Келажакдаги ҳамкорликни мавжуд бўлмаган пойдеворлар устига қуриб бўлмайди, дейишади. Яхшиямки, Ўзбекистон ва Чехия ўртасидаги муносабатларнинг илдизлари мустаҳкам, уларнинг асоси тарихдир. Чехиянинг Марказий Осиёдаги асосий ҳамкори бўлган Ўзбекистон келажакдаги ҳамкорлик учун улкан имкониятларга эга ва унинг бой ўтмиши бу ҳамкорлик учун илҳом бахш этади.
Буни кўпчилик билмаса керак, лекин ўтган йигирма йил давомида ҳар икки давлатнинг олимлари ва археологлари биргаликда ишладилар, Искадартепадаги қадимий қабрлар ва Пасчурт водийсидаги аҳоли пунктлари каби темир ва бронза даврига мансуб тарихий бойликларни, уларнинг яхши сақланиб қолган суғориш тизимлари билан тўлиқ кашф этдилар.
Ўтмиш бизни шакллантирса-да, келажак бизнинг эътиборимизни талаб қилади. Биз ўзимиздан олдинги ҳамкасбларимиз барпо этган мустаҳкам пойдеворга таянишга масъулмиз. Гарчи бизни минглаб километрлар ажратиб турадиган бўлса-да, халқларимиз ўртасидаги ришталар замонавий дипломатик алоқалар расмийлаштирилишидан анча олдин шаклланган чуқур илдизларга эга. Чехиялик муҳандислар, олимлар ёки тадқиқотчилар ҳиссаси бўладими, ҳамкорликнинг умумий тарихи ва ўзаро ҳурмат келажакда янада кучли шериклик учун мукаммал асос яратади.
Ўтган йил икки томонлама муносабатларимизда ҳайратланарли янги саҳифа бошланди. Бош вазир Петр Фиаланинг Тошкентга ва бош вазир Абдулла Ариповнинг Прагага амалга оширган тарихий ташрифлари шунчаки рамзий маънога эга бўлмай, кенгайтирилган ҳамкорлик тузилмасини яратишга олиб келди ва шериклик алоқаларини янги босқичга олиб чиқди. Бу Ўзбекистоннинг минтақада ягона ўзига хос хусусияти бўлиб, Марказий Осиёда Чехия билан бундай кенг қамровли келишувга эга бўлган ягона давлатлигини билдиради.
Ҳукумат даражасида яхши алоқаларга эга бўлиш бошқа нарса, аммо одамлар ўртасидаги алоқалар яхши ишламаса, бу — бефойда. Одамлар орасидаги яхши алоқалар ҳар икки томонни ҳам янги қарашлар ва ғоялар билан бойитиб бораётган жонли мулоқотлар ва ривожланаётган алоқаларни таъминлайди. Буларнинг барчаси Тошкент ва Прага ёки Карлови Вари ўртасидаги тўғридан-тўғри авиақатнов орқали осонлаштирилди.
Ташқи ишлар вазири сифатида мен ушбу ҳамкорликни мустаҳкамлашда давом этиш учун Тошкентга келдим. Бизнинг ҳамкорлигимиз турли соҳаларни — темирйўл, инфратузилма, энергетика ва бошқа соҳаларни қамраб олади.
Чехия, шунингдек, Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги алоқаларни чуқурлаштириш, жумладан, режалаштирилаётган Кенгайтирилган шериклик тўғрисидаги битимнинг қатъий тарафдори ҳисобланади.
Чехия ҳам, Ўзбекистон ҳам фаровон келажак сари интилаётган экан, биз халқларимиз ўсиши учун барқарорлик ва тинчлик зарурлигини тан оламиз. Чехия Ўзбекистон суверенитети ва ҳудудий яхлитлигининг содиқ тарафдори бўлиб, биз халқаро ҳамжамиятни БМТ Низоми ва халқаро ҳуқуқни ҳимоя қилишга чақирамиз.
Суверенитет ва чегаралар дахлсизлигини ҳурмат қилиш, айниқса, Россиянинг Украинага қарши давом этаётган тажовузкорлиги нуқтаи назаридан, ҳозирги оғир дамларда ҳар қачонгидан ҳам муҳимроқдир. Биз Россияни урушни тугатишга, қўшниларига таҳдид қилишни бас қилишга ва халқаро ҳуқуқ тамойилларига қайтишга чақирамиз.
