Январь-сентябр ойларида Ўзбекистонда инфляцияни ҳисобга олмаганда ўртача номинал ҳисобланган иш ҳақи йиллик кўрсаткичда (2023 йилнинг январь-сентябрига нисбатан) 16,4 фоизга — 4,42 миллион сўмдан 5,15 миллион сўмга ўсди, дейилади президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳисоботида.
Ўсиш аввалги йилларга нисбатан секинлашди. Таққослаш учун: ўтган йилнинг тўққиз ойида номинал иш ҳақи (2022 йилнинг январь-сентябрь ойларига нисбатан) 18,5 фоизга ошган, 2022 йилнинг ушбу даврида ўсиш 25,4 фоизни ташкил этганди.
Бу даврда инфляция 10,46 фоизни ташкил этди.
Номинал ҳисобланган иш ҳақи юридик шахсларнинг (қишлоқ хўжалиги корхоналари ва кичик бизнес субъектлари бундан мустасно) маълумотлари асосида ҳисобланади. Ўртача иш ҳақини аниқлаш учун меҳнат дафтарчалари бўлган ишчиларнинг даромадлари, шунингдек, шахсий даромад солиғи ва касаба уюшма жамғармасига бадаллар тўланган ҳолда уларга бериладиган нафақалар, иш ҳақи, рағбатлантириш ва компенсация тўловлари ҳисобга олинади.
ўртача иш ҳақи
Ҳудудлар кесимида энг юқори ўртача номинал иш ҳақи Тошкент шаҳрида сақланиб қолди, у йиллик кўрсаткичда 20,1 фоизга (2023 йил январь-сентябридаги 20,2 фоизга нисбатан) — 7,19 миллион сўмдан 8,68 миллион сўмгача ўсди.
Кейинги ўринларда Навоий вилояти — 5,7 миллиондан 6,6 миллион сўмга (16% га нисбатан +14,6%), Тошкент вилояти — 4,4 миллиондан 4,95 миллион сўмга (16,2% га нисбатан +12%), Андижон — 3,85 миллиондан 4,46 миллион сўмга (18,7% га нисбатан +16,2%) ва Бухоро вилоятида — 3,78 миллиондан 4,2 миллион сўмгача (+18,3% га нисбатан +10,6%).
Қашқадарё вилояти охирги ўринда — 3,2 миллиондан 3,63 миллион сўмгача (+11,9% га нисбатан +11,2%).
Иш ҳақининг ўсиш суръати ўтган йилги кўрсаткичдан фақат Сирдарё вилоятида юқори бўлди — 3,53 миллион сўмгача (13,8% га нисбатан 15,1%).
Пойтахт ва ҳудудлар ўртасидаги иш ҳақи фарқи кенгайишда давом этмоқда. Хусусан, энг юқори (Тошкент) ва энг паст (Қашқадарё) иш ҳақи ўртасидаги фарқ 2,24 баробардан 2,39 баробарга ошди. 2023 йил якунига кўра бу кўрсаткич 2,25 баробар, 2022 йилда — 2,18 баробар, 2021 йилда — 2,06 баробар, 2020 йилда эса 1,97 баробарни ташкил қилган.
Фаолият турлари бўйича энг юқори ўртача иш ҳақи банк, молия ва суғурта соҳаларида сақланиб қолмоқда, гарчи ўсиш суръати пасайган бўлса-да (30,2 фоиздан 13,1 фоизга) улар бир йил давомида 12,8 миллион сўмдан 14,49 миллион сўмгача ўсди. Ахборот ва коммуникациялар соҳаси 23,7 фоизга — 10,3 миллион сўмдан 12,8 миллион сўмга (2023 йил январь-сентябрида ўсиш 43,7 фоизни ташкил этганди), ташиш ва сақлаш соҳаси — 8,07 миллион сўмга (37,4 фоизга нисбатан 20,7 фоиз), саноат — 6,29 миллион сўмга (16,4 фоизга нисбатан 14,8 фоиз) ошди.
Савдо иш ҳақи бўйича қурилиш секторини ортда қолдирди — 6,04 млн (+25%) 5,7 млн сўм (+10,7%).
