Ўзбекистоннинг Eriell KAM компанияси Афғонистонда газ қазиб олиш бўйича шартнома имзолади. Бу ҳақда 25 октябрь куни «Халқаро ҳамкорлик ташаббуслари ҳафталиги» доирасида Ўзбекистон президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев маълум қилди, деб хабар берди «Газета.uz» мухбири.
10 октябрь куни Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасида Афғонистон шимолидаги Жаузжон ва Фарёб вилоятларидаги Тути-Майдон участкасида табиий газни қидириш ва қазиб олиш бўйича шартнома имзолаган эди.
10 йиллик шартнома тахминан 1 миллиард долларлик сармояни ўз ичига олади: биринчи йилда 100 миллион доллар ва кейинги тўққиз йилда 900 миллион доллар.
Ҳужжат Афғонистон бош вазирининг иқтисодий масалалар бўйича ўринбосари Абдул Ғани Бародар Охунд ва Ўзбекистон президентининг махсус вакили Исматулла Иргашев иштирокида имзоланди.
Кон ва нефть вазири вазифасини бажарувчи Ҳидоятуллоҳ Бадри ишлаб чиқарилган газ дастлабки икки йилда 100 МВт электр энергияси ишлаб чиқариш учун ишлатилишини қайд этди.
Исматулла Иргашевнинг айтишича, Тути-Майдан конининг газ захиралари 3 триллион куб метрга баҳоланган, у 7 минг квадрат километрдан ортиқ майдонни эгаллайди.
«Муҳандис ва мутахассислар 8 та эски қудуқни қайта тиклаш ишларини ўрганмоқда. Газни ўзлаштириш бошланганидан сўнг дастлабки икки йилда бир неча миллиард куб метр газ қазиб олиш режалаштирилган. Шартларга кўра, Ўзбекистон 25 йил давомида бу соҳага ҳар йили 100 миллион доллар сармоя киритади ва 10 йилдан сўнг конни ўзлаштиришга йўналтирилган сармояни 1 миллиард долларгача оширади», — деди у.
Махсус вакилнинг қўшимча қилишича, Афғонистонда ишлаб чиқарилган газ газ қувурлари орқали Ўзбекистонга етказилади, қайта ишланади ва Афғонистон бозорига қайта берилади.
Иргашевга кўра, Ўзбекистон президенти ўз мамлакатида тинчлик ва иқтисодий ривожланишни таъминлашни бевосита минтақа билан боғлаган. «Яъни Марказий Осиё давлатларининг иқтисодий ривожланиши, тинчлигини таъминлаш ва шу нуқтаи назардан Афғонистонга алоҳида аҳамият қаратиб, афғон муаммосини иложи борича тезроқ ҳал қилиш ҳамда Афғонистонни бутун дунё ҳамжамиятга муносиб бўлган халқаро бир ҳамкорга айлантиришдан иборат. Бу қилган тўғри қарорларини дунё эътироф этмоқда», — деди у.
Eriell — 2004 йилда ташкил этилган нефть конлари хизматлари компаниялар гуруҳи. Нефть ва газ компаниялари учун қудуқларни қуриш ва қайта ишлаш хизматларини кўрсатади.
«Газета.uz» Eriell Group компаниясига ушбу лойиҳада иштирок этадими-йўқлигини аниқлаш учун сўров юборди, бироқ ҳозирча жавоб олмади.

Компания Eriell KAM из Узбекистана подписала контракт на добычу газа в Афганистане. Об этом 25 октября в рамках Недели международных партнёрских инициатив сообщил специальный представитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
10 октября Афганистан подписал с компанией из Узбекистана контракт на разведку и добычу природного газа на блоке Тути-Майдан в афганских провинциях Джаузджан и Фарьяб на севере страны, сообщило радио Ariana News, не указывая название компании.
Контракт на 10 лет включает инвестиции в размере около 1 млрд долларов: 100 млн долларов в первый год и 900 млн долларов в следующие девять лет.
Документ был подписан в присутствии вице-премьера Афганистана по экономическим вопросам Абдула Гани Барадара Ахунда и спецпредставителя президента Узбекистана Исматуллы Иргашева.
Исполняющий обязанности министра горнодобывающей промышленности и нефти Хидаятулла Бадри отметил, что в первые два года добываемый газ будет использоваться для выработки 100 МВт электроэнергии.
Исматулла Иргашев сообщил, что запасы газа месторождения Тути-Майдан оцениваются в 3 трлн кубометров, оно занимает площадь более 7000 кв. км. Реализацией проекта будет заниматься совместная узбекско-афганская совместная компания Eriell KAM.
«Инженеры и специалисты изучают восстановление работы 8 старых скважин… После начала освоения газа в первые два года планируется добывать несколько миллиардов кубометров газа. По условиям Узбекистан в это месторождение будет инвестировать по 100 млн долларов каждый год в течение 25 лет и за 10 лет доведёт инвестиции до 1 млрд долларов в освоение месторождения», — заявил он.
Спецпредставитель президента добавил, что добытый в Афганистане газ будет транспортироваться по газопроводам в Узбекистан, перерабатываться и поставляться для потребления на афганский рынок.
В Узбекистане в нефтегазовой сфере под брендом Eriell работает группа компаний, основанная в 2004 году. Она предоставляет услуги строительства и капитального ремонта скважин для компаний нефтегазовой отрасли. «Газета.uz» направила запрос в компанию Eriell Group, чтобы уточнить, эта ли компания участвует в проекте, но пока не получила ответ.