Шавкат Мирзиёев иштирокида Олмалиқ шаҳрида 15 октябрь куни Тошкент вилояти ривожининг ҳозирги ҳолати ва келгуси вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Тошкент вилояти туман ва шаҳарлар сони бўйича республикада биринчи ўринда туради. Ҳудуддаги давлат идораларида салкам 10 минг ходим ишлайди. 1025 та маҳаллада 6123 нафар «маҳалла еттилиги» бор. Бу ички имкониятларни ишга солиб, шаҳару қишлоқларни ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини ошириш учун етарли куч экани таъкидланди.
Бундан ташқари, қўшимча 13 миллиард доллар инвестиция, 500 минг иш ўрни, бюджетга 3,5 триллион сўм тушум қилиш имкониятлари аниқланган. Бу имкониятларни натижага айлантириш учун 22 та туман-шаҳарнинг ҳар бири бўйича ҳукматнинг алоҳида қарорлари чиқиши айтилди.
Ангрен, Олмалиқ, Оҳангарон шаҳарлари, Пискент ва Оҳангарон туманларининг вилоят саноатидаги улуши 50 фоизни ташкил қилади. Улар ёнма-ён жойлашган бўлиб, хомашё захирасига жуда бой. Шу боис бу шаҳар ва туманларда ишлаб чиқаришни кооперация ва кластер асосида ташкил этиш учун — «саноат учбурчаги» дастури амалга оширилиши айтилди.
Масалан, Олмалиқ комбинати йилига 9 триллион сўмлик маҳсулот харид қилаяпти. Бу — атрофда жойлашган 5 та шаҳар ва туман учун катта имконият экани кўрсатиб ўтилди.
Умуман, йил якунигача хорижий инвестициялар ҳажмини 2 миллиард долларга ва экспортни 1,5 миллиард долларга етказиш, 661 та лойиҳани якунлаб, 30 минг янги иш ўрни яратиш мумкинлиги қайд этилди.
Машинасозлик соҳасидаги талабни тўлиқ таҳлил қилиб, маҳаллийлаштиришни кенгайтириш ҳамда йирик корхоналар билан кооперациясини кучайтириш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Боғдорчилик бўйича янги тизим асосида Оҳангарон ва Бўстонлиқдаги тоғолди ерларда малина ва голубика плантацияси, Паркент ва Оҳангаронда узум ва гилос боғлари ташкил қилиниши айтилди. Ангренда анор шарбати ишлаб чиқариш, Оҳангарон туманида олхўрини қайта ишлаш йўлга қўйилади. Бу йил ҳам Тошкент вилоятидаги оилаларга деҳқончилик ва боғдорчилик учун қўшимча 5 минг гектар ер берилади.
Умуман, вилоятни боғдорчиликда намунали ҳудуд қилиб, экспортни 300 миллион долларга етказиш бўйича кўрсатма берилди.
саноат учбурчаги, тошкент вилояти, шавкат мирзиёев
Тошкент вилояти кичик бизнес орқали аҳолини ишли қилиш бўйича республикада энг охирги ўринда. Вилоят саноатининг атиги 25 фоизи кичик бизнесга тўғри келади. Шу боис тадбиркорликни ривожлантириб, аҳолига даромад манбаи яратиш бўйича топшириқлар берилди.
Бунинг учун бир йил ичида «Сайхунобод» тажрибаси асосида 27 минг, «Зарбдор» тажрибаси асосида 8,5 минг, «Уйчи» тажрибаси асосида 39 минг, «Ғиждувон» тажрибаси асосида 10 минг камбағал аҳолини банд қилиш вазифаси белгиланди. Кичик тадбиркорлик лойиҳалари учун ажратиладиган 1 триллион сўм имтиёзли кредит ва 32 миллиард сўм субсидиялар натижасида 30 минг аҳоли тадбиркорликка жалб қилинади.
Таъкидланишича, кейинги пайтларда Тошкент вилоятидан хорижга арзон ишларга кетганлар 30 мингга камайган. Лекин ҳали 158 минг киши чет элда меҳнат қилаётгани қайд этилди.
Энди Миграция агентлиги фаолияти такомиллаштирилиб, аҳолини хавфсиз ва юқори даромадли иш билан таъминлаш бўйича янги ёндашувлар жорий этилади. Чет элда мавсумий ишлаб қайтган ва яна кетиш истагида бўлган кишиларга юқори даромадли касблар ўргатилади. Касб-ҳунари борлар хорижий тилларга ўқитилади.
«Гўзал табиати, қулай инфратузилмаси бор Тошкент вилоятида туризм салоҳияти юқори. Лекин таклифга нисбатан талаб кўп бўлгани сабабли нархлар қиммат. Туризм масканларини кўпайтириб, хизматлар ҳажмини 2 карра ошириш, 10 миллион сайёҳни жалб қилиш имконияти борлиги қайд этилди. Мутасаддиларга келгуси йил учун 1,5 миллиард долларлик лойиҳаларни шакллантириш топширилди», — дейилади хабарда.