Энг паст ўртача ойлик иш ҳақи ҳамон соғлиқни сақлаш соҳасида — 2,92 миллион сўмдан 3,3 миллион сўмгача (ўтган йилги 16,4 фоизга нисбатан 12,9 фоизга ўсиш) ва таълим соҳасида — 3,05 миллион сўмдан 3,48 миллион сўмгача (17 фоизга нисбатан +14,3 фоиз) сақланиб қолмоқда. Ўқитувчилар ва шифокорлар иш ҳақининг ўсиш суръати ҳам бироз секинлашди, шу сабабли бу соҳаларда иш ҳақи ва республика даражаси ўртасидаги тафовут ортди.
Хусусан, агар 2022 йилнинг январь-сентябрь ойларида таълим соҳасида иш ҳақи республика даражасидан 30,3 фоиз пунктига паст бўлган бўлса, 2024 йилнинг тўққиз ойи якуни бўйича бу фарқ 32,4 ф.п. га ошди. Соғлиқни сақлаш соҳасида эса 32,7 дан 35,9 ф.п. гача ўсди.

За январь-сентябрь средняя номинальная начисленная заработная плата без учёта инфляции в Узбекистане выросла на 16,4% в годовом выражении (к январю-сентябрю 2023 года) — с 4,42 млн до 5,15 млн сумов, следует из отчёта Агентства статистики при президенте.
Рост замедлился по сравнению с прошлыми годами. Для сравнения: за девять месяцев прошлого года (по сравнению с январём-сентябрём 2022 года) номинальные зарплаты выросли на 18,5%, за этот период 2022 года рост составлял 25,4%.
Инфляция за этот период составила 10,46%.
Номинальная начисленная зарплата рассчитывается на основе сведений юрлиц (без учёта сельскохозяйственных предприятий и малого бизнеса). Для определения средней зарплаты учитываются доходы работников с трудовыми книжками, а также их надбавки, вознаграждения, стимулирующие и компенсационные выплаты с удерживаемым налогом на доходы физлиц и отчислениями в профсоюзный фонд.
По регионам самая высокая средняя номинальная зарплата сохранилась в Ташкенте, которая в годовом выражении прибавила 20,1% (против 20,2% в январе-сентябре 2023 года), увеличившись с 7,19 млн до 8,68 млн сумов.
Следом идут Навоийская область — с 5,7 млн до 6,6 млн сумов (+14,6% против 16%), Ташкентская — с 4,4 млн до 4,95 млн сумов (+12% против 16,2%), Андижанская — с 3,85 млн до 4,46 млн сумов (+16,2% против 18,7%) и Бухарская область — с 3,78 млн до 4,2 млн сумов (+10,6% против 18,3%).
На последнем месте остаётся Кашкадарьинская область — с 3,2 млн до 3,63 млн сумов (11,2% против 11,9%).
Темпы роста зарплат были выше прошлогодних значений только в Сырдарьинской области — до 3,53 млн сумов (15,1% против 13,8%).
Разрыв в зарплатах между столицей и регионами продолжает увеличиваться. В частности, разница между самой высокой (Ташкент) и самой низкой зарплатой (Кашкадарья) выросла с 2,24 раза до 2,39 раза. По итогам 2023 года этот показатель составлял 2,25 раза, в 2022 году — 2,18 раза, в 2021 году — 2,06 раза, а в 2020 году — 1,97 раза.
По видам деятельности самые высокие средние зарплаты по-прежнему приходятся на банковско-финансовую и страховую сферу, которые за год увеличились с 12,8 млн до 14,49 млн сумов, хотя темпы роста там снизились (с 30,2% до 13,1%). Сфера информации и связи прибавила 23,7% — с 10,3 млн до 12,8 млн сумов (в январе-сентябре 2023 года рост составлял 43,7%), перевозка и хранение — 8,07 млн сумов (20,7% против 37,4%), промышленность — 6,29 млн сумов (14,8% против 16,4%).
Торговля обогнала сферу строительства по зарплатам — 6,04 млн (+25%) против 5,7 млн сумов (+10,7%).
Самая низкая среднемесячная зарплата по-прежнему остаётся в сфере здравоохранения — с 2,92 млн до 3,3 млн сумов (рост на 12,9% против прошлогодних 16,4%) и образования — с 3,05 млн до 3,48 млн сумов (+14,3% против 17%). Темпы роста зарплат учителей и врачей также немного замедлились, из-за чего разрыв зарплат в этих сферах с республиканским уровнем увеличился.
В частности, если в январе-сентябре 2022 года зарплаты в образовании были на 30,3 процентных пункта ниже республиканского уровня, то по итогам девяти месяцев 2024 года разрыв увеличился до 32,4 п. п. В здравоохранении за это время разница увеличилась с 32,7 до 35,9 п. п.