17 октябрь куни президент Шавкат Мирзиёев 2024 йилда иқтисодиётда кутилаётган натижалар ва 2025 йил учун мўлжалланган асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар бермоқда.
Маълум қилинишича, ўтган 9 ойда Ўзбекистон иқтисодиёти 6,6 фоизга, саноат 7 фоизга ошди. Йил якунигача камида 6 фоиз ўсиш кутилмоқда. Олтин-валюта захираси бу йил илк бор 40 миллиард доллардан ошди. Аҳолининг миллий валютадаги депозитлари 50 фоиз ўсди. Халқаро бозорларда 4 миллиард долларлик евробонд жойлаштирилди.
Буларнинг натижасида жорий йилда инвестицияларнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 33 фоиздан ошади. Экспорт қарийб 19 фоизи ўсиши кутиляпти, дейилади хабарда.
Бироқ президент кутилаётган экспорт кўрсаткичини паст деб атади ва лойиҳаларни таҳлил қилиб, экспорт 25 фоизга етказиш кераклигини айтди.
«Экспорт ўсишини 25 фоизга чиқариш керак. Бу валюта балансига ижобий таъсир кўрсатади. Маҳаллийлаштириш соҳасининг ичига кириб, уни жойига қўйсак, кўрсаткичимиз карра-карра кўп бўлиши табиий», — деди у.
Давлат раҳбари бош вазир ўринбосарлари Жамшид Қўчқоров ва Жамшид Ходжаевга бир ой муддатда маҳаллийлаштириш дастурини ишлаб чиқиб, парламентда тасдиқлашни топширди.
«Бюджетни қандай бажараётган бўлсак, маҳаллийлаштириш тизими ҳам худди шундай бажарилаётган бўлиши керак», — дея тушунтирди у.
Президентнинг сўзларига кўра, Халқаро валюта жамғармаси, Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банки Ўзбекистон фаол инвестиция сиёсати ва ислоҳотлар туфайли барқарор иқтисодий ўсишни таъминлашда давом этишини тасдиқлайди.
«Бу бизга берилган катта баҳо. Биз бунга муносиб бўлишимиз керак. Шу билан бирга, хорижий экспертлар келгуси йилда ташқи экспорт бозорларидаги ҳолат янада чуқурлашади, дея атаган таҳлиллар бор. Бу ишлаб чиқариш ҳажми ва экспортга йўналтирилган тармоқларга синов бўлиши мумкин. Шуларни инобатга олиб, ҳар бир соҳа учун мослашувчан тузилма берсак, тўғри бўлади, деб ўйлайман», — деди Шавкат Мирзиёев.
Шу билан бирга, президент жаҳон бозорларида рақобат кучаяётган, хомашё нархларининг ўзгарувчанлиги шароитида саноат ва экспортда юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар улушини ошириш зарурлигини таъкидлади. Шу муносабат билан ҳар бир соҳада қўшилган қиймат занжири ва меҳнат унумдорлигини ошириш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқиш масъул шахсларга топширилди.
давлат бюджети 2025, шавкат мирзиёев
Йиғилишда иқтисодиёт ва сармоявий соҳадаги асосий вазифалар муҳокама қилинди.
Қайд этилишича, асосий солиқ ставкалари сақланиб қолган ҳолда, бюджет даромадларини оширишнинг ягона йўли солиқ маъмурчилигини такомиллаштириш ҳисобланади.
Давлат раҳбари буни тадбиркорлар фаолиятига аралашиш йўли билан эмас, балки рақамлаштириш, сунъий интеллект технологияларини жорий этиш ва яширин иқтисодиётни қонунийлаштириш орқали амалга ошириш кераклигини кўрсатди.
Халқаро молия ташкилотлари ва бошқа ҳамкорларнинг жалб этилган имтиёзли маблағлари самарадорлигига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Йиғилишда 2025 йилга мўлжалланган иқтисодий режалар ҳам муҳокама қилинди.
Президент 2025 йилда ялпи ички маҳсулот ўсишини сақлаб қолиш учун барча имкониятлар мавжудлигини таъкидлади. Бу режалаштирилган лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш, транспорт-логистика, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги ва молиявий хизматларни ривожлантиришни тақозо этади.
Шавкат Мирзиёев имтиёзлар самарадорлигини қайта кўриб чиқиш, яширин иқтисодиётни қисқартириш бўйича топшириқлар берди.
Келгуси йилда 78 та туман бюджет харажатларини ўзини-ўзи қоплашга ўтказилади, бу эса мазкур туманларнинг республика бюджетидан молиявий мустақиллигини оширишни назарда тутади. Бунинг учун ер солиғи, мол-мулк солиғи ва айланма солиғи тўлиқ ҳажмда, шунингдек, даромад солиғининг 50 фоизи маҳаллий бюджетларда қолдирилади.
Ижтимоий давлат тамойилидан келиб чиқиб, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларига ажратиладиган маблағларни 20 фоизга ошириш назарда тутилган.
