Бош прокуратура атмосфера ҳавосининг сифати ёмонлиги ҳақидаги хабарлар кўпайиб бораётган бир пайтда атроф-муҳитга таъсири юқори бўлган I ва II тоифали саноат корхоналари учун чанг ва газ тозалаш ускуналарини ўрнатиш бўйича 2024 йилга режалаштирилган ишлар кечикаётганини маълум қилди.
Хусусан, Бош прокуратура маълумотларига кўра, Тошкент вилоятидаги 27 та корхонадан фақат 19 тасида, Тошкент шаҳридаги 31 та корхонадан эса фақат 8 тасида чанг-газ тозалаш ускуналари ўрнатилган.
«Мавжуд вазиятдан келиб чиқиб, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги текширишлар Экология, Соғлиқни сақлаш, Транспорт, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Гидрометеорология хизмати агентлиги, Қурилиш соҳасида назорат инспекцияси ва бошқа мутасадди ташкилотлар мутахассислари жалб қилинган ҳолда бевосита Бош прокуратура томонидан жорий йилнинг 22 октябрь кунидан бошлаб амалга оширила бошланди», — дейилади хабарда.
Бош прокуратура томонидан аниқланган қонунбузилиши ҳолатлари алоҳида назоратга олиниши ҳамда улар бўйича кескин ва муросасиз чоралар кўриб борилиши таъминланади.
Шу билан бирга, Бош прокуратура пойтахт атмосфера ҳавосининг ифлосланишига нафақат қуруқ иқлим, қумли ва қумлоқ тупроқлар каби табиий омиллар, балки иқлим ўзгариши, саноат ва автотранспорт чиқиндилари ҳажмининг ортиши, мораторийга қарамай дарахтларнинг ноқонуний кесилиши, шунингдек, бош режалар тасдиқланмасдан амалга оширилаётган фаол қурилишлар ҳам таъсир қилаётганини қайд этди.
Ушбу омилларни ҳисобга олган ҳолда, прокуратура органлари сентябрь ойидан бошлаб бутун мамлакат бўйлаб режали текширувларни бошлаган. Асосий эътибор «Атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш тўғрисида»ги қонун ва атмосферага зарарли моддалар чиқиндиларини камайтириш ҳамда ҳаво ҳолатини яхшилашга қаратилган бошқа меъёрий ҳужжатлар ижросига қаратилмоқда.

Работы по установке пыле- и газоочистного оборудования, запланированные на 2024 год для промышленных предприятий I и II категории с высоким воздействием на окружающую среду, задерживаются, сообщила Генеральная прокуратура на фоне участившихся сообщений о плохом качестве атмосферного воздуха.
В частности, по данным Генпрокуратуры, из 27 предприятий Ташкентской области установка оборудования выполнена только на 19, а из 31 предприятия в Ташкенте — только на 8.
«Исходя из сложившейся ситуации, с 22 октября начаты проверки в Ташкенте и Ташкентской области под непосредственным руководством Генеральной прокуратуры с привлечением специалистов Министерства экологии, здравоохранения, транспорта, внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Узгидромета и Инспекции по контролю в сфере строительства», — говорится в сообщении.
Нарушения, выявленные прокуратурой, будут взяты на особый контроль, по ним будут приняты жёсткие и решительные меры, заверили в надзорном органе.
При этом в Генпрокуратуре отметили, что на загрязнение атмосферного воздуха столицы влияют не только такие природные факторы, как сухой климат и песчаные почвы, но и изменение климата, увеличение объёма выбросов от промышленности и автотранспорта, незаконная вырубка деревьев, несмотря на мораторий, а также активное строительство без утверждения генеральных планов застройки.
С учётом этих факторов органы прокуратуры, начиная с сентября, запустили плановые проверки по всей стране. Основное внимание уделяется исполнению законов «О защите атмосферного воздуха» и других нормативных документов, направленных на сокращение объёмов выбросов вредных веществ в атмосферу и улучшение состояния воздуха.