Йиғилишда қиш мавсумига тайёргарлик, энергия истеъмоли масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Йирик корхоналарда энергия сарфи юқори ускуналарни тежамкорига алмаштириш, маҳаллаларни иссиқлик билан таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 октября на совещании в Алмалыке обсудил текущее развитие Ташкентской области и перспективные задачи.
Ташкентская область занимает первое место в республике по количеству районов и городов. В государственных учреждениях региона работают около 10 тысяч человек. В 1025 махаллях насчитывается 6123 члена «махаллинских семёрок». Отмечалось, что это достаточная сила для развития городов и сел и повышения уровня жизни населения.
Кроме того, выявлены возможности привлечения дополнительно 13 млрд долларов инвестиций, создания 500 тысяч рабочих мест и поступления в бюджет 3,5 трлн сумов. По его словам, для превращения этих возможностей в результат будут подписаны отдельные решения по каждому из 22 районов и городов.
Доля городов Ангрена, Алмалыка, Ахангарана, Пскентского и Ахангаранского районов в промышленности области составляет 50%. Они расположены рядом и богаты запасами сырья. Президент указал, что для организации производства в этих городах и районах на основе кооперации и кластера будет реализована совершенно новая система — программа «промышленный треугольник». Создание этой программы в течение месяца поручено вице-премьеру Жамшиду Ходжаеву.
Например, на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате ежегодно производится 600 тысяч тонн «огарка» — добавочного компонента к железной руде. Ахангаранский район и город Ахангаран, а также три цементных завода в Пскенте используют этот компонент в производстве.
Отмечалось, что кооперация между районами позволит сократить транспортные расходы на 20−30%, а себестоимость продукции — на 5−10%.
В прошлом году в Ангрене начал работать завод по производству каолина мощностью 110 тысяч тонн, что стимулирует развитие производства керамики, фарфора и сантехники.
В районах, входящих в «промышленный треугольник», можно реализовать ещё 7 проектов на сумму 120 млн долларов по производству керамогранита, керамической плитки и фарфоровых изделий, заявил президент.
В Пскентском районе в 500 домах можно наладить художественную отделку фарфора, а в Ангрене можно увеличить мощность картонного завода в 1,5 раза и организовать производство упаковки для керамических изделий.
На площади 488 га вдоль дороги А-373 в Пскенте строится промышленный город — Новый Пискент. Здесь можно реализовать 44 проекта в течение двух лет.
За счёт инвестиций в 40 млн долларов планируется вдвое увеличить производство ксантогената, необходимого для разделения металлов в руде, что полностью покроет потребности Алмалыкского ГМК в этой продукции и обеспечит экспорт на сумму 20 млн долларов, сказал глава государства.
АГМК также закупает продукцию на 9 трлн сумов в год. Отмечалось, что это большая возможность для 5 близлежащих городов и районов, входящих в «промышленный треугольник», и снижения импорта комбината на 25 млн долларов в 2025 году.
В целом в зоне «промышленного треугольника» работают 1100 предприятий. За счёт новых проектов их количество, как ожидается, увеличится до 1500 в течение 2−3 лет.
Шавкат Мирзиёев поручил создать три крупных логистических центра на сумму 50 млн долларов в Ангрене, Алмалыке и Ахангаранском районе для этих предприятий в следующем году.
Хокимам областей, районов и городов поручено запустить 230 проектов на сумму 1,3 млрд долларов в рамках программы «промышленный треугольник», что позволит создать 13 тысяч высокодоходных рабочих мест, из которых не менее 5000 должны быть заняты представителями малообеспеченных семей.
Глава государства указал, что до конца года можно довести объем иностранных инвестиций в Ташкентской области до 2 млрд долларов, экспорта — до 1,5 млрд долларов, завершить 661 проект и создать 30 тысяч новых рабочих мест.
В Ташкентской области планируется разработать трёхлетнюю программу по расширению локализации в машиностроении и усилению кооперации с «Узавтосаноат», Навоийским и Алмалыкским горно-металлургическими комбинатами.
На совещании президент также отметил, что Ташкентский район должен стать основной базой строительства жилья для жителей Ташкентской области. Он сообщил, что предприниматели планируют построить экопарк, аквапарк, жилые дома и другие объекты. Бизнесу в Ташкенте предложат переместиться на недостроенные объекты области.
Шавкат Мирзиёев сообщил об увольнении двух первых заместителей хокима Ташкентской области — за недостатки в сельском хозяйстве и трудоустройстве населения. Ботир Алимбеков занимал этот пост с начала года, а Эркин Мухитдинов — чуть меньше пяти месяцев.