«Ўзбекистон 24» телеканали маълумотларига кўра, маҳаллалар фаровонлигини ошириш орқали 2025 йилда 1 миллион кишини камбағалликдан чиқариш режалаштирилган. Президент давлат бюджетида халқ манфаатларини акс эттириш, шунингдек, харажатларни оптималлаштириш ва бу жараённи йирик давлат корхоналаридан бошлаш зарурлигини таъкидлади. Унинг таъкидлашича, кўплаб мамлакатлар иқтисодий стратегиясига харажатларни оптималлаштиришни киритган.
«Ўзбекистон буни изчил амалга ошириши керак. Аниқроқ айтганда, бюджетга тушумларни ошириш билан бирга харажатларни оптималлаштириб, иқтисод қилинган барча ресурсларни инсон манфаатларига йўналтирамиз», — дея телеканал президент сўзларини келтиради.
Қонунчиликка мувофиқ мазкур лойиҳа ва унинг ижросини таъминлаш чора-тадбирлари маҳаллий кенгашларда муҳокама қилиниб, Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 октября провёл совещание по обсуждению ожидаемых экономических результатов в этом году, основных макроэкономических показателей и проект государственного бюджета на 2025 год.
За первые девять месяцев экономика страны выросла на 6,6%, промышленность — на 7%. Ожидается, что к концу года рост ВВП составит минимум 6%. Золотовалютные резервы впервые в этом году превысили 40 млрд долларов. Депозиты населения в национальной валюте выросли на 50%.
На мировом рынке были размещены еврооблигации на сумму 4 млрд долларов.
Ожидается, что в 2024 году доля инвестиций в ВВП Узбекистана превысит 33%. Экспорт вырастет почти на 19%, но президент назвал ожидаемый показатель по экспорту низким и заявил, что нужно проанализировать проекты и довести его до 25%.
«Рост экспорта нужно довести до 25%. Это окажет положительное влияние на валютный баланс. Если мы глубоко проработаем локализацию, многократный рост показателя будет естественным», — сказал он.
Глава государства поручил вице-премьерам Джамшиду Кучкарову и Жамшиду Ходжаеву в течение месяца разработать программу по локализации и утвердить её в парламенте.
«Систему локализацию нужно исполнять так же, как мы исполняем бюджет», — пояснил он.
По словам президента, Международный валютный фонд, Всемирный банк и Азиатский банк развития подтверждают, что благодаря активной инвестиционной политике и реформам в Узбекистане и в дальнейшем будет сохраняться устойчивый экономический рост.
«Это высокая оценка, данная нам. Мы должны соответствовать ей. Вместе с тем иностранные эксперты прогнозируют, что в следующем году осложнится ситуация на зарубежных экспортных рынках. Это может стать испытанием для объёмов нашего производства и экспортоориентированных отраслей. Вы должны учесть это, если мы предоставим гибкую структуру для каждой сферы, думаю, будет правильно», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Вместе с тем президент подчеркнул необходимость увеличения доли продукции с высокой добавленной стоимостью в промышленности и экспорте в условиях усиления конкуренции на мировых рынках и изменчивости цен на сырье. В связи с этим перед ответственными лицами поставлена задача разработать трёхлетнюю программу удлинения цепочки добавленной стоимости и повышения производительности труда в разрезе каждой отрасли.
На совещании обсуждены основные задачи в сфере экономики и инвестиций.
Отмечено, что при сохранении основных налоговых ставок единственным способом увеличения доходов бюджета является совершенствование налогового администрирования.
Глава государства указал, что это должно происходить не путём вмешательства в деятельность предпринимателей, а за счёт цифровизации, внедрения технологий искусственного интеллекта и легализации теневой экономики.
Особое внимание уделено эффективности привлечённых льготных средств от международных финансовых организаций и других партнеров.
На совещании также рассмотрены экономические планы на 2025 год.
Президент указал на наличие всех возможностей для сохранения роста ВВП в 2025 году. Для этого требуются своевременный запуск запланированных проектов, развитие транспорта и логистики, информационных технологий, аграрных и финансовых услуг.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по рассмотрению эффективности льгот и сокращению теневой экономики.
В следующем году 78 районов будут переведены на самофинансирование бюджетных расходов, что подразумевает увеличение финансовой независимости этих районов от республиканского бюджета. Для этого земельный налог, налог на имущество и оборотный налог в полном объёме, а также 50% подоходного налога будут оставляться в местных бюджетах.
Исходя из принципа социального государства, предусматривается увеличение средств, выделяемых на образование и здравоохранение, на 20%.
По данным телеканала «Узбекистан 24», в 2025 году планируется вывести из бедности 1 миллион человек. Президент подчеркнул, что необходимо отразить в госбюджете интересы народа, а также оптимизировать расходы и начать этот процесс на крупных госпредприятиях. Он указал, что многие страны включили оптимизацию расходов в свою экономическую стратегию.
«Узбекистан также должен реализовать это. А если быть точнее, вместе с увеличением поступлений в бюджет мы оптимизируем расходы, а сэкономленные средства будут направлены на интересы граждан», — цитирует президента телеканал.
В соответствии с законодательством данный проект и меры по обеспечению его исполнения будут обсуждены в местных кенгашах и внесены в Законодательную палату Олий Мажлиса.