Шавкат Мирзиёев раислигида 21 октябрь куни «Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси доирасидаги ишлар натижадорлиги ва келгусидаги устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Президент Маҳаллалар уюшмаси раиси Қаҳрамон Қуронбоев ва Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси Актам Ҳайитовга октябрь-ноябрь ойларида 40 миллион туп кўчат экишнинг янги тизимини жорий этиш вазифасини топширди.
дарахт экиш, маҳалла еттилиги, яшил макон
Хусусан, «маҳалла еттилиги» ҳар бир маҳаллада 30 тадан камбағал оила хонадонига 20 тупдан, 20 минг якка ёлғиз кексалар хонадонига 10 тупдан мевали дарахтлар тарқатади. Шунингдек, еттилик ўзига бириктирилган кўчаларда жами 6 миллион дона манзарали дарахт экишни ташкиллаштириши муҳимлиги қайд этилди («еттилик»нинг ҳар бир аъзосига 100 тупдан кўчат тўғри келади).
Бу жараёнга 140 мингдан ортиқ уйбоши ва кўчабошилар ҳам жалб этилиб, улар кўчалар, уйлар ва кўп қаватли бинолар атрофига 3 миллион дона мевали ва манзарали дарахт экилишини таъминлайди.
Ўрмон хўжалиги агентлигига барча маҳаллаларда ярмаркалар ташкил этиб, 30 миллион туп кўчат етказиб бериш вазифаси юклатилди. 20 мингдан зиёд таълим муассасаси ва шифохона ҳудудида 2,5 миллион туп, ёшларга ажратилган 60 минг гектар ерда 1,5 миллион туп (10 тадан) дарахт экиш мумкинлиги таъкидланди. Ҳокимликлар ва вазирликлар томонидан кузда 40 миллион туп кўчат экиш режалаштирилган.
Президент, шунингдек, телевидение, радио, газета ва ижтимоий тармоқлар орқали маҳалла оқсоқоллари ва фаоллари, жамоат арбоблари, санъаткорлар ва спортчилар иштирокида кўчат экиш бўйича тарғибот ишларини ташкил этишни топширди.
Йиғилишда мутасаддиларга 13 та халқаро автомобиль йўлларида амалга ошириб, 9 миллион туп кўчат экиш топширилди. Бунинг учун яна 2 минг километр автомобиль йўллари ёқаси дарахт экиш учун 10 минг нафар фуқаро ва тадбиркорларга бўлиб берилади. Тошкент-Самарқанд ва Самарқанд-Қарши темир йўл линиялари бўйлаб ҳам кўчатлар экилади. Дала четларида 21 миллион туп терак, тут ва узум экилади.
Мудофаа вазирлиги 200 минг туп, ички ишлар, миллий гвардия ва фавқулодда вазиятлар тизимларининг ҳар бири 100 минг тупдан кўчат экишга масъул бўлади. Чиқинди полигонлари атрофида «яшил белбоғ» барпо этилади.
Президент мамлакат иқлимига мос кўчатларни кўпайтириш зарурлигини таъкидлади. Хусусан, Фанлар академияси, экология хизматлари, қишлоқ, сув ва ўрмон хўжалиги ташкилотлари, карантин тизимидаги илмий-тадқиқот муассасалари, олий таълим муассасалари, ин витро лабораториялари билан самарали ҳамкорлик қилиб, уруғлик ва кўчат етиштиришдан 2−3 баробар кўп даромад олиш мумкинлиги айтилди.
Нукус, Арнасой, Қоракўл, Муборакда кейинги йилда сувсизлик ва шўрга чидамли галофит ўсимликларидан иборат 4 та боғ барпо қилинади. Шунингдек, Қорақалпоғистон, Бухоро, Жиззах, Навоий, Қашқадарё, Сурхондарё, Хоразмдаги 250 минг гектар чўлда сув талаб этмайдиган саксовул, қандим, черкез уруғлари дронлар ёрдамида экилади.
Баҳорда ўрмон хўжаликларида соғлом она плантацияларни танлаш орқали йилига 1500 тонна уруғ тайёрлаш, Жанубий Корея тажрибаси асосида қурғоқчиликка чидамли, иқлим шароитига мослашган ўсимликлардан ёпиқ илдиз тизими ва ин витро усулида 2 миллион дона кўчат етиштириш йўлга қўйилади.
