Бангладеш жиноий ишлар бўйича халқаро трибунали август ойида оммавий норозилик намойишлари фонида Ҳиндистонга қочиб кетган мамлакат собиқ бош вазири Шайх Хасинани ҳибсга олишга ордер берди, дея хабар бермоқда BBC News.
Бангладешни 20 йилдан ортиқ бошқарган собиқ бош вазир юзлаб одамлар ҳалок бўлган намойишлар чоғидаги «инсониятга қарши жиноятлар»га алоқадорликда гумонланиб, трибунал томонидан қидирилмоқда.
Шунингдек, мамлакатдан қочиб кетган 45 нафар бошқа шахслар, жумладан собиқ ҳукумат таркибидаги вазирларни ҳам ҳибсга олишга ордер берилган.
Бангладешда норозилик намойишлари июль ойи бошида авж олганди. Ўшанда мамлакатнинг элит университетлари талабалари кўчаларга чиқиб, давлат секторидаги иш ўринларининг учдан бир қисмини 1971 йилда Покистондан мустақил бўлиш учун урушда қатнашган фахрийларнинг қариндошлари учун олиб қўядиган тизимга ўзгартириш киритишни талаб қилганди. Уларнинг айтишича, мавжуд тизим адолатсиз бўлиб, ишчилар лавозимларга муносиблигига қараб тайинланиши лозим. Орадан кўп вақт ўтмай намойишлар тартибсизликларга айланиб, бутун мамлакат бўйлаб кузатила бошланди ва уларнинг иштирокчилари Хасинанинг истеъфосини талаб қила бошлади.
Хасина қочиб кетгандан сўнг Бангладешда муваққат ҳукумат тузилди ва унга «камбағаллар учун банкир» деган таъриф билан танилган Тинчлик бўйича Нобель мукофоти совриндори Муҳаммад Юнус раҳбар бўлди.
Бангладеш муваққат соғлиқни сақлаш вазирлиги намойишларда 1000 дан ортиқ одам ҳалок бўлганини маълум қилди. Бундан аввал 300 кишининг ўлими ҳақида маълумот берилганди.
77 ёшли Хасина қочиб кетганидан бери омма олдида кўриниш бермади. У сўнгги марта Ҳиндистон пойтахти Деҳли яқинидаги ҳарбий ҳаво базасида бўлгани, у ерга вертолётда етиб боргани маълум.
Аввалига собиқ бош вазир тез орада Ҳиндистонни тарк этиши тахмин қилинганди, бироқ у бошқа давлатдан бошпана ололмади, деб ёзди BBC News.
Бангладешнинг янги ҳукумати Хасинанинг дипломатик паспортини бекор қилди. Бундан ташқари, Бангладеш ва Ҳиндистон ўртасида экстрадиция бўйича икки томонлама шартнома мавжуд. Бироқ, агар жиноят «сиёсий хусусиятга эга» бўлса, экстрадиция бўйича сўров рад этилиши мумкин.

Международный трибунал по уголовным преступлениям Бангладеш выдал ордер на арест бывшего премьер-министра Шейх Хасины, которая бежала в Индию в августе на фоне массовых протестов, сообщает BBC News.
Экс-премьер, управлявшая Бангладеш более 20 лет, разыскивается трибуналом за её предполагаемую причастность к «преступлениям против человечности», имевшим место во время протестов, в ходе которых погибли сотни людей.
Ордера на арест также выданы в отношении ещё 45 лиц, включая бывших министров правительства, которые также бежали из страны.
Протесты в Бангладеш вспыхнули в начале июля. Студенты элитных университетов страны вышли на улицы с требованием изменить систему, при которой треть рабочих мест в государственном секторе была зарезервирована за родственниками ветеранов войны за независимость от Пакистана 1971 года. Они заявили, что система несправедлива и работники на должности должны отбираться на основе заслуг. Вскоре демонстрации переросли в беспорядки и разрослись на всю страну, а их участники стали требовать отставки Хасины.
После бегства Хасины было сформировано временное правительство Бангладеш, его возглавил лауреат Нобелевской премии мира Мухаммад Юнус, известный как «банкир для бедных».
Временное министерство здравоохранения Бангладеш заявило, что при протестах погибли более 1000 человек. Ранее было известно о 300 погибших.
77-летняя Хасина не появлялась на публике со дня побега. Её последним известным местонахождением стала военная авиабаза недалеко от столицы Индии Дели, куда она прилетела на вертолете.
Первоначально предполагалось, что экс-премьер покинет Индию в скором времени, но она не смогла получить убежище в другой стране, пишет BBC News.
Новое правительство Бангладеш аннулировало дипломатический паспорт Хасины. Кроме того, между Бангладеш и Индией действует двусторонний договор об экстрадиции. Однако в ней может быть отказано, если преступление носит «политический характер».