Ҳамкорлигимиздан максимал даражада фойдаланиш учун бизда ҳамма нарса бор. Шундай қилиб, келинг, ишга киришайлик. Мен бу имкониятларни ҳақиқатга айлантириш учун зарур бўлган барча нарсани таъминлашга ҳаракат қиламан, ва Тошкентга ташрифим давомида айнан шу масала билан шуғулланаман.

Говорят, что нельзя построить будущее партнёрство на несуществующем фундаменте. К счастью, отношения между Узбекистаном и Чехией укоренены в прочной почве, фундаментом для них служит история. Узбекистан как ключевой партнёр Чехии в Центральной Азии имеет огромные перспективы сотрудничества.
Мало кто знает, но на протяжении двух десятилетий учёные и археологи обеих стран работали вместе, раскрывали исторические сокровища, такие как древние могилы в Искандар-тёпе и поселения в долине Пашурт с их хорошо сохранившимися ирригационными системами, относящимися к железному и бронзовому векам.
В то время как прошлое формирует нас, будущее требует нашего внимания. Мы должны опираться на прочный фундамент, заложенный нашими предшественниками. И хотя нас разделяют тысячи километров, связь между нашими народами имеет глубокие корни, закреплённые задолго до того, как были установлены современные дипломатические отношения. Будь то вклад чешских инженеров, учёных или исследователей, эта общая история сотрудничества и взаимного уважения создаёт идеальную основу для ещё более прочного партнёрства в будущем.
Прошлый год ознаменовал начало новой впечатляющей главы в наших двусторонних отношениях. Исторические визиты премьер-министра Петра Фиалы в Ташкент и премьер-министра Абдуллы Арипова в Прагу были не просто символическими — они привели к созданию расширенной структуры сотрудничества, подняв наши отношения на новый уровень. Это уникальное отличие Узбекистана от других государств региона, поскольку это единственная страна в Центральной Азии, с которой Чехия поддерживает столь всеобъемлющее сотрудничество.
Одно дело — иметь хорошие контакты на правительственном уровне, но они теряют смысл, если контакты между людьми не работают столь же эффективно. Именно они обеспечивают живое взаимодействие и расширяют связи, которые обогащают обе наши стороны свежими взглядами и идеями. Всё это становится ещё проще благодаря прямому авиасообщению между Ташкентом и Прагой или Карловыми Варами.
Как министр иностранных дел я здесь, в Ташкенте, чтобы продолжать укреплять это партнёрство. Наше сотрудничество охватывает различные сферы — железнодорожная отрасль, инфраструктуру, энергетику и многое другое.
Чехия также является ярым сторонником углубления связей между Узбекистаном и Европейским союзом, включая предстоящее заключение Соглашение о расширенном партнёрстве и сотрудничестве.
Поскольку и Чехия, и Узбекистан стремятся к процветающему будущему, мы осознаем критическую необходимость стабильности и мира, чтобы позволить нашим странам развиваться. Чехия остаётся твёрдым сторонником суверенитета и территориальной целостности Узбекистана и призывает международное сообщество соблюдать Устав ООН и международное право.
Уважение суверенитета и неприкосновенности границ сейчас важнее, чем когда-либо, в эти трудные времена, особенно в свете продолжающейся агрессии России против Украины. Мы призываем Россию прекратить войну, перестать угрожать своим соседям и вернуться к принципам международного права.
У нас есть все необходимое, чтобы максимально использовать наше партнёрство. Так приступим же к работе! Я полон решимости превратить эти возможности в реальность и буду заниматься именно этим во время моего визита в Ташкент.
Kelajak bizniki!
Ян Липавский, министр иностранных дел Чехии
Визит главы МИД Чехии Яна Липавского в Узбекистан начнётся вечером 21 октября, основная программа запланирована на 22 октября.
Как ожидается, министр начнёт свою программу с лекции в Университете мировой дипломатии и экономики. Он встретится с министром иностранных дел Бахтиёром Саидовым, его также примет вице-премьер Джамишид Ходжаев. Это будет первый визит в Узбекистан министра иностранных дел Чехии с 1995 года.