Келажакдаги ҳамкорликни мавжуд бўлмаган пойдеворлар устига қуриб бўлмайди, дейишади. Яхшиямки, Ўзбекистон ва Чехия ўртасидаги муносабатларнинг илдизлари мустаҳкам, уларнинг асоси тарихдир. Чехиянинг Марказий Осиёдаги асосий ҳамкори бўлган Ўзбекистон келажакдаги ҳамкорлик учун улкан имкониятларга эга ва унинг бой ўтмиши бу ҳамкорлик учун илҳом бахш этади.
Буни кўпчилик билмаса керак, лекин ўтган йигирма йил давомида ҳар икки давлатнинг олимлари ва археологлари биргаликда ишладилар, Искадартепадаги қадимий қабрлар ва Пасчурт водийсидаги аҳоли пунктлари каби темир ва бронза даврига мансуб тарихий бойликларни, уларнинг яхши сақланиб қолган суғориш тизимлари билан тўлиқ кашф этдилар.
Ўтмиш бизни шакллантирса-да, келажак бизнинг эътиборимизни талаб қилади. Биз ўзимиздан олдинги ҳамкасбларимиз барпо этган мустаҳкам пойдеворга таянишга масъулмиз. Гарчи бизни минглаб километрлар ажратиб турадиган бўлса-да, халқларимиз ўртасидаги ришталар замонавий дипломатик алоқалар расмийлаштирилишидан анча олдин шаклланган чуқур илдизларга эга. Чехиялик муҳандислар, олимлар ёки тадқиқотчилар ҳиссаси бўладими, ҳамкорликнинг умумий тарихи ва ўзаро ҳурмат келажакда янада кучли шериклик учун мукаммал асос яратади.
Ўтган йил икки томонлама муносабатларимизда ҳайратланарли янги саҳифа бошланди. Бош вазир Петр Фиаланинг Тошкентга ва бош вазир Абдулла Ариповнинг Прагага амалга оширган тарихий ташрифлари шунчаки рамзий маънога эга бўлмай, кенгайтирилган ҳамкорлик тузилмасини яратишга олиб келди ва шериклик алоқаларини янги босқичга олиб чиқди. Бу Ўзбекистоннинг минтақада ягона ўзига хос хусусияти бўлиб, Марказий Осиёда Чехия билан бундай кенг қамровли келишувга эга бўлган ягона давлатлигини билдиради.
Ҳукумат даражасида яхши алоқаларга эга бўлиш бошқа нарса, аммо одамлар ўртасидаги алоқалар яхши ишламаса, бу — бефойда. Одамлар орасидаги яхши алоқалар ҳар икки томонни ҳам янги қарашлар ва ғоялар билан бойитиб бораётган жонли мулоқотлар ва ривожланаётган алоқаларни таъминлайди. Буларнинг барчаси Тошкент ва Прага ёки Карлови Вари ўртасидаги тўғридан-тўғри авиақатнов орқали осонлаштирилди.
Ташқи ишлар вазири сифатида мен ушбу ҳамкорликни мустаҳкамлашда давом этиш учун Тошкентга келдим. Бизнинг ҳамкорлигимиз турли соҳаларни — темирйўл, инфратузилма, энергетика ва бошқа соҳаларни қамраб олади.
Чехия, шунингдек, Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги алоқаларни чуқурлаштириш, жумладан, режалаштирилаётган Кенгайтирилган шериклик тўғрисидаги битимнинг қатъий тарафдори ҳисобланади.
Чехия ҳам, Ўзбекистон ҳам фаровон келажак сари интилаётган экан, биз халқларимиз ўсиши учун барқарорлик ва тинчлик зарурлигини тан оламиз. Чехия Ўзбекистон суверенитети ва ҳудудий яхлитлигининг содиқ тарафдори бўлиб, биз халқаро ҳамжамиятни БМТ Низоми ва халқаро ҳуқуқни ҳимоя қилишга чақирамиз.
Суверенитет ва чегаралар дахлсизлигини ҳурмат қилиш, айниқса, Россиянинг Украинага қарши давом этаётган тажовузкорлиги нуқтаи назаридан, ҳозирги оғир дамларда ҳар қачонгидан ҳам муҳимроқдир. Биз Россияни урушни тугатишга, қўшниларига таҳдид қилишни бас қилишга ва халқаро ҳуқуқ тамойилларига қайтишга чақирамиз.
Ҳамкорлигимиздан максимал даражада фойдаланиш учун бизда ҳамма нарса бор. Шундай қилиб, келинг, ишга киришайлик. Мен бу имкониятларни ҳақиқатга айлантириш учун зарур бўлган барча нарсани таъминлашга ҳаракат қиламан, ва Тошкентга ташрифим давомида айнан шу масала билан шуғулланаман.

They say you can’t build a future partnership on non-existent foundations. Thankfully, the relationship between Uzbekistan and Czechia is rooted in solid ground, with history as its bedrock. Uzbekistan, a key partner for Czechia in Central Asia, holds immense promise for future cooperation, and the richness of its past offers inspiration for this collaboration.
Most people probably won’t know this, but over two decades, scientists and archaeologists from both nations have worked together, uncovering historical treasures like the ancient graves at Iskadar Tepa and settlements in the Paschurt Valley, complete with their well-preserved irrigation systems dating back to the Iron and Bronze Ages.
While the past shapes us, it’s the future that demands our focus. We have a responsibility to build upon the strong foundations laid by our predecessors. Though we may be separated by thousands of kilometers, the bond between our nations has deep roots, forged long before modern diplomatic ties were formalized. Whether through the contributions of Czech engineers, scientists or scholars, this shared history of cooperation and mutual respect provides the perfect platform for an even stronger future partnership.
Last year marked the beginning of an exciting new chapter in our bilateral relations. The historic visits of prime minister Petr Fiala to Tashkent and prime minister Abdulla Aripov to Prague weren’t just symbolic-they resulted in the establishment of an enhanced cooperation framework, elevating our ties to a new level. It’s a distinction that Uzbekistan holds uniquely in the region, being the only country in Central Asia with which Czechia enjoys such a comprehensive arrangement.
It’s one thing to have good contacts on the government level but it’s pointless unless the people-to-people contacts work just as well. They are what provides lively engagements and burgeoning connections that enrich together with fresh views and ideas both our sides. All these being made easier with a direct flight link between Tashkent and Prague or Karlovy Vary.
As minister of foreign affairs, I’m here in Tashkent to continue strengthening this partnership. Our cooperation spans across various fields-railways, infrastructure, energy and other.
Czechia is also a strong supporter of deeper ties between Uzbekistan and the European Union, including the upcoming Enhanced Partnership Cooperation Agreement.
As Czechia and Uzbekistan both strive toward a prosperous future, we recognize the critical need for stability and peace to allow our nations to grow. Czechia stands as a staunch supporter of Uzbekistan’s sovereignty and territorial integrity and we call on the international community to uphold the UN Charter and international law.
The respect for sovereignty and the inviolability of borders is more essential than ever in these trying times, especially in light of Russia’s ongoing aggression against Ukraine. We urge Russia to end the war, stop threatening its neighbours and return to the principles of international law.
We have everything it takes to make the most of our partnership. So, let’s get to work. I’m committed to ensuring we turn these opportunities into reality and I’ll be doing exactly that during my visit to Tashkent.