Март ойидан буён Ўзбекистоннинг Венгриядаги элчиси лавозимида ишлаб келаётган Ойбек Шахавдинов бир вақтнинг ўзида Ўзбекистоннинг Хорватиядаги элчиси бўлди.
23 октябрь куни у Загребда Хорватия Ташқи ва Европа ишлари вазирлиги протокол департаменти бошлиғи Мирта Еленц Жупанга ишонч ёрлиқлари нусхаларини топширди, деб хабар бермоқда Ўзбекистоннинг Венгриядаги элчихонаси Telegram канали.
Икки томонлама муносабатлар тарихида бу Ўзбекистоннинг Хорватиядаги биринчи элчиси ҳисобланади (қароргоҳи Будапештда).
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Хорватия ўртасида турли соҳалар, жумладан, иқтисодиёт, маданият ва таълим соҳаларидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Мирте Эленц Жупан Ойбек Шахавдиновга муваффақиятли фаолият тилади ва Ўзбекистон элчиси этиб тайинланиши икки томонлама муносабатлар ривожида янги босқич бўлишига ишонч билдирди.
Эслатиб ўтамиз, Ойбек Шахавдинов Ўзбекистоннинг қароргоҳи Будапештда жойлашган Венгриядаги биринчи элчиси ҳам ҳисобланади. Бунгача Ўзбекистоннинг Венгриядаги элчиси Австриядаги элчи ҳам бўлган. Ойбек Шахавдинов ундан аввал ТИВнинг Европа давлатлари ва Европа Иттифоқи институтлари билан ҳамкорлик бошқармаси бошлиғи лавозимида ишлаган.

Oybek Shakhavdinov, who has been serving as Uzbekistan’s ambassador to Hungary since March, has also been appointed the country’s ambassador to Croatia.
On 23 October, he presented copies of his credentials to head of the Protocol at the Croatian Ministry of Foreign and European Affairs Mirta Jelenc Župan in Zagreb, the Telegram channel of Uzbekistan’s embassy in Hungary said.
Oybek Shakhavdinov became the first even ambassador of Uzbekistan to Croatia, with residence in Budapest.
During the meeting, the prospects of cooperation between Uzbekistan and Croatia in various fields, including economy, culture and education, were discussed.
Mirta Jelenc Župan wished Oybek Shakhavdinov success on his new post and expressed confidence that the appointment of the ambassador of Uzbekistan would start a new phase in bilateral relations.
Oybek Shakhavdinov is Uzbekistan’s first ambassador to Hungary with residence in Budapest. Previously, Uzbekistan’s ambassador to Hungary was the ambassador to Austria.
Prior to his current role, Shakhavdinov headed Department for Cooperation with European Countries and EU Institutions at Uzbekistan’s Ministry of Foreign Affairs.