Жаҳон банки 2024 йилда Европа ва Марказий Осиё минтақасида ЯИМнинг энг юқори ўсиши Грузия, Тожикистон ва Ўзбекистонда кузатилаётганини қайд этди.
Бугун эълон қилинган Европа ва Марказий Осиё минтақаси иқтисодиёти бўйича ҳисоботда бир қатор инқирозлардан сўнг минтақадаги ривожланаётган мамлакатларда иқтисодий ўсиш барқарорлашаётгани айтилади, аммо кўрсаткичлар 2000 йиллар бошига нисбатан анча паст даражада қолмоқда.
Прогнозларга кўра, 2024 йилда Европа ва Марказий Осиё минтақасида иқтисодий ўсиш 2023 йилдаги 3,5 фоиздан 3,3 фоизгача секинлашиши, 2025 йилда эса 2,6 фоизгача секинлашиши мумкин. Бу ўсиш 5,1 фоизни ташкил этган 2000−2009 йиллардаги ўртача йиллик кўрсаткичдан анча паст.
Жаҳон банкининг қайд этишича, минтақа мамлакатлари юқори даражадаги инфляция, Россиянинг Украинага бостириб кириши оқибатлари ва Европа Иттифоқида, минтақанинг асосий экспорт бозорида иқтисодий фаоллик даражасининг секин ўсиши ортидан юзага келган сўнгги шокларни муваффақиятли енгиб ўтди.
Ҳозирда Европа ва Марказий Осиёнинг ривожланаётган мамлакатларида иқтисодий ўсиш учун асос иш ҳақининг ошиши, аҳолига давлат тўловлари ва инфляциянинг секинлашувига таянувчи хусусий истеъмол бўлиб турибди.
Пул ўтказмалари оқими ҳам Covid-19 пандемияси бошланишидан олдин кузатилган даражадан ошган. Ўтказмалар Ғарбий Болқон, Жанубий Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатларида иқтисодий ўсишга ҳисса қўшишда давом этмоқда.
2025 йил бўйича прогнозлар Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотнинг 5,8 фоизга ўсиши орқали минтақада иқтисодий ўсиш бўйича етакчи ўринга чиқиб олиши мумкинлигини кўрсатмоқда.
Украинада иқтисодий ўсишнинг 2024 йилда 3,2 фоизгача (ўтган йили — 5,3 фоиз) ва 2025 йилда 2 фоизгача секинлашиши кутилмоқда, бу Россиянинг мамлакатга бостириб кириши ва энергия таъминотидаги катта узилишлар туфайли жиддий зарар кўрилгани билан боғлиқ.
Россияда пул-кредит сиёсатининг қатъийлаштирилиши ҳамда ишлаб чиқариш қувватлари ва меҳнат ресурслари танқислигининг кучайиши натижасида иқтисодий ўсиш суръатларининг 2024 йилда 3,2 фоизгача (2023 йилда — 3,6 фоиз) ва 2025 йилда 1,6 фоизгача пасайиши кутилмоқда.
Минтақанинг Россиядан кейинги энг йирик иқтисодиёти бўлган Туркияда иқтисодий ўсиш 2023 йилдаги 5,1 фоиздан 2024 йилда 3,2 фоизгача секинлашиши кутилмоқда.
Маърузанинг махсус бўлими Европа ва Марказий Осиё минтақаси мамлакатларида иқтисодий ўсиш омилларидан бири бўлган инсон капиталининг ролига бағишланган.
Узоқ муддатли истиқболда меҳнат унумдорлигининг ўсишини жадаллаштириш учун мамлакатлар ўрта ва олий таълим сифатини сезиларли даражада оширишлари кераклиги таъкидланган.
Минтақадаги таълим тизимининг барча бўғинларида аҳоли таълим билан кенг қамраб олинган. Муаммо сўнгги пайтларда пасайиб бораётган таълим сифати билан боғлиқ. Хусусан, сўнгги 10 йил ичида минтақа мамлакатларида ўқувчиларнинг таълимдаги кўрсаткичларини баҳолаш бўйича халқаро дастур (PISA) тестларида тўплаётган баллар сони кескин пасайди. Ушбу дастур 15 ёшли ўқувчиларнинг билим кўникмаларини баҳолайди.
Таянч (бошланғич ва ўрта) таълимнинг сифатининг қониқарсизлиги, айниқса, минтақа мамлакатларидаги нотинч оилалар аъзолари бўлган ўқувчилар мисолида яққол кўзга ташланади.
Ҳисоботда олий таълим тизимларининг камчиликлари қаторида минтақадаги олий таълим муассасаларидаги ўқув дастурларининг эскирганлиги, уларнинг ускуналари ва инфратузилмасига инвестицияларнинг етишмаслиги, шунингдек, ўқувчиларнинг билим ва кўникмаларининг меҳнат бозори эҳтиёжларига мос келмаслиги қайд этилган.

Uzbekistan is one of the top three fastest-growing economies in the Europe and Central Asia region in 2024, the World Bank said in its Economic Update for the region released on Thursday.
According to the report, economic growth in the developing economies of Europe and Central Asia is stabilizing after a series of crises, but at levels well below the early 2000s.
Regional growth is expected to moderate to 3.3% this year from 3.5% in 2023, slowing further to 2.6% in 2025. This is significantly weaker than the 5.1% average growth of 2000−2009.
Countries of the region have ably navigated the recent shocks of high inflation, the fallout from Russia’s invasion of Ukraine, and weak expansion in the European Union, the region’s key export market.
Currently, economic growth in the developing economies of Europe and Central Asia is underpinned by private consumption because of rising wages, government transfers to households, and falling inflation, according to the bank.
Remittance inflows are also above pre-pandemic levels, and they continue to support economic expansion in the Western Balkans, the South Caucasus and Central Asia.
In 2024, among over 20 countries in the region, the highest GDP growth is observed in Georgia (7.5%), Tajikistan (7.2%), Uzbekistan (6%), the Kyrgyz Republic (5.8%), and Armenia (5.5%).
Forecasts for 2025 indicate that Uzbekistan may become the leader in economic growth in the region, with an expected GDP increase of 5.8%, the WB noted.
world bank
In Ukraine, substantial damage from Russia’s invasion and extensive electricity disruptions are likely to slow growth from 5.3% last year to 3.2% this year and 2% in 2025.
In Russia, tighter monetary policy and increasingly binding constraints on production capacity and labor resources are expected to slow growth from 3.6% in 2023 to 3.2% this year and 1.6% in 2025.
Growth in Turkiye, the region’s second largest economy after Russia, is set to slow to 3.2% this year, from 5.1% in 2023.
A special section of the report is dedicated to the role of human capital as a factor of economic growth in the countries of the Europe and Central Asia region. It is noted that to accelerate productivity growth in the long term, they need to significantly improve the quality of secondary and higher education.
The report notes that, across the region, enrollment rates at all levels of education are high. The problem lies with the quality of education, which has deteriorated in recent years. Test scores on the Program for International Student Assessment (PISA), which is administered to 15-year-old students, have declined substantially over the last decade.
Gaps in the quality of basic (primary and secondary) education are particularly large for students from disadvantaged backgrounds. Weaknesses in higher education systems include outdated curricula, lack of investment in equipment and infrastructure, poor management, and the disconnect between education and labor market needs.