«Хориж фуқаросининг барча маълумотлари: қачон келгани, биометрик маълумотлари, қаерда ишлаши, қаерда рўйхатдан ўтгани, қаерда яшаши ва ҳоказолар электрон гувоҳномасига юкланади», — деди Собянин.
Унга кўра, рейдлар давомида полиция мигрантларнинг гувоҳномаларини ўқиш мосламалари ёрдамида текширади. Агар ҳужжатда бирор нарса нотўғри бўлса, полициячи чора кўриши шарт, дея қўшимча қилди Собянин. «Воқеани ўз гаджетига ёзиб олгандан кейин уни қўйиб юбора олмайди: агар унда қизил чироқ ёнса, демак мигрант қидирувда, қолиш муддатидан ошиб кетган, миграция режими бузилган», — деди у.
Бундан ташқари, 2025 йилдан бошлаб эксперимент доирасида Москва аэропортларида барча хорижликлар, жумладан, РФга кириш визасига муҳтож бўлмаганлар учун биометрик назорат жорий этилади.
«Москвага келгач, визасиз мамлакатлар фуқаролари биометрик назоратдан ўтади — суратга олиш, бармоқ излари. Шу мақсадда бундай эксперимент ўтказиш имконияти тўғрисида федерал қонун қабул қилинди», — дея аниқлик киритди Собянин. Унинг сўзларига кўра, бу «жиноятларни фош қилишнинг янги босқичига чиқиш» имконини беради.
• Сентябрда РФ Давлат думаси раиси Вячеслав Володин меҳнат муҳожирларига ўз оилаларини мамлакатга олиб келишни тақиқловчи қонун лойиҳаси тайёрланаётганини маълум қилганди.
• Москвадаги «Крокус сити ҳолл»да 140 дан ортиқ одам ҳалок бўлган, яна 500 дан ортиғи жароҳатланган терактдан сўнг Россия ҳукумати мигрантларга қарши риторикасини кучайтира бошлади. ИШИД-Хуросон (ИШИД-К) ҳужум учун жавобгарликни ўз зиммасига олди. Бу ишда Марказий Осиё давлатларидан келган мигрантлар гумонланмоқда.

В Москве с 2025 года в экспериментальном режиме мигрантам начнут выдавать электронные удостоверения, сообщил мэр российской столицы Сергей Собянин в интервью ТАСС.
«В электронное удостоверение иностранного гражданина будет закачана вся информация: когда приехал, какие биометрические данные, где он работает, где прописан, где зарегистрирован и так далее», — заявил Собянин.
По его словам, полицейские во время рейдов будут проверять удостоверения мигрантов при помощи считывающих устройств. Если с документом что-то окажется не так, добавил Собянин, полицейский будет обязан принять меры. «Отфиксировав у себя на гаджете эту историю, он не может его уже отпустить: если там горит красным, что он находится в розыске, что он просрочил время пребывания, что у него есть нарушение миграционного режима», — сказал он.
Кроме того, с 2025 года в рамках эксперимента в аэропортах Москвы введут биометрический контроль для всех иностранцев, в том числе для тех, кому не нужна въездная виза в РФ.
«По прилёте в Москву граждане из безвизовых стран будут проходить биометрический контроль — фотографирование, отпечатки пальцев. Для этого принят федеральный закон о возможности проведения такого эксперимента», — уточнил Собянин. По его словам, это позволит «выйти на новый уровень раскрываемости преступлений».
- В сентябре председатель Государственной думы РФ Вячеслав Володин сообщил о подготовке законопроект, который запретит трудовым мигрантам привозить в страну свои семьи.
- Российские власти начали ужесточать риторику в отношении мигрантов после теракта в «Крокус Сити Холле», в результате которого погибли более 140 человек, ещё свыше 500 пострадали. Ответственность за теракт взял на себя ИГИЛ-Хорасан (ИГИЛ-К). Подозреваемыми по делу проходят выходцы из стран Центральной Азии.