Самарқанд, Хоразм, Тошкент вилоятлари ва Фарғона водийсидаги Маҳмуд Мирзаев номидаги институт ерларида йилига 10 миллион туп мевали дарахт кўчатлари етиштириш режалаштирилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 октября провёл совещание, на котором обсуждались результаты работы в рамках общенационального проекта «Яшил макон».
Президент поручил председателю Ассоциации махаллей Узбекистана Кахрамону Куранбаеву и председателю Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Актаму Хаитову реализовать новую систему посадки 40 миллионов саженцев деревьев в октябре-ноябре.
Кахрамон Куранбаев.Кахрамон Куранбаев.
В частности, «махаллинской семёрке» поручено обеспечить посадку по 20 саженцев плодовых деревьев в домах 30 малообеспеченных семей в каждой махалле и по 10 саженцев в домах 20 тысяч одиноких пожилых людей. Кроме того, было отмечено, что они также организуют посадку 6 млн декоративных деревьев (каждый член «семёрки» — по 100 штук).
К этому процессу также привлекут свыше 140 тысяч домкомов и кучабоши (старший по улице), которые должны обеспечить посадку 3 млн фруктовых и декоративных деревьев вокруг улиц, домов и многоквартирных зданий.
Агентству лесного хозяйства поручено организовать ярмарки во всех махаллях и поставить 30 миллионов саженцев. Отмечено, что на территории более 20 тысяч образовательных учреждений и больниц можно посадить 2,5 миллиона деревьев, а на 60 тысячах гектаров земель, выделенных молодёжи, — 1,5 миллиона деревьев (по 10 штук). Хокимиятами и министерствами планируется осенью посадить 40 миллионов саженцев.
Президент также поручил организовать пропаганду посадки деревьев с участием старейшин и активистов махаллей, общественных деятелей, артистов и спортсменов через телевидение, радио, газеты и соцсети.
Вдоль 13 международных автомобильных дорог планируется высадить 9 миллионов саженцев. Ещё 2000 км придорожных участков будут распределены между 10 тысячами граждан и предпринимателей для этих целей. Саженцы будут также высажены вдоль железнодорожных линий Ташкент-Самарканд и Самарканд-Карши. На окраинах полей будет выращен 21 млн деревьев тополя, шелковицы и винограда.
Министерство обороны будет отвечать за посадку 200 тысяч саженцев, а системы Министерства внутренних дел, Национальной гвардии и Министерства по чрезвычайным ситуациям — по 100 тысяч саженцев. Вокруг мусорных полигонов планируется создать «зелёный пояс».
Президент указал, что необходимо увеличить количества саженцев, приспособленных к климату страны. В частности, при эффективном сотрудничестве с Академией наук, экологическими службами, организациями сельского, водного и лесного хозяйства, научно-исследовательскими учреждениями системы карантина, высшими учебными заведениями, лабораториями in vitro можно получить в 2−3 раза больше дохода от выращивания семян и саженцев.
В Нукусском, Арнасайском, Каракульском и Мубарекском районах в следующем году будут созданы 4 сада с засухоустойчивыми и солеустойчивыми галофитами. Также на 250 тысячах га пустынь Каракалпакстана, Бухарской, Джизакской, Навоийской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Хорезмской областей с помощью дронов будут высеяны не требующие воды семена саксаула, кандыма и черкеза.
Весной путём отбора здоровых материнских плантаций в лесных хозяйствах планируется заготавливать 1500 тонн семян в год, а на основе опыта Южной Кореи наладить получение 2 миллионов саженцев засухоустойчивых, приспособленных к климатическим условиям растений методом закрытой корневой системы и in vitro.
На землях института имени Махмуда Мирзаева в Самаркандской, Хорезмской, Ташкентской областях и Ферганской долине намечено выращивать 10 миллионов саженцев фруктовых деревьев в год.
На совещании президент сообщил, что свыше миллиона деревьев высажены на землях без оросительной системы или приписаны в отчётах в рамках проекта «Яшил макон». «Почему заместитель генпрокурора сидит молча? Чем заняты 75 сотрудников? Где контроль?», — спросил глава государства.