Исроил бош вазири Биньямин Нетаньяҳу Фаластиннинг ҲАМАС гуруҳи етакчиси Яҳё Синвар ўлдирилгандан кейин ҳам Ғазо ва Ливандаги урушни давом эттиришга ваъда берди, дея хабар бермоқда Reuters нашри.
Исроил расмийлари 2023 йил 7 октябрдаги ҳужумнинг асосий ташкилотчиси деб ҳисоблайдиган Яҳё Синварнинг Ғазо секторининг жанубида ўтказилган операция чоғида ўлдирилгани бир йилдан бери давом этаётган можаронинг асосий воқеаси бўлди, деб ёзади агентлик.
«Уруш ҳали тугамади, азизларим», — Нетаньяҳу ватандошларига шундай мурожаат қилиб, жанглар ҲАМАС томонидан гаровга олинганлар озод этилмагунча давом этишини айтди.
«Бизда ёвузлик ўқини тўхтатиш ва бошқа келажак яратиш учун ажойиб имконият бор», дея у Эрон ва унинг Ғазо, Ливан, Сурия, Ироқ ва Ямандаги иттифоқчиларига ишора қилиб қўшимча қилди.
Нетаньяҳунинг баёноти Ғарб етакчилари, жумладан, АҚШ президенти Жо Байденнинг Синварнинг ўлими можарога барҳам бериш имкониятини беради деган фикрларидан фарқ қилади, дея қайд этади Reuters.
АҚШ Давлат департаменти вакили Метью Миллернинг таъкидлашича, Қўшма Штатлар сулҳ тузиш бўйича музокараларни бошлашни ва гаровга олинганларни озод қилишни хоҳлайди, чунки Синвар музокаралардан бош тортганди.
«Бу тўсиқ аниқ ҳал қилинди. Бу [Синварнинг] ўрнини эгаллаган киши сулҳга рози бўлишини англатишини олдиндан айтиб бўлмайди, лекин ҳақиқатан ҳам сўнгги ойларда унга эришиш учун асосий тўсиқ бўлган нарсани йўқ қилади», — деди у.
Исроил ҳукумати Синварнинг ўлимини тасдиқлаганидан сўнг, намойишчилар ва Ғазода гаровга олинган оилалар тарафдорлари Тель-Авивдаги Исроил Мудофаа вазирлиги биноси олдида тўпланишди. Улар ҳукуматни гаровга олинганларни озод қилиш бўйича зудлик билан битим тузишга чақирди.
• Аввалроқ Биньямин Нетаньяҳу Исроил ҲАМАС устидан тўлиқ ғалаба қозонмагунча уруш олиб боришини бир неча бор айтган. «Исроил Ғазодаги ҲАМАСнинг ҳарбий салоҳияти ва қудратини йўқ қилмагунимизча ва барча гаровга олинганларни уйга қайтармагунимизча курашади. Бу тўлиқ ғалаба дегани. Биз бундан камига рози бўлмаймиз», деганди у 2024 йил июль ойида АҚШ Конгрессида сўзлаган нутқида.
• Сентябрь ойи охирида Исроил томони Ливандаги «Ҳизбуллоҳ»нинг нишонлари деб ҳисобланган ҳудудларга катта зарбалар беришни бошлади, октябьр ойида эса мамлакат жанубидаги қуруқликдаги амалиётини кенгайтирди.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху пообещал продолжить войну в Газе и Ливане после убийства лидера палестинской группировки ХАМАС Яхья Синвара, передаёт Reuters.
Синвар, считающийся главным организатором атаки на Израиль 7 октября 2023 года, за которой последовала война в Газе, был убит во время операции израильских военных на юге анклава. Смерть Синвара стала ключевым событием в конфликте, продолжающемся уже год, пишет агентство.
«Война, мои дорогие, ещё не окончена», — сказал Нетаньяху в обращении к согражданам, заявив, что боевые действия будут продолжаться до тех пор, пока не будут освобождены заложники, удерживаемые ХАМАС.
«У нас есть прекрасная возможность остановить ось зла и создать другое будущее», — добавил он, имея в виду Иран и его союзников в Газе, Ливане, Сирии, Ираке и Йемене.
Заявление Нетаньяху контрастируют с комментариями западных лидеров, включая президента США Джо Байдена, который сказал, что смерть Синвара даёт шанс на прекращение конфликта, отмечает Reuters.
Представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер заявил, что Соединённые Штаты хотят начать переговоры о прекращении огня и добиться освобождения заложников, так как Синвар отказывался вести переговоры.
«Это препятствие, очевидно, устранено. Невозможно предсказать, что это означает, что тот, кто заменит [Синвара], согласится на прекращение огня, но это действительно устраняет то, что в последние месяцы было главным препятствием к его достижению», — сказал он.
После того, как израильские власти подтвердили смерть Синвара, возле Министерства обороны Израиля в Тель-Авиве собрались демонстранты и сторонники семей, чьи родные все ещё удерживается в заложниках в Газе. Они призвали правительство немедленно заключить соглашение об освобождении заложников.
• Ранее Нетаньяху неоднократно говорил, что Израиль будет вести войну до полной победы над ХАМАС. «Израиль будет сражаться до тех пор, пока мы не уничтожим военный потенциал ХАМАС и его власть в Газе и не вернём всех наших заложников домой. Именно это означает полную победу. Ни на что меньшее мы не согласимся», — сказал он, выступая в Конгрессе США в июле 2024 года.
• В конце сентября Израиль начал наносить массированные удары по, как утверждает израильская сторона, объектам «Хезболлы» в Ливане, а в октябре расширил наземную операцию на юге страны.