Ўзбекистонда соат 8:00 да Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари вилоят, шаҳар ва туман кенгашларига депутатлар сайлови бошланди. Овоз бериш 20:00 гача давом этади.
Бу йилги парламент сайловлари тарихда биринчи марта мажоритар ва пропорционал тизимни ўзида мужассамлаштирган аралаш тизимда ўтказилади.
Биринчи бўлиб Ўзбекистоннинг Япония ва Жанубий Кореядаги элчихоналари ҳузуридаги участкалар Тошкент вақти билан соат 4:00 да очилди. Мамлакатнинг АҚШдаги дипломатик ваколатхоналари олдидаги участкалар душанба куни соат 5:00 да ёпилади.
Жами 40 та мамлакатда 57 та сайлов участкаси очилган.
«Газета.uz» жорий сайлов нимаси билан фарқ қилиши, ўз участкасини қаерда билиши, депутатлар ва партия ҳақида, шунингдек, овоз бериш қандай ўтиши ҳақида йўриқнома эълон қилганди.

В Узбекистане в 8:00 начались выборы депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса и кенгаши народных депутатов областей, городов и районов. Голосование продлится до 20:00.
В этом году парламентские выборы впервые в истории пройдут по смешанной системе, которая сочетает мажоритарную и пропорциональную систему.
Первыми открылись зарубежные избирательные участки — в 4:00 по ташкентскому времени. Это участки при посольствах Узбекистана в Японии и Южной Корее.
Последними закроются участки при дипломатических представительствах страны в США — в 5:00 понедельника.
Всего в 40 странах открыто 57 избирательных участков.
«Газета.uz» публиковала инструкцию о том, чем отличаются нынешние выборы, где узнать свой участок, о депутатах и партии, а также как проходит голосование.