Молиячи Отабек Бакиров Марказий банк «Пойтахт банк»ни хусусий банклар тоифасига ўтказганига эътибор қаратди.
Август ойида «Пойтахт банк» давлат банклари қаторига киритилган ва Тошкент ҳокимлигига қарашли бўлган бўлса, сентябрь ойида у хусусий банклар рўйхатида жойлашган.
Poytaxt Bank’нинг янги таъсисчиси 100% акцияларга эгалик қилувчи амирликларнинг Bond Investments Limited компанияси бўлди.
Эслатиб ўтамиз, бу Ўзбекистонда «Ипотека-банк» , «Ўзагроэкспортбанк» ва Asia Alliance Bank’дан (миллийлаштирилганидан сўнг у яна хусусийлаштирилди) кейинги давлат банкини хусусийлаштириш бўйича тўртинчи битим ҳисобланади.
Июнь охирида Давлат активларини бошқариш агентлиги БААнинг Bond Investments limited компанияси билан банкнинг 100% улушини 10 миллион долларга тўловни бирйўла амалга ошириш шарти билан сотиш бўйича келишувга эришганини маълум қилганди.
«Инвестор Бирлашган Араб Амирликларининг юқори суръатларда ривожланаётган инвестиция компанияларидан бири бўлиб, Das Holding LLC компанияси гуруҳи таркибида фаолият юритади. Холдинг гуруҳи Яқин Шарқ ва бутун дунёдаги диверсификацияланган бизнес соҳаларида фаолият юритувчи компаниялардан иборат. Таъкидлаш лозимки, холдинг гуруҳи БААда исломий ва рақамли банкни ўз ичига олган муваффақиятли банкларни ташкил этиш ва уларнинг фаолиятини юритиш тажрибасига эга. Ушбу тажриба Ўзбекистон банк секторида татбиқ этишга хизмат қилади», — деб ёзганди ДАБА матбуот хизмати.
Давактив битимни қонуний асосларда тўлиқ якунлаш учун инвестор «Пойтахт банк» акцияларини сотиб олиш мақсадида Марказий банкдан дастлабки рухсатномани олиши зарурлигини таъкидлаганди.
Spot Bond Investments Limited ўз веб-сайтига эга эмаслигини ёзганди. ДАБА инвестор Das Holding тузилмасининг бир қисми эканини даъво қилишига қарамай, бу ҳақда ҳеч қандай очиқ маълумот топилмаган.
25 июль куни Марказий банк бошқаруви раиси Мамаризо Нурмуратов «Пойтахт банк»ни сотиш бўйича битимни тасдиқлаш ниятида эканини маълум қилганди. БАА холдингини ўргангач, регулятор потенциал инвестор талабларга жавоб беради, деган хулосага келди, дея таъкидлаган у.
«Пойтахт банк» акционерлик тижорат турар жой-қурилиш жамғарма банки 2018 йил охирида ўз фаолиятини бошлаган. Унинг асосий вазифалари аҳоли ва юридик шахсларнинг уй-жойга бўлган эҳтиёжини қондириш бўйича ипотека кредити ва банк хизматларини кўрсатиш, шунингдек, арзон кўп қаватли уйлар қураётган пудратчиларга кредитлар беришдан иборат эди. Банк 2021 йилнинг май ойида сотувга қўйилган.

Государственный «Пойтахт банк» был приватизирован, следует из Единого государственного реестра предприятий и организаций (ЕГРПО).
Финансист Отабек Бакиров обратил внимание на то, что Центральный банк Узбекистана перевёл «Пойтахт банк» в категорию частных банков.
Если в августе «Пойтахт банк» числился среди госбанков и принадлежал хокимияту Ташкента, то в сентябре уже перешёл в список частных.
Новым учредителем Poytaxt Bank стала эмиратская компания Bond Investments Limited, которая владеет 100% долей.
Отметим, что это четвёртая сделка по приватизации государственного банка в Узбекистане после «Ипотека-банка», «Узагроэкспортбанка» и Asia Alliance Bank (после национализации он был снова приватизирован).
В конце июня Агентство по управлению госактивами сообщило о достижении договорённости с компанией Bond Investments из ОАЭ по продаже 100% пакета акций в банке с условием единовременного выкупа в размере 10 млн долларов.
«Инвестор является одной из самых быстрорастущих инвестиционных компаний в Объединённых Арабских Эмиратах, осуществляющей свою деятельность в структуре холдинговой компании Das Holding. В состав группы входят компании, работающие в самых разных отраслях бизнеса на Ближнем Востоке и по всему миру. Важно отметить, что группа имеет опыт создания и управления успешными банками в ОАЭ, включая исламский банк и цифровой банк. Она будет стремиться использовать этот опыт в банковском секторе Узбекистана», — заявили в АУГА.
В Госактиве отмечали, что инвестор должен получить первичное разрешение Центрального банка на приобретение акций «Пойтахт банка», чтобы полностью завершить сделку на юридических основаниях.
Spot писал, что Bond Investments Limited не имеет своего сайта. Несмотря на то, что АУГА утверждает, что инвестор входит в структуру Das Holding, открытых сведений об этом найти не удалось.
25 июля председатель правления Центробанка Мамаризо Нурмуратов заявил о намерении одобрить сделку по продаже «Пойтахт банка». После изучения холдинга из ОАЭ регулятор заключил, что потенциальный инвестор соответствует требованиям, подчеркнул он.
Акционерный коммерческий жилищно-строительный сберегательный «Пойтахт банк» начал работу в конце 2018 года. Его основными задачами было определено ипотечное кредитование и банковское обслуживание населения и юридических лиц в части удовлетворения их потребностей в жилье, а также предоставление кредитов подрядным организациям, строящим доступные многоквартирные дома. Банк был выставлен на продажу в мае 2021 года.