Футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси 2026 йилги жаҳон чемпионатига саралашнинг учинчи босқичида БААни мағлуб этди. 15 октябрь куни Тошкентдаги «Бунёдкор» стадионида бўлиб ўтган учрашув 1:0 ҳисобида якунланди.
Биринчи бўлимда ҳисоб очилмади. 66-дақиқада меҳмонлар вакили Абдулла Ҳамад қизил карточка олиб майдондан четлатилди.
70-дақиқада захирадан ўйинга қўшилган Бобур Абдухолиқов пенальти ишлади. Уни Отабек Шукуров голга айлантирди — 1:0.
Ушбу ҳисоб ўйин охиригача сақланиб қолди ва Ўзбекистон тарихида илк бор ўз уйида БАА устидан ғалабага эришди.
Тўрт тур натижасига кўра, Ўзбекистон А гуруҳида 10 очко билан биринчи ўринни сақлаб қолди. Кейинги ўринда Эрон бормоқда (15 октябрь куни Қатар билан ўйнайди).

Сборная Узбекистана по футболу одержала победу над ОАЭ в третьем раунде квалификации к чемпионату мира-2026. Матч, прошедший на стадионе «Бунёдкор» в Ташкенте 15 октября, завершился со счётом 1:0.
На 65-й минуте встречи полузащитник Абдулла Хамад получил прямую красную карточку за фол на защитнике Шерзоде Насруллаеве и был удалён с поля.
На 76-й минуте вышедший на замену нападающий Бобур Абдухаликов после навеса пробил по воротам, но мяч коснулся рук защитника. Узбекистан получил право пробить пенальти. 11-метровый удар реализовал полузащитник Отабек Шукуров.
Это первая победа национальной сборной над ОАЭ в Ташкенте.
квалификация чм-2026, оаэ, отабек шукуров, футбол
После четырёх матчей в группе «А» Узбекистан опустился на второе место с 10 очками. В лидеры вырвался Иран благодаря лучшей разнице мячей и победе над Катаром в параллельном матче (4:1). На третьем и четвёртых местах ОАЭ и Катар (по 4 балла), Кыргызстан — на 5-м (3), КНДР — на последнем месте (2).