Шавкат Мирзиёев 23 октябрь куни Татаристон Республикасининг «Дўстлик» ордени билан тақдирланди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Таъкидланишича, ушбу давлат мукофотини Ўзбекистон раҳбарига Татаристон раиси Рустам Минниханов тантанали равишда топширган.
Президент Ўзбекистон ва Татаристон ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, халқлар ўртасида дўстлик ва ўзаро англашувни мустаҳкамлашга қўшган улкан ҳиссаси учун мукофотланган.
Мамлакат етакчиси Татаристон раҳбарига мукофот учун миннатдорлик билдириб, сўнгги йилларда ўзаро ҳамкорликда юқори натижаларга эришилганини мамнуният билан қайд этди ҳамда Татаристон халқига эзгу тилакларини билдирди, дейилади хабарда.
Қозон шаҳрига ташрифнинг биринчи кунида Шавкат Мирзиёев Ҳиндистон бош вазири Нарендра Моди, Туркия президенти Ражаб Тоййиб Эрдоған, ХХР Раиси Си Цзиньпин ва Миср президенти Абдулфаттоҳ ас-Сиси билан, шунингдек, БРИКС Янги тараққиёт банки президенти Дилма Русеф ҳамда Россия «Сбербанк» президенти ва бошқаруви раиси Герман Греф Герман Греф билан учрашувлар ўтказди.
БРИКС тўққизта давлат: Бразилия, Россия, Ҳиндистон, Хитой, Жанубий Африка, Бирлашган Араб Амирликлари, Эрон, Миср ва Эфиопия бирлашмасидир. У 2006 йил июнь ойида ташкил этилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев награждён государственной наградой Татарстана — орденом «Дуслык» («Дружбы»). Церемония состоялась после переговоров главы государства с раисом Татарстана Рустамом Миннихановым в Казани, где в эти дни проходит саммит «БРИКС плюс».
Как сообщила пресс-служба президента, награда вручена «за значительный вклад в развитие сотрудничества между Узбекистаном и Татарстаном, укрепление дружбы и взаимопонимания между народами».
На переговорах были рассмотрены вопросы наращивания многопланового сотрудничества регионов Узбекистана с Татарстаном.
Достигнута договорённость о продолжении интенсивных контактов и взаимных визитов, расширении деятельности совместных экономических и индустриальных зон на территории Узбекистана, говорится в сообщении.
В первый день визита в Казань Шавкат Мирзиёев провёл встречи и беседы с премьер-министром Индии Нарендрой Моди, президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, председателем КНР Си Цзиньпинем и президентом Египта Абдулфаттахом ас-Сиси, а также президентом Нового банка развития БРИКС Дилмой Русеф и президентом, председателем правления «Сбербанка» России Германом Грефом,
БРИКС — объединение девяти стран: Бразилии, России, Индии, Китая, Южной Африки, ОАЭ, Ирана, Египта и Эфиопии. Оно было основано в июне 2006 года.