Шавкат Мирзиёев БРИКС саммитида иштирок этиш учун 23−24 октябрь кунлари Қозон шаҳрида амалий ташриф билан бўлади, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Ўзбекистон раҳбари Россия томони раислигида ўтадиган «БРИКС плюс» форматидаги ялпи сессияда сўзга чиқади.
«Учрашув кун тартибидан инклюзив ва барқарор тараққиётни таъминлаш мақсадида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ўрин олган. Шунингдек, глобал сиёсатнинг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинади», — дейилади баёнотда.
Президент қатор икки томонлама учрашувлар ўтказишни ҳам режалаштирмоқда.
БРИКС ассоциацияси 2006 йилда ташкил этилган. Ҳозирда Бразилия, Россия, Ҳиндистон, Хитой, Жанубий Африка, БАА, Эрон, Миср ва Эфиопия унинг аъзолари ҳисобланади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23−24 октября посетит с рабочим визитом Казань для участия в саммите стран объединения БРИКС, сообщила пресс-служба главы государства.
Глава Узбекистана выступит на пленарной сессии саммита в формате «БРИКС плюс», который пройдёт под председательством российской стороны.
«В повестку дня встречи вошли вопросы расширения международного сотрудничества в целях обеспечения инклюзивного и устойчивого развития. Будут также рассмотрены актуальные аспекты глобальной политики», — говорится в сообщении.
Президент также планирует провести ряд двусторонних встреч.
Объединение БРИКС было основано в 2006 году. На сегодня его членами являются Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР, ОАЭ, Иран, Египет и Эфиопия.