Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 17 октябрь куни маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолиятига оид қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар имзолади. Ўзгартишлар Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан 23 июлда қабул қилинди ва Сенат томонидан 20 сентябрь куни маъқулланди. Улар ўтган йили янги таҳрирда қабул қилинган Конституцияга мувофиқ ишлаб чиқилган.
Энг асосий ўзгаришлардан бири — туман (шаҳар, вилоят) ҳокими ва халқ депутатлари кенгаши раиси лавозимлари бўлинди. Ҳозирги вақтга қадар ҳокимлар тегишли ҳудудда вакиллик (кенгаш) ва ижро этувчи (ҳукумат) ҳокимиятни бир вақтнинг ўзида бошқарган, бу эса ҳокимиятда қўллаб-қувватлаш ва рақобат принцибини бузган.
Бу ўзгариш вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгашлари ҳамда ҳокимлари учун октябрь сайловидан кейин, туман ва шаҳар кенгашлари ҳамда ҳокимлари учун эса 2026 йил 1 январдан эътиборан кучга киради.
Янгиланган қонунга кўра, ҳоким кенгаш депутати бўлиши мумкин. У депутат сифатида Сенат аъзоси этиб сайланиши мумкин.
Вилоят ёки Тошкент шаҳар ҳокими лавозимига номзод кенгашда унинг номзодини кўриб чиқишда ҳудудни истиқболдаги ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурини тақдим этади.
Бир вилоят, туман ёки шаҳар ҳокими лавозимини икки йилдан ортиқ муддатда кетма-кет эгаллаш тақиқланди. Шундай талаб кенгаш раиси учун ҳам жорий этилади.
Вилоят ҳокимларига Вазирлар Маҳкамаси билан келишган асосда шаҳар ҳокимларини ягона бошқарув органларини ташкил қилган ҳолда туман ҳокимларига (шаҳар таркибига кирувчи туманлар бундан мустасно) бўйсунади. Бундай қарор вилоят кенгаши томонидан тасдиқланиши керак.
Кенгашлар ва ҳокимлар томонидан қабул қилинадиган ҳужжатларни маҳаллий давлат ҳокимияти органлари қарорларини ишлаб чиқиш, келишиш ва рўйхатдан ўтказишнинг Ягона электрон тизимида рўйхатдан ўтказиш талаби кучайтирилди. Тизимда рўйхатдан ўтказилмаган ҳужжатлар ҳақиқий эмас деб ҳисобланади ва ҳуқуқий оқибатларга сабаб бўлмайди.
Ҳокимларга Кенгашнинг қонунга зид қарорларини бекор қилиш учун Сенатга ёки судга мурожаат қилиш ҳуқуқи берилди. Бундан олдин ҳокимлар қарорни қайта кўриб чиқиш тўғрисида кенгашга таклиф билан мурожаат қилиши керак.
Кенгаш раиси кенгаш ваколатлари муддатига сайланади. Ушбу даврда у партия аъзолигини тўхтатиб туради ҳамда доимий ва бошқа комиссиялар, шунингдек партия гуруҳлари таркибига кириши мумкин эмас.
Кенгаш раиси, агар депутатларнинг учдан икки қисмидан кўпи овоз берса, кенгаш қарори билан лавозимидан муддатидан олдин озод этилиши мумкин.
Кенгашларга давлат органлари ва ташкилотларининг мансабдор шахсларига қонунлар, ҳудудни ривожлантириш дастурлари ва бошқа масалалар юзасидан сўровлар юбориш ваколати берилди.
Бундан ташқари, улар инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, жамият ва давлат манфаатларига таҳдид солаётган, ҳудуднинг хавфсизлиги ва барқарор ривожланиши асосларига салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган факт ва воқеаларни ўрганиш мақсадида текширувлар ўтказиши мумкин.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 октября подписал поправки в законодательство, касающиеся деятельности органов государственной власти на местах. Поправки были приняты Законодательной палатой Олий Мажлиса 23 июля и одобрены Сенатом 20 сентября. Они разработаны в соответствии с принятием новой редакции Конституции в прошлом году.
Одно из главных изменений — разделение должностей хокима района (города, области) и председателя кенгаша народных депутатов. До настоящего времени хокимы одновременно возглавляли представительную (кенгаш) и исполнительную (хокимият) власть на соответствующей территории, что нарушало принцип сдержек и противовесов во власти.
Это изменение вступит в силу для кенгашей и хокимов областей и Ташкента после октябрьских выборов, а для районных и городских кенгашей и хокимов — с 1 января 2026 года.
Согласно обновлённому закону, хоким может быть депутатом кенгаша. Как депутат он может избираться членом Сената.
Кандидат на должность хокима области или Ташкента при рассмотрении его кандидатуры в кенгаше будет представлять программу социально-экономического развития территории на перспективу.
Занимать пост хокима одной и той же области, района или города более двух пятилетних сроков подряд запрещено. Такое же требование вводится для председателя кенгаша.
Хокимам областей разрешено по согласованию с Кабинетом министров подчинять хокимов городов хокимам районов (за исключением районов, входящих в состав города) с образованием единых органов управления. Такое решение должно быть утверждено областным кенгашем.
Усилено требование по регистрации актов, принимаемых кенгашами и хокимами, в Единой электронной системе разработки, согласования и регистрации решений органов государственной власти на местах. Не зарегистрированные в системе акты считаются недействительными и не влекут за собой правовых последствий.
Хокимам предоставлено право обращаться в Сенат или в суд за отменой противоречащих законодательству решений кенгаша. До этого хокимы должны обратиться в кенгаш с представлением о пересмотре решения.
Председатель кенгаша избирается на срок полномочий кенгаша. В этот период он приостанавливает членство в партии и не может вступать в состав постоянных и других комиссий, а также партийных групп.
Председатель кенгаша может быть досрочно освобождён от должности по решению кенгаша, если за это проголосуют более двух третей депутатов.
Кенгаши получили полномочия направлять запросы должностным лицам госорганов и организаций по вопросам исполнения законов, программ развития территории и другим.
Кроме того, они могут проводить расследования в целях изучения фактов и событий, создающих угрозу правам и свободам человека, интересам общества и государства, способных оказать негативное воздействие на основы безопасности и устойчивого развития территории.