаштирмасдан 15 кунгача кириш тартиби амал қилади, яъни Афғонистон фуқаролари ушбу марказга Ўзбекистон визасини олмасдан ташриф буюришлари мумкин.

Узбекистан не получал от представителей временного правительства Афганистана запросов об отмене концертов и мероприятий с музыкальным сопровождением в приграничном Международном торговом центре «Термез». Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе МИД Узбекистана.
Ранее частное афганское издание Atlas Press со ссылкой на источники сообщило, что «Талибан» направил такой запрос властям Узбекистана и пригрозил тем, что при невыполнении этого требования гражданам Афганистана запретят посещать эту торговую площадку.
По данным СМИ, для посетителей комплекса проводятся музыкальные программы, а узбекистанские артисты выступали с ночными концертами.
Международный торговый центр «Термез» открылся в конце августа на границе с Афганистаном. В зоне свободной торговли разрешено принимать в качестве оплаты доллары США, евро, рубли и юани. Там действует порядок въезда через специальный коридор без оформления въездной визы на срок до 15 дней, то есть граждане Афганистана могут посещать этот центр без необходимости получения визы Узбекистана.